הנדסת תוכנה או מדעי המחשב

  

 מאת: ד"ר דגנית ערמון, ראש בית הספר להנדסת תוכנה 


אחת השאלות ששואלים אותי סטודנטים ומתעניינים בלימודי הנדסת תוכנה היא: מה בעצם ההבדל בין הנדסת תוכנה לבין מדעי המחשב? בסיס התשובה נמצא בשם המקצוע "הנדסה" אל מול "מדע".

 האם קיימת חפיפה בין התכנים המועברים בין שני התארים?

קיימת חפיפה בתכנים, חלק מהקורסים זהים. אבל, בלימודי מדעי המחשב נלמד הבסיס המדעי, הדגש הוא על חקירה ופתרון של בעיות ספציפיות, בהנדסת תוכנה לומדים גם את הבסיס המדעי וגם את הכלים ושיטות העבודה הנחוצות לבניית מערכות תוכנה איכותיות. במדעי המחשב יש התמקדות בהבנת הטכנולוגיה על מנת לשפר אותה, בהנדסת תוכנה יש התמקדות בהבנת הטכנולוגיה כדי לבחור את החלופות האופטימאליות למערכת ההנדסית שאותה רוצים לפתח. כדי לעשות זאת, סטודנטים לתואר בהנדסת תוכנה מקבלים הכשרה מעבר למדעי המחשב: הם לומדים את עקרונות ההנדסה הכוללים ידע במתמטיקה, פיזיקה, ניתוח בעיות והבנה מערכתית. ובמקביל – הנדסת גורמי אנוש ועיצוב, בכדי לתכנן ולפתח מוצרים נוחים, אמינים ובטוחים למשתמש. הסטודנטים לומדים כיצד המערכות אותן הם בונים מתפקדות באופן אינטגרטיבי עם מערכות תוכנה נוספות ומערכות מתחומי הנדסה אחרים.

 מה ההבדלים בתכנית הלימודים?


בתוכנית הלימודים קיים דגש על עבודת צוות בכל שלבי הפיתוח – מהגדרת הרעיון ועד המוצר המוגמר.
מהנדסי תוכנה לומדים גם מדע וגם הנדסה – לכן משך לימודיהם לתואר ארוך יותר ארבע שנים לעומת שלוש.
הערך המוסף המשמעותי הוא תוספת ידע וכישורים המכינים את הבוגרים לקראת עבודה בתעשייה, או להמשך לימודים לתארים מתקדמים.
סטודנטים להנדסת תוכנה במכללת אפקה מיישמים את הידע הנרכש בשיעורים בביצוע פרויקט גמר הנדסי נרחב.
פרויקט הגמר מהווה סוג של סטאז' ותערוכת פרוייקטי הגמר השנתית היא תצוגה מרשימה של הישגים ויכולות.
כיום מתגבשת הבנה בתעשיית ההיי – טק שלמהנדסי תוכנה יש יכולות להתמודד עם בעיות הנדסיות מורכבות שלמהנדסי תוכנה יש יכולות להתמודד עם בעיות הנדסיות מורכבות ופרויקטים רב – תחומיים, כך שלמהנדס תוכנה יש גם יתרון תעסוקתי.

איזה תואר יותר מתאים לי ללמוד?

סטודנטים ומועמדים בעלי חוזקות בתחום המתמטי ופתרון בעיות, הנוטים מטבעם למחקר, מתאימים יותר ללימודי מדעי המחשב; לעומת זאת, סטודנטים ומועמדים בעלי ראייה מערכתית שאוהבים לבנות דברים עשויים למצוא את ייעודם בהנדסת תוכנה דווקא. לימודי מדעי המחשב נמשכים שלוש שנים ומקנים תואר ראשון במדעים. לימודי הנדסת תוכנה נמשכים ארבע שנים ומקנים תואר בהנדסה. בשנה הרביעית מתנסים הסטודנטים להנדסת תוכנה בפרויקט גמר שערכו המוסף הוא בהדמיה של עבודה בתעשייה וניסיון מעשי. סטודנטים במדעי המחשב מבצעים גם הם פרויקט גמר, אך בהיקף מצומצם יותר.

 
אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב.