מהי הנדסת תוכנה?

הנדסת תוכנה היא אחד המקצועות המתפתחים והמבוקשים ביותר בשוק כיום. ד"ר דגנית ערמון, ראש בית הספר להנדסת תוכנה באפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, התייחסה לשאלות נפוצות של מתעניינים על תוכניות הלימוד הייחודיות, אפשרויות התעסוקה ועל ההתמחויות בתואר.

מהי הנדסת תוכנה?
הנדסת תוכנה משלבת בין יסודות תכנות ומדעי המחשב לבין מיומנויות ומתודולוגיות הנדסיות לפיתוח מערכות הנדסה. שילוב זה מאפשר למהנדס התוכנה לפתח ולנהל תהליך של מערכת תוכנה החל משלב הגדרת הדרישות, דרך איפיון הפתרון, תכנון ופיתוח המערכת, עריכת מבחני הקבלה וההטמעה ועד הדרכת משתמשים ותחזוקה.

מהן אפשרויות התעסוקה?

את בוגרי התכנית, שפנו לתעשייה, ניתן למצוא בין השאר בחברות וארגונים מובילים כגון: קומברס, נייס, אמדוקס, מרקיורי, תעשייה אווירית, צה"ל, סלקום, בזק, וחברות סטארט-אפ שונות.

שיעור ההשמה של בוגרי התכנית, מהנדסים שעובדים בתחום התוכנה,הוא למעלה מ-90%. האחרים, הממשיכים ללימודי תואר שני ושלישי, עושים זאת בין השאר במחלקות ללימודי הנדסת תוכנה, הנדסת מערכות מידע, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת תקשורת, מדעי המחשב ומינהל עסקים. בוגרי המחלקה אף הקימו חברות תוכנה ויש ביניהם סיפורי הצלחה מיוחדים במינם. 

האם דרוש ידע קודם במחשבים?

לא נדרש ידע קודם בתוכנה או במחשבים,

מה ההבדל בין הנדסת תוכנה למדעי המחשב
בלימודי מדעי המחשב נלמד הבסיס המדעי, והדגש הוא על חקירה ופתרון של בעיות ספציפיות. לעומת זאת, בהנדסת תוכנה, לומדים גם את הבסיס המדעי וגם את הכלים ושיטות העבודה הנחוצות לשם בניית מערכות תוכנה איכותיות.

המיקוד בהנדסת תוכנה הוא להבין את הטכנולוגיה במטרה לשפר אותה, בעוד שבהנדסת תוכנה המהנדס רוצה לבחור את החלופות האופטימליות למערכת ההנדסה שאותה רוצים לפתח. לאור זאת, סטודנטים לתואר בהנדסת תוכנה מקבלים הכשרה מעבר למדעי המחשב. תוכנית הלימודים שלהם כוללת ידע במתמטיקה, פיזיקה, ניתוח בעיות והבנה מערכתית לצד הנדסת גורמי אנוש ועיצוב כדי לתכנן ולפתח מוצרים נוחים, אמינים ובטוחים למשתמש. הסטודנטים לומדים כיצד המערכות אותו הם בונים מתפקדות באופן אינטגרטיבי עם מערכות תוכנה נוספות ומערכות מתחומי הנדסה אחרים.
לימודי הנדסת תוכנה נמשכים ארבע שנים, לעומת לימודים של שלוש שנים ללומדי תואר ראשון במדעי המחשב. 

מהן ההתמחויות בתואר?

  • תוכנה למערכות ניידות (סמארטפונים, שעונים חכמים, טאבלטים) – התמחות המקנה לסטודנטים את הכישורים לפתח מערכות תוכנה למערכות ניידות בדגש על חווית המשתמש, הנדסת האנוש וממשקים עם מערכות אחרות

 

  • טכנולוגיות תוכנה ומידע – התמחות המעניקה כלים פרקטיים לפיתוח מערכות מידע, מערכות בינה מלאכותית, למידת מכונה ועוד
  • אבטחת מידע וסייבר – התמחות החושפת את הסטודנטים לארכיטקטורת מחשבים, רשתות תקשורת, תקיפות סייבר והתגוננות מפניהן
  • בינה מלאכותית ולמידת מכונה – התמחות שבה לומדים את האתגרים שבאיסוף ועיבוד נתוני עתק, שיטות חדשניות של למידת מכונה ולמידה עמוקה עם יישומים במגוון תחומים.
כמו כן, על מנת להעניק לסטודנטים את התשתית המדעית החיונית לעתידם בתחום הנדסת התוכנה, התוכנית משלבת גם לימודי מתמטיקה ופיסיקה, ומאפשרת להם להעמיק בלימודי המשך בתחום.
במקביל, חלק מבוגרי בית הספר אף הקימו סטארטאפים וחברות עצמאיות שזוכות להצלחה והערכה בתעשייה.