התמחות במכניקה של מערכות פיזיולוגיות

כמה מילים על מכניקה של מערכות פיזיולוגיות

מכניקה של מערכות פיזיולוגיות היא מסלול התמחות קלאסי בתחום ההנדסה הרפואית, ומתמקדת בהבנת מערכות פיזיולוגיות מההיבט המכני. פיתוחים טכנולוגיים-רפואיים חדשניים מבוססים על עקרונות פיזיקליים מתחום המכניקה, כמו תומכנים להרחבת עורקים, מנשמים וכלי דם מלאכותיים. פיתוחים אלה ורבים אחרים מסייעים לאבחון אנטומי ותפקודי וכן למעקב ולטיפול רפואי אמינים. 

יתרונות ההתמחות במסלול מכניקה של מערכות פיזיולוגיות

מסלול ההתמחות במכניקה של מערכות פיזיולוגיות במסגרת הלימודים לתואר ראשון בהנדסה רפואית באפקה, מכשיר את בוגריו להשתתף בתכנון, בפיתוח ובייצור של מכשור רפואי מתקדם. בדרך זו הם יכולים להשתתף במאמץ לשפר את הכלים הקיימים למניעת מחלות, לאבחון שלהן ולטיפול בהן, ולסייע לשיקום חולים ולשיפור איכות חייהם. התוכנית הייחודית של אפקה מציעה קורסים מתקדמים במכניקה פיזיולוגית של מערכת השלד והשרירים, במכניקת זורמים בכלי דם ובדרכי אוויר, במעברי חום ומסה, ובשיטות חישוביות בהנדסה וחומרים. בוגרי המסלול יוכלו ליזום ולתכנן פיתוחים חדשניים בתחום הרפואה ולהציגם בתחרות הנערכת בקרב הסטודנטים. הם נהנים מהזכות להתנסות במעבדה למכניקה רפואית ולהיחשף למערכות ניסוי מתקדמות, המדמות את פעולת חדרי הלב, זרימה בעורקים בריאים ובעורקים "חולים", תכונות של חומרים ביולוגיים ותפקוד מערכת הנשימה, ואף לתכנן ולבצע ניסוי קליני מלא. 

העתיד המקצועי של בוגרי ההתמחות במכניקה של מערכות פיזיולוגיות


הלימודים במסלול מכניקה של מערכות פיזיולוגיות פותחים בפני הבוגרים של אפקה מנעד רחב של הזדמנויות להשתלב ביותר מ-600 חברות לפיתוח וייצור מכשור רפואי הפועלות בישראל, המדורגת במקום השני בעולם כספקית של פתרונות רפואיים מתקדמים, ובמקום הרביעי בעולם בפיתוח טכנולוגיות רפואיות. לבוגרים מצפים תפקידים שונים בתעשייה, למשל בתחום פיתוח התקנים מכניים כדוגמת מעקפים, קפיצים בכלי דם, צנתרים, משתלים אורתופדיים, מנשמים ועוד. סטודנטים המשלבים בתוכנית הלימודים קורסים מהחטיבה להנדסה קלינית ומשלימים את לימודיהם בחטיבה יוכלו לעסוק גם בהובלת מוצר משלב הייזום ועד לשלב החדרתו לשוק, תוך ניהול רגולציה, תקנים ומחקרים קליניים בכל אחת מהחברות העוסקות בהנדסה רפואית.