הנדסה רפואית מהי?

פרוטזות ביוניות המופעלות באמצעות כוח המחשבה, שתלים ברשתית העין, מנשמים, כלי דם מלאכותיים ועוד. מהנדסים רפואיים מפתחים פתרונות טכנולוגיים לבעיות רפואיות מורכבות.


שאלות ותשובות – ביה"ס להנדסה רפואית

מהי הנדסה רפואית?

הנדסה רפואית משלבת את יסודות ההנדסה ומדעי הרפואה למציאת פתרונות טכנולוגיים לצרכים רפואיים. מפיתוחי התחום:מכשירים וטכנולוגיות לאבחון ולמניעת מחלות, כמו גם לטיפול במחלות, לשיקום ולשיפור איכות החיים של מטופלים; מכשירים, חיישנים וטכנולוגיות לאבחון ולטיפול מרחוק; מערכות עיבוד מידע רפואי; הנדסת תאים ורקמות לפיתוח שתלים יעילים; שיטות ריפוי חדשניות; ומחקר רפואי מתקדם. מגפת הקורונההאיצה את התקדמות התחום והמחישה עד כמה הוא רלוונטי, ועתיד להיות רלוונטי בשנים הקרובות. 

מה הייחוד בלימודי הנדסה רפואית?

הנדסה רפואית היא תחום רב-תחומי ומגוון, ולימודי הנדסה רפואית מכינים את הסטודנטיות והסטודנטים למגוון משרות ואפשרויות תעסוקה בתחום. לימודי הנדסה רפואית מספקים ידע והבנה מעמיקה בניהול, בפיתוח מוצרים ומכשור רפואי, ובהליכים קליניים וניסויים מורכבים טרם שיווקו. בוגרי התואר הראשוןבאפקהמסיימים את התואר עם הבנה מקיפה בתחום, לרבות הבנה בניהול הליכים רגולטוריים, ועם פרספקטיבה רב-תחומית, ומצוידים בכל הכלים הדרושים להשתלבות בתעשייה.

מה ההבדל בין הנדסה רפואית לבין הנדסה ביו-רפואית?

אין הבדל מהותי בתוכניות הלימוד. לכל פקולטה ומוסד יש ניואנסים ודגשים משלו.המיקוד של מכללת אפקה הוא יותר בהיבטים הפרקטיים כמו מכשור רפואי ומערכות מידע רפואיות. כמו כן בית הספר הוא המוסד היחידי בישראל המלמדהנדסה רפואית ומדעי המחשבוכן מציע התמחות בלעדית בתחום ההנדסה הקלינית. שיטת הלימודיםבאפקהכוללת סיורים חווייתיים, פעילויות יצירתיות וחדשניות מחוץ לכיתות הלימוד, עידוד מעורבות ויזמות של סטודנטים, הענקה של כישורים חיוניים לתעשייה ולהמשך הקריירה כמהנדס, טיפוח חיי חברה פעילים ותוססים לצד מעורבות חברתית ותרומה לקהילה. 

ההתמחיות בתוכנית הלימודים:

  • מכניקה של מערכות פיזיולוגיות – התמחות המכשירה את בוגריה להשתתף בתכנון, פיתוח וייצור של מכשור רפואי מתקדם לשם אבחון ומניעת מחלות, טיפול במחלות, שיקום ושיפור איכות חייהם של מטופלים.
  • הנדסת מערכות מידע רפואיות – התמחות המשלבת לימודי תוכנה ומערכות מידע והנדסה רפואית במטרה לספק את הדרישה הקיימת למהנדסים בתחום זה בתעשייה הרפואית ובמרכזים הרפואיים.


מהן אפשרויות התעסוקה בסיום התואר?

ישראל היא ממוקדי הפיתוח המרכזיים בעולם של מכשור ומוצרים רפואיים, ופועלות בה חברות רבות, כולל חברות סטארט-אפ, בתחום ההנדסה הרפואית והבריאות הדיגיטלית. בוגרות ובוגרי התואר בהנדסה רפואית יכולים לעסוק בתכנון מכני לצרכים רפואיים, בעיבוד אותות ותמונות בתחום הרפואי, בהנדסה קלינית, בהנדסה חישובית ועוד. 97% מבוגרי אפקה משתלבים בתעשייה בסיום לימודיהם, בין היתר הודות לידע האקדמי, ולמיומנויות שרכשו בלימודיהם, כגון עבודת צוות, חשיבה יצירתית וכישורי פרזנטציה.

האם הנדסה רפואית היא תחום נישתי?

נהפוך הוא. מדובר בתחום רב תחומי ומגוון, שחושף את בוגרי התואר לשורה של תחומים ואפשרויות תעסוקה. בוגרי התואר יכולים לעסוק בתכנון מכני לצרכים רפואיים, עיבוד אותות ותמונות בתחום הרפואי, תחום ההנדסה הקלינית, תחום ההנדסה החישוביתועוד.בהקשרהזה, חשוב לזכור כי מוצר או מכשור רפואי מחייב עמידה בשורה של הליכים קליניים וניסויים מורכבים וממושכים בטרם שיווקו. לאור זאת, נדרשת ידע והבנה של ההליך כולו כדי ליישם את הדברים היטב בבוא העת ולנהל את התהליך בצורה נכונה. בוגרי התואר הראשוןבאפקהמסיימים את התואר עם הפרספקטיבה וההבנה הזו, כולל ההליכים הרגולטוריים. הידע הזה בהחלט מכשיר אותם להתמודד עם התעשייה.

האם אפשר לעבוד בזמן התואר?

ככלל, אינו ממליצים על עבודה במקביל לתואר, ובפרט לא בשנתיים הראשונות, לנוכח האינטנסיביות של התואר. מערכת השעות מהשנה השלישית מאפשרת, במידה מסוימת, שילוב של לימודים ועבודה.

למה ללמוד דווקא באפקה?

הלימודים באפקה כוללים סיורים חווייתיים ופעילויות יצירתיות וחדשניות, ומעודדים יזמות ומעורבות חברתית וטיפוח חיי חברה פעילים. תוכנית הלימודים מעניקה לסטודנטים את כל הידע האקדמי הנדרש להם, לצד כישורים חיוניים לפיתוח קריירה כמהנדסים. בזכות שילוב זה, בוגרות ובוגרי התואר הראשון בהנדסה ברפואית הופכים למהנדסים שמשתלבים בקלות בתעשייה ומתקדמים בה במהירות.