מהי הנדסת חשמל?


הנדסת חשמל מקיפה כיום מגוון רחב ביותר של תחומים אשר נסמכים על בסיס מדעי והנדסי רחב המכשיר את המהנדסים לעסוק בפיתוח של מוצרים הנמצאים בחזית הטכנולוגיה. בוגר התוכנית מצויד בידע ובמיומנות, המכשירים אותו להשתלב בתעשיות החשמל וההיי-טק המובילות בתחומים שונים.

מהי הנדסת חשמל?

הנדסת חשמל עומדת מאחורי פעילות הסמרטפון שלנו, השבבים שבמחשבים שלנו, הרכב החשמלי שבקרוב ניסע בו וגם מערכות שמספקות אנרגיה למפעלים, לערים ולמדינות שלמות, בשגרה ובחירום. היא קשורה גם לטכנולוגיות של עיבוד דיבור ותמונה, המבוססות על אותות חשמליים, ומאפשרות לאבחן מחלות, להתמצא בדרכים בסיוע של מערכות עזרה קולית ואפילו לזהות מבעוד מועד אירועים ביטחוניים או סכנות ביטחוניות פוטנציאליות.  

הנדסת חשמל היא תחום הנדסי רחב ומגוון מאוד, הכולל תקשורת, עיבוד אותות, עיבוד תמונה ווידאו, הספק, אנרגיה, בקרה, אלקטרוניקה ומחשבים. מהנדסי חשמל משולבים בתכנון ובפיתוח של טכנולוגיות, מוצרים, מערכות והתקנים אלקטרוניים חדשניים מהתקני ננו-אלקטרוניקה למעבדים זעירים ועד מערכות הספק אדירות המניעות ערים ומדינות המשפיעים ישירות על החברה המודרנית והכלכלה העולמית 

אלקטרוניקה היא אחד התחומים העיקריים בחשמל, ומהותו פיתוח מערכות אלקטרוניות זעירות, כמו מחשבים ומעגלים משולבים. מהפכת האלקטרוניקה הביאה את מכשירי האלקטרוניקה לכל בית בעולם המודרני, ועליהם יושתתו בעתיד הקרוב הבתים החכמים שבהם נגור.  

לימודי תואר ראשון בהנדסת חשמל מספקים השכלה והכשרה בתחום שהוא מבוסס ביותראך גם מתחדש, מתעדכן ומתפתח כל הזמן.   

מה הייחוד בלימודי הנדסת חשמל?

לימודי הנדסת חשמל הינו מהמקצועות הדינמיים והרלוונטיים ביותר בשוק העבודה כיום, הודות לתפקיד המרכזי והחיוני של החשמל בחיינו, ולצורך שלנו בחשמל בשגרת יומנו. כיום אין מוצר או פיתוח טכנולוגי שאינו כרוך באחד מתחומי הנדסת החשמל.  

לימודי הנדסת חשמל בתל אביב 
במכללת אפקה הם מגוונים ומציעים כמה וכמה תתי-תחומיםוהתמחויות. הם מקנים לסטודנטיות ולסטודנטים הזדמנות להתמקצע במקצוע יציב ומרתק שהביקוש לו גובר והולך בהתמדה. חלק גדול מעבודת המהנדס היא מעשית, ולאורך הלימודים זוכים הסטודנטים לרכוש רקע תאורטי, וגם לקבל הכשרה מעשית במעבדות לטובת השכלה מקיפה שתסייע להם להשתלב בשוק העבודה עם סיום התואר. 

ההתמחויות הקיימות בתוכניות הלימודים

  • מחשביםתכנון מערכות תוכנה וחומרה ומערכות ממוחשבות רב-תחומיות.
  • מערכות הספק ואנרגיה – תכנון ופיתוח מערכות הספק, בהיבטי הנדסה, כלכלה ותפעול.
  • תקשורת – התמחות מקיפה במערכות טכנולוגיה ותקשורת, משלב התשתית והקישור הפיזי ועד לרמת האפליקציה.
  • עיבוד אותות עיבוד תמונה ווידאו– התמחות המקנה כלים לקידוד ולפענוח אותות ויזואליים, קוליים וביולוגיים.

אפשרויות התעסוקה 

97% מבוגרות ובוגרי אפקה משתלבים בתעשייה בסיום הלימודים, במגוון רחב מאוד של משרות ותחומים, בחברות היי-טק וסטארט-אפ, בתעשייה הביטחונית, בארגונים ובחברות ממשלתיות ועוד. חלקם ממשיכים ללימודי תואר שני.

למה ללמוד דווקא באפקה?

לימודי הנדסת חשמל באפקה מקנים לסטודנטים ידע אקדמי מקיף ברמה גבוהה. אפקה מציעה לימודים בכיתות קטנות, יחס אישי ותוכנית לימודים עדכנית, המותאמת לצורכי התעשייה ולהתפתחויות החלות בה ומאפשרת התנסות מעשית, בהתאם לסטנדרט המקובל בתעשייה. שיטות ההוראה והלימוד במכללה מגוונות ויצירתיות, וכוללות סיורים ופעילויות מחוץ לכיתה. באפקה פועל מרכז חדשנות המאפשר לסטודנטים לפתח מיזמים, ולצידו מועדוני סטודנטים שבמסגרתם אפשר לעסוק בכל תחום עניין ולפתח אותו. לצד הידע האקדמי, תוכנית הלימודים מקנה לסטודנטים גם מיומנויות וכישורים החיוניים להשתלבות בתעשייה, כמו עבודה בצוות ופרזנטציה, ומסייעים לבוגרות ולבוגרים למצוא עבודה בסיום התואר.