מובילים את עולם הפיתוח הטכנולוגי

מהנדסי מערכת: מובילים את עולם הפיתוח הטכנולוגי 

מכללת אפקה מזמינה אתכם ללמוד את אחד המקצועות היוקרתיים והמוערכים בשוק העבודה מבחינת התפתחות מקצועית, שכר, ביטחון תעסוקתי והזדמנויות עתידיות – תואר שני M.Sc בהנדסת מערכות.

היום כבר לא מספיק להיות מהנדס המתמחה בתחום מסוים. מוצרי הצריכה החדישים הם מורכבים יותר, זעירים יותר ומתבססים על טכנולוגיות המתחלפות בקצב גבוה. אלו מוצרים ושירותים רב-מערכתיים. לכן הצורך בהנדסת מערכות: מכלול כלים מדעיים ושיטות מעשיות הדרושים להובלת פיתוח טכנולוגי של מוצר או שירות רב-תחומי, בצורה אפקטיבית ומהירה.

הנדסת מערכות עוסקת בניתוח דרישות והגדרת מענה טכני להובלת פיתוח טכנולוגי, תוך כדי התייחסות למרכיבי המערכת
 השונים, יכולותיהם ומגבלותיהם. מהנדס המערכת מבטא ידע הנדסי רב-תחומי, תפיסה מערכתית, ויכולת אינטגרטיבית רב-תחומית בתכנון, הנדסה, וניהול פרויקטים.


מהנדס המערכת מבטא ידע הנדסי רב-תחומי 

קחו לדוגמא את מערכת כיפת ברזל - מערכת משולבת רב-תחומית, לא רק מבחינה טכנית הנדסית, אלא גם מבחינה כלכלית, וסביבתית אשר תוכננה ואופיינה ע"י מהנדס מערכות, אותו מהנדס אשר נדרש להגיע מהגדרת צורך מופשטת, למערכת המממשת אותו בצורה מיטבית. ד"ר משה איל, מרצה בכיר בתכנית לתואר שני בהנדסת מערכות .M.Sc מסביר.


מהנדס מערכות נדרש בכל מגזרי התעשייה הגדולים, המייצרים מוצרים או נותנים שירותים רב-מערכתיים, ביניהם: מערכת הביטחון, מערכת התשתיות, הכלכלה, הרפואה, התחבורה ועוד. מוצרים ושירותים רבים מתפתחים במהירות רבה, ובמוקדם או במאוחר הופכים לרב-מערכתיים. על כן הביקוש, הגבוה ממילא, נמצא בעלייה מתמדת בעשור האחרון.