מועדון חלל
מועדון החלל

אודות המועדון 

באוקטובר 2021 הוקם באפקה מועדון חלל במטרה להיות בית חם לסטודנטיות ולסטודנטים שמוצאים עניין ותשוקה בחקר החלל וההנדסה.

את המועדון הקימה רים גאנם, סטודנטית להנדסה מכנית, בעידוד ובתמיכה של דקאנית הסטודנטים ובית הספר להנדסה מכנית ובהירתמות של סגל מרצים ובוגרים מן התחום. מתחילת פעילותו ערך המועדון מפגשים רבים לעשרות חבריו ובהם הם שמעו הרצאות של מיטב אנשי המקצוע והתעשייה מתחום החלל בישראל.

מטרת המועדון היא להעניק לסטודנטים של אפקה מכל תוכניות הלימוד ובתי הספר, בסיס וידע כללי ומקצועי באחד התחומים המתפתחים ביותר בשנים האחרונות – הנדסה וחלל.
בחגיגות השנה למועדון השתתפו צוותים מאפקה בהאקתון בין־לאומי שערכה סוכנות החלל האמריקאית נאסא, ובמסגרתו הציעו פתרונות לנושאים המעסיקים את תעשיית החלל, ובהם: הדפסת בתים המאפשרים מחיית אדם על מאדים וייצור אנרגיה על כוכב הלכת נגה, נושא מרכזי עבור מדענים ומהנדסי חלל רבים בשנים האחרונות. בחגיגות למלאת שנתיים למועדון הוזמנו החברים לערב צפייה על גג המכללה, אליו הובא טלסקופ חלל עמוק המאפשר לראות מעבר לכוכבי לכת גם גלקסיות וערפיליות.

"המטרה בהקמת המועדון לא הייתה בהכרח הוצאה אל הפועל של פרויקט ספציפי" מספרת רים גאנם, מקימת המועדון שאף נסעה כנציגה של אפקה להתמחוּת קיץ בעיר ג'נבה שבשוויץ שבה נמצא המרכז הגדול בעולם לחקר חלקיקים CERN.
"רציתי לייצר בית לאוהבי חלל כמוני. מקום שבו נוכל ללמוד, להיחשף ולהכיר טוב יותר את החיבור שבין חלל והנדסה. עם הזמן והשנים הפכנו להיות קהילה חזקה ומגובשת. חלל הוא התשוקה שלי ואני לא יודעת מה הייתי עושה אם לא הייתה לי אפשרות לעסוק בו. אני רואה במועדון פרויקט אישי שלי שאני מאוד אוהבת וגאה בו, כמו ילד שמנסה לסלול את הדרך שלו בעולם".
לדבריה של רים, החברות במועדון מעניקה לא רק ידע מקצועי אלא גם ערכים וכישורים. "אנחנו מוצאים את עצמנו לומדים לנהל שיח, שיח אמיתי. הגיוון שבהרכב הסטודנטים, העובדה שאנשי הסגל תומכים בנו ומעודדים אותנו לחקור, והבכירים שמגיעים לדבר איתנו על חלל בגובה העיניים, מלמדת אותנו המון".

לא פעם מרצים אורחים שפוגשים את הסטודנטים של אפקה, חברי המועדון, שומרים על קשר רציף ואף מפרסמים משרות רלוונטיות עבורם. לקראת שנת הלימודים תשפ"ד נערכים חברי המועדון לממש פרויקטים מעשיים.

במועדון חברים בין היתר:
ד"ר עידו ענתבי, ראש התמחות הנדסת מערכות, מנכ"ל Space IL לשעבר.
ד"ר אייל כץ, מרצה בבית הספר להנדסת חשמל, ראש התמחות לעיבוד תמונה ווידאו ומומחה בתחום ה־AI.
ספיר לזר, בוגרת בית הספר להנדסה מכנית, לשעבר מנהלת מחקר ב־ StemRad, חברת סטארט-אפ ישראלית שמפתחת אמצעי מיגון מקרינה בכדור הארץ ובחלל, וכיום עוסקת בתחום החלל.

ליצירת קשר עם מועדון החלל- Space.Club@mail.afeka.ac.il 

הצטרפות למועדון חלל

*שדה חובה

במילוי טופס זה אני מסכים לסעיפים המפורטים מטה

1. באמצעות שליחת טופס זה ברצוני להביע את רצוני להשתתף במועדון המפורט מעלה.
2. ההשתתפות במועדון מזכה אותי להשתתף בכל פעילויות המועדון ולציין זאת בכל הרשתות החברתיות שלי, בקורות החיים שלי ולרבות בלינקדאין הפרטי שלי.
3. המועדון הינו מועדון סטודנטים של מכללת אפקה ומייצג אותה בכל פעילות.
4. כחבר המועדון אני מתחייב לייצג את אפקה באמצעות ביגוד נושא לוגו אפקה ושם המועדון, באם יסופק ביגוד כזה לנבחרת על ידי המכללה, בפעילויות המועדון.
5. שליחת טופס זה מהווה אישור למכללת אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, לעשות שימוש בצילומים ו/או קטעי וידאו בפעילות במסגרת המועדון לצרכי פרסומים שונים במדיות שונות, כולל באינטרנט, ללא תמורה ועל פי שיקול דעת מכללת אפקה או מי מטעמה.
אישור זה הוא בגדר ההסכמה הנדרשת לפי חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981 וחוק זכויות יוצרים, תשס"ח-2007 ושליחת אישור זה מהווה הסכמה לעניין הדרישות החוקיות הנדרשות לעניין זה לכל דבר ועניין.