כמה תרוויחו בתור מהנדסים מתחילים?

"מהנדס" הוא הרבה יותר מתואר מכובד, אלא גם מקצוע המאפשר יציבות כלכלית, סיפוק אישי והגשמת חלומות. כיום תחום ההנדסה כולל תת דיספלינות הקשורות לתחומים שונים, המובילים לתפקידים בכירים עם אופק קידום מהיר. קבלו את המדריך שיעשה לכם סדר, ויותר מכך, יספר לכם כמה תרוויחו. 

בעולם הקפיטליסטי של ימינו, יש לשקול כל צעד, ולחשוב היטב על העתיד. לבחירת תחום הלימוד תהיה השלכה ישירה על אורח החיים שלכם בתום הלימודים. אם כבר הגעתם לכתבה הזו, אין לנו ספק שאתם מסוג האנשים הרוצים לבסס את עתידם הכלכלי עוד לפני בחירת התואר הראשון. אז עכשיו לפני שתעשו את הצעד המשמעותי לתחילת דרככם האקדמית, חשוב לנו לשקף לכם מבט על המצביע על התהליך, ומסכם את השאלה החשובה באמת, מה יצא לכם מזה בסוף.

רגע לפני ההחלטה המשמעותית והמרגשת של מה תרצו לעשות כשתהיו גדולים, אתם צריכים לבוא מוכנים. שוק התעסוקה כפי שאנחנו מכירים אותו הולך ומשתנה לנגד עינינו, ואם אתם רוצים למצוא את עצמכם מגשימים את החלומות שלכם מחר, תצטרכו להחליט כבר היום על מסלול הלימודים שינתב אתכם לשם. אנחנו לא יודעים לגמרי לאן תוביל אותנו המהפכה הזאת, אבל דבר אחד כבר ברור: עולם ההנדסה יהיה מפתח הכניסה אליה, כי השינויים המתרחשים ללא הרף, הטכנולוגיות המתקדמות והשיטות החדשניות, מצריכות יותר ויותר מהנדסים שיובילו את כולנו בעידן החדש הזה. קחו בחשבון שכבר מההחלטה לבחור את תחום ההתמחות ההנדסי שלכם, אתם טווים את הקריירה העתידית שלכם, את רף השכר שתוכלו לקבל ואת מקומות העבודה החדשים בהם תוכלו להשתלב.

אז איך תדעו איזה מהתחומים לבחור ואיך תבטיחו שתקבלו את הכלים והמיומנויות שבאמת יעזרו לכם בשטח? בדיוק בשביל זה שוחחנו עם עינת חצבני, מנהלת מרכז קריירה במכללה שעשתה לנו סדר בין כל מקצועות ההנדסה שנלמדים במכללה האקדמית להנדסה אפקה, ומה תוכלו לעשות איתם רגע אחרי שתסיימו את הלימודים.

אחת הדרכים לדעת מה הכי מתאים לכם היא להגיע לפגישת ייעוץ שבה יותאם לכם המסלול הנכון ביותר עבורכם >>

הנדסה רפואית

מה זה? עם קדמת הטכנולוגיה ומהפכת החדשנות, עולם ההנדסה הופך להיות חלק בלתי נפרד מתחום הרפואה. הנדסה רפואית נועדה לספק פתרונות הנדסיים לבעיות רפואיות, לתכנן ולפתח מכשור רפואי ולחקור בעיות מתחומי מדעי החיים והרפואה לתועלת ולרווחת האדם.

תכל'ס, מה עושים? המשרות בתחומי ההנדסה הרפואית משתנות בהתאם לפיתוחים והחידושים הטכנולוגיים וכמובן בהתאם לקשרים העסקיים של החברה עבורה תעבדו בעתיד . מהנדסים רפואיים יכולים לעסוק בייעוץ הנדסי שיווקי, אפיון מערכות רפואיות, ניסויים קליניים ואנליזות, בקרת איכות ואינטגרציה. תוכלו להשתלב בתפקידים בתחומי הנדסת מערכות, הכוללים העברה מפיתוח לייצור והנדסת הייצור. בחלק מהתפקידים תוכלו לעסוק גם במחקר ובפיתוח של פתרונות שונים מתחומי ההנדסה.

איפה עובדים? כמהנדסים רפואיים ייפתחו בפניכם לא מעט אפשרויות. חברות בתחום המדיקל, הנדסה ביו רפואית והסטארט אפים הרבים רק הולכים ומתרבים והם מחפשים אתכם. גם חברות רפואה המפתחות מוצרים משלהן, נוטות לכיוון המכני-פיזיולוגי, כגון תחום עיבוד תמונה (כמו למשל מוצרי MRI,) או חברות המפתחות מערכות מידע לבתי חולים. רובן ככולן מחפשות מהנדסים רפואיים.

כמה תקבלו: שכר מהנדס רפואי מתחיל נע בין 12,000 ל-14,000 ₪ בממוצע בחודש.

הנדסה רפואית שכר

הנדסת חשמל

מה זה? הנדסת חשמל עוסקת במחקר, פיתוח ויישום טכנולוגיות המבוססות על מערכות חשמליות מתקדמות. כיום נחשבת הנדסת חשמל המחקר לאחת הדיסיפלינות הנדרשת והחיונית ביותר לעיצוב הטכנולוגיות שישרתו את דור העתיד.

תכל'ס, מה עושים? ההתמחות "הקלאסית" בהנדסת חשמל הינה התמחות בחשמל זרם חזק או "הנדסת הספק ואנרגיה" (כפי שמכונה במכללת אפקה), שבמסגרתה תוכלו לפתח מוצרים בתחום החשמל ולתכנן תשתיות. מהנדסי חשמל במפעלים, למשל, יאיישו לרוב תפקידי רוחב, הכוללים ייעול תהליכים, אינטגרציה, תפעול ולאו דווקא רק פיתוח נטו. קחו בחשבון שככל שהחברה קטנה יותר, המהנדס יידרש להיות מעורב בתהליכים חוצה ארגון בתחומי המכירות, השיווק, הפיתוח, הבדיקות ועד לתמיכה בייצור. בחברות גדולות על פי רוב מהנדסי חשמל ייקחו חלק בתחומי אחריות רחבים ויוכלו לעבוד כמהנדסי פיתוח בתחומים שונים. מהנדסי אינטגרציה לרוב יעבדו במעבדות, יבנו דגמים ואבי טיפוס, יבצעו ניסויים ויציפו בעיות מול אנשי הפיתוח. מהנדסי תפעול במקומות בהם הקווים דורשים הרבה ידע מקצועי בתחומי החשמל, יעדיפו שמהנדס החשמל יהיה גם בקו הייצור. משעמם לא יהיה לכם לרגע.

איפה עובדים? כיום, ניתן לחלק את עולם התעסוקה לחברות הפועלות בתעשייה הנחשבת מסורתית, כגון מפעלים, תעשיות ביטחוניות ועוד ולחברות טכנולוגיות מתקדמות כגון חברות היי-טק. אחד התחומים החמים והמבוקשים בארץ ובעולם, הוא כל תחום האנרגיה הירוקה, המשווע לידע שלכם כמהנדסי חשמל. חברות וסטארט אפים בתחום, מציעות שלל אפשרויות עבור מהנדסי החשמל, שיכולים לפתח מוצרי התייעלות אנרגטית. אין כיום כמעט חברה בעולם שלא מחפשת מוצרים מסוג זה. בנוסף, גם הפירמות הגדולות ומשרדי התכנון ישמחו לשלב אתכם בתום הלימודים. מהנדסי חשמל זרם חזק יוכלו לעבוד בתהליכי הייצור והתחזוקה של מפעלים גדולים ולהתברג גם כמנהלי פרויקטים בעבודת תשתית חשמל במוסדות ממשלתיים כמו חברת החשמל, או פרויקטים גדולים כמו בניית הרכבת הקלה, עבודה מול קבלני בנייה אזרחית ועוד.

כמה תקבלו: שכר מהנדס חשמל מתחיל נע בין 12,000 ל-14,000 ש"ח בממוצע בחודש.

