סטודנטים פיתחו מערכת לאיסוף מי גשמים בהודו

לנצל בצורה טובה את מה שהטבע מספק חינם 

קרוב למיליארד בני אדם חיים בשכונות מנותקות רשת ונאבקים להשיג מים וחשמל. משה בליליטי, סטודנט להנדסה מכנית, פיתח מערכת זולה לאיסוף מי גשם כך שגם בשכונות העוני במומבאי יוכלו לאסוף מים נקיים לשתייה ובישול. 

לפני כשנתיים נערכה תכנית הכשרה באפקה הנקראת "תשתיות לעולם המתפתח" בשיתוף אילת-אילות אנרגיה מתחדשת ותכנית MEPI של השגרירות האמריקאית, בה לומדים מהנדסים על פיתוח טכנולוגיות לעולם השלישי המנותק מרשת החשמל, מים וביוב. במסגרת הקורס, הציגו משה בלילטי ואסף זוארץ סטודנטים להנדסה מכנית, פרויקט בשם - Rainin לאיסוף מי גשמים. לאחר סיום הקורס, החליט משה לקחת את הרעיון צעד אחד קדימה ויחד עם אייל יסקי-וייס יצר את Hilico Off-grid Solutions המציעה מערכת ניידת לאיסוף, סינון ואגירת מי גשמים.

מיליארדי בני אדם חיים בשכונות סלאמס לא מוכרזות (מנותקות רשת) ונאבקים יום יום להשיג מים, חשמל, אוכל וקורת גג. המערכת אשר פיתח משה תעזור לדיירי שכונות מנותקות רשת לאגור את מי הגשם בצורה טובה כך שיוכלו להשתמש בהם לשתייה ובישול.

בעונת המונסון, יורדים גשמי קיץ כמעט כל יום. צילום: אייל יסקי-וייס

באוגוסט האחרון, חודש המונסונים בהודו, טס משה למומבאי בה נמצאת אחת משכונות העוני הגדולות בעולם, להכיר את בעיית מחסור המים מקרוב ולבצע בדיקת היתכנות בשטח. לאחר הצגת המערכת בפני מאות תושבי מומבאי והכפרים הסמוכים, התברר כי המערכת אכן מספקת פתרון יעיל ועמיד, וכי ישנה התעניינות רבה לגבי רכישת המערכת, כולל ארגון לא ממשלתי (NGO) המעוניין להפיץ את המערכת באחת מהשכונות המונה כ- 400,000 תושבים. (
אופן פעולת המערכת ישמר בסוד עד לקבלת הפטנט).

משה מסביר על המערכת. צילום: אייל יסקי-וייס


על הדרך שעבר מציין משה: "בזכות הקורס שהוביל ד"ר משה תשובה, ראש בית הספר להנדסה מכנית, למדתי על ענף ה - cleantech בארץ, על פתרונות בתחומי האנרגיה והמים, על שווקים מתפתחים וכמובן על הצורך הגדול בפתרונות עבור מיליארד אנשים שחיים בניתוק מהרשת. כל זה קרה תחת מעטפת נהדרת שעוררה בי סקרנות ודחפה אותי להמשיך הלאה בדרך שלי".

ומה הלאה?
מה שהתחיל אצל משה מפיילוט למערכת איסוף גשם ממשיך לחשיבה על פתרונות נוספים בהם: מציאת פתרונות לתאי שירותים ניידים, לבעיות המים גם באזורים הכפריים, פתרונות חינוך דרך האינטרנט, פנלים סולריים מיוחדים, ביטוח בריאות לפועלים בסלאמס, מערכת של הלוואות P2P ועוד.