מהי הנדסת תעשייה וניהול?

בבוקר אנו קמים לקול שעון מעורר, לובשים בגד שנתפר במפעל ומגיעים ברכב למקום העבודה כשאנו משתמשים בתשתיות הכבישים. השעה עוד לא 9:00 וכבר השתמשנו בעשרות מוצרים ושירותים עליהם אחראים בין היתר, גם מהנדסי תעשייה וניהול רבים. מהי הנדסת תעשייה וניהול?
הנדסת תעשייה וניהול מקנה למהנדסים ידע לנהל ולייעל מערכות גדולות ומורכבות באמצעות שיטות הנדסיות חדשניות. הנדסת תעשייה וניהול שונה ממקצועות הנדסה אחרים, בכך שהיא עוסקת באנשים הפועלים בתוך מערכות התעשייה והשירותים ולא רק בהתנהגות מערכות. לכן, מהנדס תעשייה וניהול נדרש להיות בעל ידע רחב הן בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה והן בתחומי מדעי החברה והניהול.


מהי תוכנית הלימודים בהנדסת תעשייה וניהול עם מדעי המחשב?
מדובר בתוכנית לימודים יוקרתית ובלעדית לאפקה, המעניקה לצד הידע בהנדסת תעשייה וניהול מיומנויות תכנות, אלגוריתמיקה, כתיבת קוד ועוד. שילוב זה מרחיב עוד יותר את אפשרויות התעסוקה של הבוגרים ומקנה להם ערך מוסף בהמשך הקריירה שלהם.

מהן אפשרויות התעסוקה בסיום התואר?
בוגרי התוכנית להנדסת תעשייה וניהול, משתלבים בתעשיית ההייטק, תעשיות בטחוניות ומפעלי תעשייה שונים בתפקידים של מנהלי פרויקטים ומהנדסי ארגון ושיטות לשיפור וייעול תהליכי עבודה;בניהול התפעול כמתכנני מלאי בתחומי הלוגיסטיקה והרכש; בתפקידי מומחים לניתוח, איפיון, יישום והטמעה של מערכות מידע או אנליסטים בתחומי ניתוח הנתונים, להפקות תובנות וקבלת החלטות בארגונים. בין מקומות העבודה שבהם השתלבו בוגרי התוכנית ניתן למנות את קומברס, אמדוקס, IBM,אלתא, חברות סלולר ועוד. 

מדוע ללמוד הנדסת תעשייה וניהול דווקא באפקה?

הסטודנטים בהנדסת תעשייה וניהול של אפקה נחשפים למגוון תחומים ועולמות תוכן שמעניקים בקיאות וידע בשיטות הנדסיות חדישות ובטכנולוגיות מחשוב מתקדמות. כמו כן, על מנת להעניק לסטודנטים את התשתית המדעית החיונית לעתידם בעולם הנדסת התעשייה והניהול, תהליך ההכשרה משלב לימוד של שיטות הנדסיות מתקדמות יחד עם דיסציפלינות שונות מעולמות ההנדסה והעסקים, כגון: הנדסת ותכנון הייצור, ניתוח ארגוני, חקר עולם העבודה, מערכות ייצור ממוחשבות, מערכות ניהול, שיווק, מימון, תמחור, ארגון ושיטות וכדומה. הידע המקיף וסט המיומנויות העשיר שרוכשים הסטודנטים מאפשרים להם להשתלב ולפתח קריירה מקצועית בהנדסת תעשיה וניהול בארגונים מובילים בתעשייה או להמשיך את לימודיהם לתארים אקדמיים גבוהים, בהתאם לבחירתם

מהן ההתמחויות בתוכנית? 
  •  אנליטיקה עסקית – התמחות המעניקה לסטודנטים כלים לשימוש יעיל וחכם בנתוני עתק (Big Data) ועיסוק בתחומים של אופטימיזציה, כריית מידע, חיזוי וניתוחים סטטיסטיים לשם קבלת החלטות ושיפור תהליכים
  • מערכות מידע – מערכות מידע מהוות מרכיב חשוב בפעילות של כל ארגון, חברה או עסק וכוללת אחסון ועיבוד של המידע, הגנה עליו והעברה שלו. במסגרת ההתמחות הסטודנטים רוכשים כלים מעשיים לפיתוח תשתיות ומערכות מידע וניהול נכון שלהן לנוכח חשיבותן בתפקוד הארגון.
  •  ניהול התפעול – התמחות המתמקדת בתפעול וייצור ומשלבת בין ניהול אנשים, הערכה ובקרה של עבותדם לבין ניהול משאבים, תהליכי ייצור, לוגיסטיקה ומלאי ועוד. הסטודנטים מקבלים בהתמחות כלים לניהול התפעול תוך ניתוח תרחישים אמיתיים ויעדי הארגון.