מפצחים את הקוד: כך הקפיצה הקורונה את הביקוש למהנדסי תוכנה

לצד מסכות, כפפות ואלכוג'ל, נגיף הקורונה הביא עמו אפליקציות ותוכנות ייעודיות שפותחו בזמן שיא ונותנות מענה לצרכים ובעיות דחופות שנוצרו בעקבותיו. תהליך זה דורש פיתוח תוכנה מהיר אך עדיין איכותי בתנאים קיצוניים ובזמן אפס, ולכן הופך את מהנדסי התוכנה לרלוונטיים מתמיד.

מסכות, כפפות ואלכוג'ל הפכו בחודשים האחרונים לסמלים של נגיף הקורונה, אך לצדן גם צץ גל חדש של אפליקציות ותוכנות חדשות שנותנות מענה לצרכים שנוצרו בעקבותיו. הראשונה, וככל הנראה המרוויחה הבלתי מעורערת מהקורונה היא אפליקציית ZOOM, המאפשרת לנהל שיחות וועידה מקוונות. בימים אלו קשה, עד כמעט בלתי אפשרי לדמיין את חיינו בלעדיה – החל מלימודים ועבודה, דרך אימונים המחליפים את חדר הכושר ועד התעדכנות עם חברים בימים שבהם הכל חייב להיות מרחוק.

גם אפליקציית "המגן" של משרד הבריאות היא דוגמה לאפליקציה שהושקה לאחרונה וזוכה לתהודה רבה. על בסיס מיקומו של הטלפון הנייד, מאפשרת האפליקציה לדעת האם המשתמש שהה בקרבת חולי קורונה, וזאת באמצעות הצלבת מיקומו עם נתוני מיקום החולים של משרד הבריאות. אפליקציה זו נועדה לסייע באבחון ובידוד חולים ופותחה לאור הצורך הדחוף לבלום את התפשטות הנגיף.

בשבועות האחרונים גם הופיעו דיווחים על פיתוח אפליקציה שתאבחן קורונה באמצעות הדיבור, ולאחרונה הודיעה מפתחת TikTOk ליצירת קטעי וידאו ברשת כי תשיק אפליקציה חדשה המאפשרת עבודה מרחוק, על רקע התפשטות נגיף הקורונה.

מי שעומדים מאחורי "גל אפליקציות הקורונה" הם מהנדסי התוכנה – האנשים שמתכננים, מפתחים ומוודאים כי האפליקציה תעבוד היטב, תתאים לצרכים של המשתמשים ותענה על הצרכים שלהם. אין מחלוקת על כך שבימי שגרה החיים של כולנו מתנהלים דרך תוכנות, אפליקציות ומחשבים אך בתקופות חירום כדוגמת משבר הקורונה, החשיבות שלהם גדולה עוד יותר. לא פעם אפליקציות אלו מספקות מידע חיוני, חשוב וכזה שיכול להציל חיים או לחילופין לאפשר לנהל שגרת חיים, תחת התנאים החדשים שנוצרו.

אפליקציות שכאלו מפותחות לרוב בזמן שיא ותנאי לחץ ומה שמבטיח את פעילותן המיטבית היא הידע והניסיון של המהנדסים. "בעת פיתוח מואץ של תוכנה, בפרט בתנאים שכאלו, כמעט תמיד עלולות לצוץ בעיות או באגים. מהנדסים בעלי ידע עמוק וניסיון מעשי הם אלו שעל אף התנאים והסביבה המאתגרת, האפליקציה שתצא החוצה תחת ידיהם, תעבוד היטב ותקנה למשתמשים את המידע והערך הדרוש להם".

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בהנדסת תוכנה של אפקה, המכללה האקדמית להנדסה, מעניקה לכם את השילוב בין הידע האקדמי ברמה עמוקה, לצד עבודה וניסיון מעשי. הלימודים במכללה מבוצעים בצוותים רב תחומיים, ותוך שילוב של סטודנטים להנדסה מבתי ספר אחרים (הנדסת חשמל, הנדסה מכנית, הנדסה רפואית והנדסת תעשייה וניהול). סביבת לימודים זו זהה לסביבת העבודה העתידית של הסטודנטים ומקנה להם מיומנויות והבנה רחבה ועמוקה יותר של הצרכים ואפיון התוכנה הנדרש מהם. בזכות שילוב זה, בוגרי התוכנית משתלבים במגוון רחב של תפקידים בתעשייה ומחזיקים בארגז כלים המאפשר להם להתקדם בה.