כנס אפקה 2017 - החינוך וההשכלה הגבוהה יותאמו למציאות המשתנה

"נראה שהדרישה בעתיד תהיה למהנדסים שמעבר לידע המקצועי הרב-תחומי יהיו בעלי השכלה כללית רחבה ו"כישורים חיוניים" הכוללים "יכולות מחשבה" כגון: למידה עצמית, חשיבה ביקורתית, תכנון, ניהול זמן ופתרון בעיות, "יכולות תקשורת" כגון: הצגה ועבודה בצוות, ו"יכולות רגשיות", אישיות ובין-אישיות. לאור זאת, גם תהליך הכשרת המהנדסים יצטרך להתאים עצמו למציאות המשתנה." כך פתח פרופ' עמי מויאל, נשיא מכללת אפקה את הכנס השני לפיתוח ההון האנושי הלאומי בהנדסה, שהתקיים במאי 2017 במכללת אפקה. בכנס נפגשו בכירי התעשייה, משרדי הממשלה, צה"ל ומערכת החינוך לדון בנושא הכשרת מהנדסים לתעשייה.
   
פרופ' 
יפה זילברשץ, יו"רית ה-ות"ת, העלתה את נושא שילוב כוח האדם הנשי בתחום ההנדסה ואמרה כי "הנתונים מראים שילוב של 25% נשים בלבד בלימודי תואר ראשון בהנדסה, ו-23% בתואר שני. המטרה היא להעלות את המספר הזה ולגרום לנשים נוספות ללמוד את המקצועות הללו במוסדות להשכלה גבוהה. הדבר יסייע לשוויון המגדרי ולצמצום המחסור בכוח אדם בתעשייה"

מיכל צוק, משנה למנכ"ל וממונה על התעסוקה במשרד הרווחה ציינה מספר נתונים מהם ניתן ללמוד על המחסור החריף במהנדסים, ובמרכזם העובדה שב-2013 היו כ-3,300 משרות פנויות למהנדסים בעוד שבשנה הנוכחית, מספר זה עומד על 6,500.

פרופ' יוסי מטיאס, סגן נשיא להנדסה ומנהל מרכז המו"פ של גוגל ישראל ציין כי יש 
לתת למהנדסים בישראל גם כישורים חיוניים כגון: יכולת לעבוד בצוות ויכולת פרזנטציה.  לכתבה המלאה באתר אנשים ומחשבים>>

פרופ' עמי מויאל, נשיא מכללת אפקה, פרופ' יפה זילברשץ, פרופ' יוסי מטיאס וישי פרנקל, סגן נשיא אינטל