אפליקציות לקידום הבטיחות בדרכים

במסגרת שיתוף פעולה בין מכללת אפקה לעמותת "אור ירוק" התקיימה תחרות פיתוח אפליקציות בנושא בטיחות בדרכים. התחרות התקיימה כחלק מקורס יישומי סלולאר, בהנחיית מר ערן אהרונסון, במחלקה להנדסת תוכנה שבמכללה. אל קו הגמר הגיעו ארבע אפליקציות שהתלבטו מעל לשאר הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט התרומה לבטיחות בדרכים. השיפוט נערך על ידי נציגי המכללה ו"אור ירוק" יחד.

הסטודנטיות שהותרו כזוכות, תמר כהן ושני טיטלבאום, פיתחו את אפליקציית Here I am.

האפליקציה מאפשרת לאסוף אדם לנסיעה ללא צורך להוציא אליו שיחה תוך כדי נהיגה. ברגע שנבחר היעד והאדם, מערכת הGPS במכשיר תזהה את המיקום ותשלח לו הודעה אוטומטית כאשר הרכב האוסף יתקרב אליו. התרומה לבטיחות בדרכים היא בכך שנחסכת שיחה נוספת וחוסר ריכוז בזמן הנהיגה.

אפליקציות נוספות שהשתתפו בשלב הגמר וקצרו מחמאות:

  • טל דהן ואבי ברי פיתחו את Share My Drive. האפליקציה יוצרת תחרות בין הנהגים ומדרגת אותם לפי מגוון פרמטרים. בכל נסיעה נאספים נתונים על אופי הנהיגה דוגמת עצירות פתע, מהירות נסיעה ועוד. בסיום כל נסיעה מקבל הנהג ציון על הנהיגה וצובר נקודות שיעלו את דירוגו בטבלה. האפליקציה מנצלת את היצר התחרותי ובכך יוכלו חברים להתחרות מי הנהג הטוב ביותר.
  • אפליקציה מעניינת נוספת היא "תאורטי". האפליקציה מציעה לראשונה ממשק נוח לסמארטפון של לימוד נהיגה (תאוריה) כולל חומר מלא לכלל רישיונות הרכב, מבחנים וסטטיסטיקות. עד כה האפליקציות היו חסרות מאוד, לא מקיפות ולא מבוססות על השאלות של משרד התחבורה וזו הבשורה של הסטודנטים שעומדים מאחורי הפיתוח אסף אפלבאום וליאור עזרא.
  • Just in case היא אפליקציה נוספת שהוצגה בתחרות ופותחה על ידי יהודה נאור ואבי לוינשטיין, המיועדת למנוע עיכוב בדרכים ועמידה מסוכנת בכביש הנגרמת כתוצאה מתאונות דרכים. האפליקציה מאפשרת במקרה תאונה לאסוף את כל הנתונים בצורה טובה ובממשק נוח כולל תמונות של התאונה ונתונים נוספים.