המחקר התפרסם בכתב העת המדעי Frontiers in Physiology

בכרך ייעודי בנושא: Computational Physiology and Medicine:Advances in Basic and Applied Research in Photoplethysmography

תקציר המאמר:

המחקר נערך בשיתוף ד"ר נטע רבין מאוניברסיטת תל-אביב, פרופ' דויד גרץ וד"ר לילך גביש מהמכון לרפואה צבאית, האוניברסיטה העברית, ד"ר בני גביש מחברת יזמונית וגל וייצמן, בוגר המחלקה להנדסה רפואית באפקה

פוטופלתיסמוגרפיה (PPG) הינה שיטה אופטית לא פולשנית למעקב אחר אספקת כדוריות הדם האדומות לרקמה. פוטוביומודולציה (PBM) היא קרינה לא מייננת אשר הוכחה כמעוררת הרחבת כלי דם היקפיים, מעודדת ריפוי פצעים ומפחיתה כאב. 

המאמר מתמקד בניתוח התכונות המורפולוגיות של אותות PPG כדי לאפיין את השפעת ה-PBM על זרימת הדם במיקרוצירקולציה הפריפרית. המחקר מצביע על קשר בין "רמת המשוננות" jagged level)( של אות PPG לבין הטמפרטורה של היד. עבור נבדקים עם טמפרטורת עור היד בטווח של 33 עד 37.5 מעלות צלזיוס, קרינה באורך גל אדום/אינפרא אדום במשך חמש דקות, משפרת את אספקת הדם ההיקפית למשך 20 דקות לפחות, מגדילה את משרעת ה-PPG ומובילה  לגל חלק יותר. יתר על כן, נצפה סנכרון באות PPG בשתי הידיים בעקבות הקרנה של יד אחת בלבד (Bilateral effect), המעיד על מעורבות מערכת העצבים המרכזית. לממצא זה חשיבות בטיפול הקליני. התובנות העולות מהמחקר והמפורסמות במאמר עשויות להוביל לשיפור הטיפול הקליני בחולים הסובלים מחוסר אספקת דם היקפית. 

 

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן>>