הנדסת חשמל שכר

הנדסת תעשייה וניהול

מה זה? הנדסת תעשייה וניהול היא תחום הנדסי המשלב תורות מעולם התעשייה, המתבססות על מודלים מתמטיים ומדעיים. התחום הולך ומתפתח, בעיקר בשל הצורך הגובר במציאות פתרונות בארגונים ובחברות העוסקים בשיטות מחקר, חדשות ופיתוח מוצרים חדשים. תחום ההנדסה בתעשייה כבר מזמן אינו משתייך רק לרצפת חדרי הייצור, והוא התרחב גם לענף הפנים ארגוני ומציע מענה משמעותי ביותר גם בתחומי השירות והניהול.

תכל'ס, מה עושים? קחו בחשבון שבכל מקום שתגיעו אליו, תפקידכם כמהנדסי תעשייה וניהול יהפוך אתכם מיד לבעלי תפקיד מפתח מרכזי מאוד בחברה, הנוגע באינספור תחומים. בתור מהנדסי תעשייה וניהול המשמשים כמנהלי פרויקטים תצטרכו להפגין ידע בניהול מטריציוני, תוך כדי תיווך בין מחלקות הפיתוח, השיווק, המכירות, הספקים, הייצור והקשר מול הלקוח. בנוסף, יהיה עליכם לדאוג לנושא התקציבים, העמידה בלוחות הזמנים וכמובן איכות המוצר. יהיה עליכם לדעת להפעיל את הגורמים השונים בארגון במטרה לקדם את הפרויקט ללקוח. מהנדסי תעשייה וניהול שייבחרו את עולם מערכות המידע יתווכו בין עולמות הפיתוח והקודים לבין הלקוח ובין הממשקים הפנים ארגוניים. תדרשו לנתח את תהליכי העבודה, להבין את הצרכים, את יכולות המערכת ואת האילוצים שלא פעם מתלווים אליה, ותמיד לחשוב על פיתוחים עתידיים.

איפה עובדים? מהנדסי תעשייה וניהול משמשים כיועצים במשרדי פירמות מול תעשייה מסורתית (low tech, מפעלים) ובפירמות משרדי ייעוץ. בנוסף, תוכלו לעבוד גם במוסדות ציבור ובחברות היי-טק. תוכלו לעבוד כמהנדסי בקרת איכות, מהנדסי תפעול וייצור, מהנדס או"ש (ארגון ושיטות) וקביעת תקני שכר, מהנדסי שירות, מהנדסי לוגיסטיקה ותכנון (פלנרים, למשל), מהנדסי ממשקי אדם (מכונה, ארגונומיה) ועוד.
חברות מערכות מידע וחברות היי-טק שיש להן מוצר ליבה בפיתוח, תמיד מחפשות מהנדסי תעשייה וניהול, בין היתר כאנליסטים – בתחומי כריית מידע, פיתוח ממשקי לקוח UI, UX, GUI ותוכלו להשתלב גם בחברות שזקוקות לבדיקות QA.

כמה תקבלו? שכר התחלתי של מהנדס תעשייה וניהול נע בין 10,000 ל-12,000 ש"ח בממוצע בחודש.

הנדסה מכנית

מה זה? הנדסה מכנית הינה ענף הנדסי העוסק בתהליכי מחקר, תכנון, פיתוח, ייצור ותחזוקה של מערכות מכניות ומערכות אנרגיה. לכאן נכנסים גם מנועים, כלי רכב, מכונות, מערכות הפקת אנרגיה וניצולה, מערכות מיזוג אוויר, מערכות בקרה ואוטומציה, רובוטים ומערכות אלקטרו-מכניות.

תכל'ס מה עושים? מהנדס מכני הוא למעשה הטכנולוג הרואה בראייה מערכתית רחבה את תהליך פיתוח המוצר בפועל. הוא מכיר את עולמות החומרה, התכנה והמכניקה, ולכן הוא נדרש כמעט בכל מקום בו יש פיתוח של מכלול הכולל היבטים מכניים. לרוב הוא ילווה מוצר החל משלבי האיפיון שלו, דרך הפיתוח, הבדיקות והניסויים, ועד העברתו ליצור ותמיכה בלקוח. רק תחשבו על רעיון שראיתם אותו בעיני רוחכם יוצא אל הפועל וקורם עור וגידים. בחלק מהתפקידים תעבדו מול תוכנות לתכנון הנדסי מכני, הכוללות חישובים, תכנונים וסימולציות.

