הנדסה רפואית מהי?

פרוטזות ביוניות המופעלות באמצעות כוח המחשבה, שתלים ברשתית העין, מנשמים, כלי דם מלאכותיים ועוד. מהנדסים רפואיים מפתחים פתרונות טכנולוגיים לבעיות רפואיות מורכבות.שאלות ותשובות – ביה"ס להנדסה רפואית

מה ההבדל בין הנדסה רפואית לבין הנדסה ביו-רפואית?

אין הבדל מהותי בתוכניות הלימוד. לכל פקולטה ומוסד יש ניואנסים ודגשים משלו.המיקוד של מכללת אפקה הוא יותר בהיבטים הפרקטיים כמו מכשור רפואי ומערכות מידע רפואיות. כמו כן בית הספר הוא המוסד היחידי בישראל המלמד הנדסה רפואית ומדעי המחשב וכן מציע התמחות בלעדית בתחום ההנדסה הקלינית. שיטת הלימודים באפקה כוללת סיורים חווייתיים, פעילויות יצירתיות וחדשניות מחוץ לכיתות הלימוד, עידוד מעורבות ויזמות של סטודנטים, הענקה של כישורים חיוניים לתעשייה ולהמשך הקריירה כמהנדס, טיפוח חיי חברה פעילים ותוססים לצד מעורבות חברתית ותרומה לקהילה.

מהן אפשרויות התעסוקה בסיום התואר?

97% מבין בוגרי המכללה מוצאים עבודה בסיום התואר. יש בארץ לא מעט חברות בתחום של מכשור רפואי ועיבוד אותות. חשוב להביא בחשבון שחלק ניכר מהחברות דורשות תואר שני בתחום, גם אם בשלב מתקדם יותר בקריירה. במסגרת תוכניות הלימודים של אפקה מקבל הסטודנט כישורים חיוניים ומבוקשים בתעשייה דוגמת חשיבה יצירתית, יכולת עבודה בצוות, עמידה מול קהל ועוד, המקנות לו ערך מוסף עם סיום לימודיו. יתרה מכך, מרכז הקריירה של אפקה מספק ייעוץ פרטני ומותאם אישית לאורך כל שנות הלימודים וגם לאחריה.

האם הנדסה רפואית היא תחום נישתי?

נהפוך הוא. מדובר בתחום רב תחומי ומגוון, שחושף את בוגרי התואר לשורה של תחומים ואפשרויות תעסוקה. בוגרי התואר יכולים לעסוק בתכנון מכני לצרכים רפואיים, עיבוד אותות ותמונות בתחום הרפואי, תחום ההנדסה הקלינית, תחום ההנדסה החישובית ועוד.בהקשר הזה, חשוב לזכור כי מוצר או מכשור רפואי מחייב עמידה בשורה של הליכים קליניים וניסויים מורכבים וממושכים בטרם שיווקו. לאור זאת, נדרשת ידע והבנה של ההליך כולו כדי ליישם את הדברים היטב בבוא העת ולנהל את התהליך בצורה נכונה. בוגרי התואר הראשון באפקה מסיימים את התואר עם הפרספקטיבה וההבנה הזו, כולל ההליכים הרגולטוריים. הידע הזה בהחלט מכשיר אותם להתמודד עם התעשייה

האם אפשר לעבוד בזמן התואר?

ככלל, אינו ממליצים על עבודה במקביל לתואר, ובפרט לא בשנתיים הראשונות, לנוכח האינטנסיביות של התואר. מערכת השעות מהשנה השלישית מאפשרת, במידה מסוימת, שילוב של לימודים ועבודה.

כיצד וירוס הקורונה קשור להנדסה רפואית?

משבר הקורונה שפוקד אותנו בימים אלו, ובגללו בין היתר עברנו להוראה מקוונת ומפגש מתעניינים וירטואלי, ממחיש את הנחיצות של ההנדסה רפואית. שימו לב שעוד ועוד חולים מטופלים מבתיהם ומקיימים מעקב מרחוק באמצעות מצלמות, חיישנים ושורה של עזרים רפואיים אחרים – כל אלו ואחרים הם יישומים של הנדסה רפואית וממחישים עד כמה התחום צפוי ועתיד לצמוח בשנים הקרובות.