מה זה הנדסת אנרגיה והספק?

תחום מערכות האנרגיה והחשמל צובר תאוצה בשנים האחרונות, בין היתר בעקבות הקמה והרחבה ניכרות של תשתיות אנרגיה, מערכות תחבורה המבוססות על הנעה חשמלית (כמו הרכבת הקלה בגוש דן ופרויקט חשמול הרכבת) ושימוש גובר והולך בכלי רכב חשמליים. גם היקף השימוש בלוחות סולריים ובאמצעי אנרגיה חלופיים וידידותיים לסביבה מתרחב, וגובר הצורך באספקת אנרגיה לערים חכמות ולמפעלי ענק.

התואר השני בהנדסת אנרגיה והספק הוא תואר ייחודי, ראשון מסוגו באקדמיה ונלמד רק באפקה. זהו תואר רב-תחומי, המשלב לימודי הנדסה מכנית עם הנדסת חשמל, ומספק לסטודנטים ולסטודנטיות העמקה וראייה רחבה בתחום האנרגיה.

בתואר זה שתי התמחויות: מערכות אנרגיה והספק חשמלי.

קורסי הבחירה מגוונים ומכילים בין היתר: אגירת אנרגיה; ניהול פרויקטים; כלכלת אנרגיה; סמינר במערכות אנרגיה והספק חשמלי; למידה חישובית ועוד.

בסרטון- ראש התוכנית להנדסת אנרגיה והספק פרופ' אראל אבינרי, השתתף בתוכנית הבוקר "פותחים יום" ברשת 13. בתוכנית הדגיש פרופ' אבינרי את האתגרים וההזדמנויות העומדים בפני מהנדסי אנרגיה ותיאר את התוכנית לתואר שני בהנדסת אנרגיה והספק במכללת אפקה.

אודות התוכנית

ייחודיות תואר שני בהנדסת אנרגיה והספק

 

  • לימודים מעשיים שנכללים בהם ביקורים וסיורים בחברות מובילות ובארגונים במשק;
  • לימודים בקבוצות קטנות וקבלת ליווי אישי של חברות וחברי הסגל האקדמי והמנהלי;
  • סגל מרצים ומרצות שהם מומחים בעלי שם מהתעשייה והאקדמיה;
  • מתכונת לימודים מותאמת לאנשים עובדים 
  • בחירה בין שתי התמחויות אשר נמצאות בחזית התחום.
  • בכל אחת מההתמחויות קיים גם מסלול עם תזה, המקנה למוסמכ.ת התוכנית אפשרות להתפתח מקצועית ואקדמית ועשוי להקנות גם שכר לימוד ומלגת קיום (כפוף החלטת ועדת הקבלה).

ZOOM IN על הנדסת אנרגיה והספק

שאלות ותשובות

לשם קבלת התואר יש לצבור כ-36 נ"ז. חלוקת הנ"ז משתנה בהתאם למסלול הלימוד.

לקריאה נוספת על תוכנית הלימוד לחץ כאן 

זאת אפשרות מעולה!  לימודי תואר שני בהנדסת אנרגיה והספק באפקה מציעים מסלול עם תזה (עבודת מחקר מדעית-הנדסית) ומסלול בלי.
הלומדים לתזה יוכלו לעסוק במחקר שיעזור להם עם לימודי המשך נוספים (דוקטורט) או להשתלב באקדמיה.
בנוסף, במידה ועומדים בתנאי ועדת הקבלה יזכו לפטור משכר לימוד ולמלגת קיום מיוחדת שתאפשר להם להתמקד במחקר.

הסטודנטים לתואר שני באנרגיה והספק יכולים לבחור בין התמחות במערכות הספק חשמלי להתמחות במערכות אנרגיה.

סגל אקדמי

פרופ' אראל אבינרי

ראש התוכנית

פרופ' אראל אבינרי

פרופ' אראל אבינרי

ראש התוכנית

מצוקת משאבי האנרגיה, העלויות הגבוהות של הפקת אנרגיה וההשלכות הסביבתיות והרגולטוריות שלה מחייבות תכנון וניהול נכון של אנרגיה, לצד איתור ופיתוח של טכנולוגיות חלופיות והתמודדות עם אתגרים מערכתיים רב-תחומיים. לאור כל זאת נעשה תחום האנרגיה וההספק החשמלי לאחד התחומים המרכזיים במשק בימינו. ההתרחשויות והתהליכים בתחום, אשר נמצאים עדיין בעיצומם, הגבירו את הצורך במומחים ומומחיות בעלי ידע הנדסי, הבנה מערכתית ורחבה של תנאי שוק האנרגיה והיכרות מעמיקה עם מאפייניו הייחודיים. ללימודי התואר השני בהנדסת אנרגיה והספק שני מסלולים: • מסלול ללא תזה נועד להכשיר מומחים ומומחיות ולהציבם בחזית היישום והפיתוח בתחומים הללו. מסלול חדשני זה ייחודי ובלעדי לאפקה, והוא מספק לסטודנטיות ולסטודנטים ידע עדכני ומתקדם וראייה אינטגרטיבית מערכתית ומקיפה, שבזכותם יוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בתחום. • מסלול מחקרי, הכולל כתיבת עבודת מחקר מדעית-הנדסית (תזה), המקנה לסטודנטיות ולסטודנטים הבנה מחקרית רחבה, מעמיקה ופורצת דרך באחד מתחומי המחקר המבוקשים והדינמיים ביותר כיום. מוסמכות ומוסמכי התואר השני במסלול זה יוכלו להמשיך ללימודי תואר שלישי, להשתלב כסגל אקדמי באחד ממוסדות הלימוד, או להשתלב בתעשייה במגוון תפקידים. לימודי התואר השני מקנים ללומדות וללומדים מיומנויות ופרספקטיבה רחבה, ומי שיבחרו במסלול התזה יוכלו לעמוד בחזית. פרופ׳ אראל אבינרי ממכללת אפקה מונה לחבר בוועדה העליונה למינוי פרופסורים במועצה להשכלה גבוהה.

לכל חברי הסגל

צור קשר

לשכת הנהלה אקדמית

טלפון: 03-7688691/744
פקס: 03-7688692
דוא"ל: AcademicHeadsBox@afeka.ac.il

מחלקת ייעוץ לימודים 

ימים א'-ה': 09:00-19:00 | יום ו': 09:00-13:00 
חייגו : 1-800-37-37-10 (שלוחה 1)
פקס: 03-7688679
מייל להרשמה: mirsham@afeka.ac.il