איפה עובדים? מהנדסים מכנים משתלבים בשלל תחומים כמו למשל בחברות ביטחוניות, חברות תשתיות ואנרגיה, חברות בתחום המדיקל, דפוס תלת מימד ועוד. בחברות הפירמה, משרדי תכנון וייעוץ הנדסי מכני לארגונים תוכלו לעבוד כמהנדסי תכנון ופיתוח. גם משרדי פטנטים וחברות עיצוב תעשייתי זקוקות לא פעם למהנדסי מכונות כמוכם. בחברות ההיי-טק הפועלות בתחומים שונים, ישנו ביקוש גובר למהנדסים מכניים שישמשו כמהנדסי תכנון הנדסי מכני במחלקות הפיתוח השונות. גם בתעשיות המסורתיות, כגון טקסטיל, מתכות וחומרים, פלסטיקה ועוד תוכלו לתפוס עמדות מפתח, תוכלו לשמש כמהנדסי שירות ומכירות, מהנדסי אנליזות במעבדות או בשטח וכמנהלי פרויקטים הנדסיים בתחומים שונים. שפע של אפשרויות שרק מצריכות מכם לבחור.

כמה תקבלו? שכר מהנדס מכנית מתחיל נע בין 10,000 ל-14,000 ש"ח בממוצע בחודש.

הנדסה מכנית שכר

הנדסת תוכנה

מה זה? הנדסת תוכנה מקיפה כוללת את הידע, השיטות והכלים הנדרשים עבור כלל התהליכים הקשורים בייצור התוכנה תוכנות מחשב, החל משלב האיפיון הראשוני, דרך בניית התוכנה, תהליך בדיקות התוכנה, תחזוקת תוכנה מול הלקוח. תחום זה נועד להפחית את המורכבות שבפיתוח תוכנה, לשפר את אמינותה ולהקטין את עלויות התפעול והתחזוקה. לכאן נכנסים גם תפקיד פיתוח מערכות מורכבות הכוללות חומרה, תוכנה ותקשורת. הנדסת תוכנה מושתתת על הבסיס התיאורטי של מדעי המחשב, הנדסת מחשבים, הנדסת מערכות, הבטחת איכות, הנדסת אנוש וניהול פרויקטים.

תכל'ס מה עושים? היכולת של מהנדסי תוכנה להמיר פתרון בעיות ולממשם לקוד יישומי, מעניקה להם לא מעט עצמה וידע הניתנים למימוש בהרבה תחומים. בתחום הניהול הטכנולוגי, למשל, יוכלו מהנדסי התוכנה לעבוד כמנהלי צוותי פיתוח, כמנהלי פרויקט או מוצר. חלקם ישתלבו בתפקידים הכוללים נגיעה בממשקי לקוח ובממשקים הקשורים לתהליכי מכירה, שיווק ותמיכה. חלק אחר יבצע תפקידים מערכתיים ורוחביים יותר, כגון מהנדסי מערכת, מנתחי מערכות, מנהלי מרכזי תמיכה-פיתוח ויועצים בשלבי מכירה ושיווק.

איפה עובדים? מהשוק מהפיכת הIOT (האינטרנט של הדברים) מאפשרת למהנדסי תוכנה שלל אפשרויות קריירה רבות ומגוונות. מהנדסי תוכנה יכולים למצוא את עצמם במשרות בכירות בחברות מערכות מידע, בחברות המתעסקות בכל מה שקשור לעולם המובייל, לחברות למידה און ליין שמתפתחות בצורה מדהימה, בחברות סייבר שצוברות תאוצה בארץ ובעולם ובחברות אבטחת מידע. מהנדסי תוכנה יכולים להשתלב בענקיות התוכנה והתקשורת, בחברות ביטחוניות וגם בסטארט אפים חדשניים שצמאים לפונקציה הזו בעסקים שלהם. אגב, לא פעם תגלו שההכשרה שלכם כמהנדסי תוכנה תאפשר לכם להגשים את החלומות שלכם, ורעיונות שתעלו עליהם במהלך הלימודים יהפכו בהמשך לסטארט אפים שלכם, אשר באמצעות הכלים שתרכשו תוכלו להפוך אותם למציאות.

כמה תקבלו: שכר מהנדס תוכנה מתחיל נע בין 12,000 ל-15,000 ש"ח בממוצע בחודש.