מהי הנדסת חשמל?


הנדסת חשמל מקיפה כיום מגוון רחב ביותר של תחומים אשר נסמכים על בסיס מדעי והנדסי רחב המכשיר את המהנדסים לעסוק בפיתוח של מוצרים הנמצאים בחזית הטכנולוגיה. בוגר התוכנית מצויד בידע ובמיומנות, המכשירים אותו להשתלב בתעשיות החשמל וההיי-טק המובילות בתחומים שונים.

מהי הנדסת חשמל?

הנדסת חשמל היא מקצוע המתפתח בקצב מהיר ובמרכזו עומדים מקר ופיתוח טכנולוגיות ומוצרים המשפיעים ישירות על החברה והכלכלה העולמית – מתכנון מערכות הספק ענקיות המניעות ערים ומדינות, ועד מכשירים והתקנים זעירים במעבדים, טלפונים חכמים ועוד.

מה הייחוד בלימודי הנדסת חשמל?

הנדסת חשמל מאופיינת בוורסטיליות ובמגוון רחב של תת-תחומים (תקשורת, אנרגיה, עיבוד אותות, מערכות הספק ועוד) ובכך מעניקה בסיס נרחב ואפשרויות לשנות תחומים לאורך הקריירה כמהנדס. בנוסף לכך, הלימודים ושגרת העבודה של מהנדס החשמל איננה בהכרח רק ישיבה מול המסך אלא כרוכה גם בעבודה יישומית מסוג שונה. לא תמיד כל אחד מתחבר לסביבת עבודה של מהנדס מול המחשב, ולכן עבור סטודנטים שלא בהכרח מתחברים לכך, הנדסת חשמל עשויה להתאים.

מהן ההתמחויות הקיימות בתוכניות הלימודים?

  • מחשבים – ההתמחות המקנה לסטודנטים יכולת לעסוק בתחומי החומרה והתוכנה ולתכנן מערכות רב תחומיות, תוך הכשרה מעשית במחקר ובפיתוח בתחום.
  • מערכות הספק ואנרגיה – על רקע הצורך הגובר באנרגיה, התמחות זו מכשירה את הסטודנטים לנתח ולתכנן מערכת הספק חשמלית על מגוון היבטיה ההנדסיים והטכנו-כלכליים – החל מייצור אנרגיה והולכתה ועד ניתוב שלה לצרכן תעשייתי, ציבורי או פרטי.
  • תקשורת – התמחות המעניקה לסטודנטים רקע אקדמי ופרקטי במערכות וטכנולוגיות תקשורת ומאפשרת להם לעסק באפיון, ניתוח, תכנון ופיתוח מוצרי תקשורת קווית ואלקטרונית, מרמת הקישור הפיזי ועד לרמת האפליקציה.
  • עיבוד אותות עיבוד תמונה ווידאו– התמחות המקנה לסטודנטים לנתח, להציג, לקודד ולפענח אותות חשמליים, ביולוגיים, אקוסטיים וכאלו המגיעים מחיישנים או מתמונות. ההתמחות כוללת קורסים במתמטיקה ואלגוריתמיקה ומכשירים את הסטודנטים באחד מהתחומים המתפתחים ביותר בענף ההנדסה.

מהן אפשרויות התעסוקה בסיום התואר?

בוגרי התכנית ללימודי הנדסת חשמל שפנו לתעשייה מועסקים במגוון תפקידי הנדסה בין השאר בחברות וארגונים מובילים כגון: אלוריון, מוטורולה, DSPC, אג'לנט, אלביט, משרד הביטחון, מפא"ת וצה"ל. 

שיעורי ההשמה של בוגרי אפקה, מהנדסים שעובדים בתעשיית הההי-טק, החשמל ואלקטרוניקה, עומד על  למעלה מ-80%. כ-15% מהבוגרים ממשיכים ללימודי תואר שני, במוסדות האקדמאים בארץ ובחו"ל. פרטים על בוגרים שהשתלבו בתפקידים שונים במשק תוכלו למצוא בסקר בוגרים.

מדוע ללמוד דווקא באפקה?

הלימודים באפקה מאופיינים בכיתות קטנות ויחס אישי וכללים סיורים חווייתיים, פעילויות יצירתיות וחדשניות מחוץ לכיתות הלימוד, עידוד מעורבות ויזמות של סטודנטים, הענקה של כישורים חיוניים לתעשייה