אחת השאלות הנפוצות ביותר של סטודנטים ומתעניינים בלימודי הנדסת תוכנה ומדעי המחשב היא מה ההבדל בין הנדסת תוכנה למדעי המחשב. ד"ר דגנית ערמון, ראשת בית הספר להנדסת תוכנה, הכולל את התוכנית לתואר ראשון בהנדסת תוכנה ואת התוכנית לתואר ראשון במדעי המחשב, עושה סדר ומספרת על הדמיון והשוני בין התוכניות. לנוחיותכם, תוכלו גם לצפות בסרטון שלמעלה. 

 

חלק מהקורסים משותפים לשתי התוכניות, ובשתיהן נלמד הבסיס המדעי של מחשבים, אבל כל תוכנית מתמקדת בתחום אחר. לימודי מדעי המחשב מתמקדים בחקירה ובפתרון של בעיות ספציפיות ומקרים קונקרטיים, ובהבנת הטכנולוגיה במטרה לשפר אותה. לימודי הנדסת תוכנה מתמקדים בכלים ובשיטות העבודה הנחוצות לפיתוח מערכות תוכנה איכותיות, ובבחירת החלופות האופטימליות למערכת ההנדסית שרוצים לפתח. לכן בלימודי הנדסת תוכנה לומדים את עקרונות ההנדסה, המצריכים ידע במתמטיקה, פיזיקה, ניתוח בעיות והבנה מערכתית, והנדסת גורמי אנוש ועיצוב, כדי לתכנן ולפתח מוצרים נוחים, אמינים ובטוחים למשתמש. לימודי הנדסת תוכנה עוסקים גם באינטגרציה בין מערכות שונות, כמו מערכות תוכנה ומערכות מתחומי הנדסה אחרים. 

איזה תואר יותר מתאים לי? 

סטודנטים ומועמדים חובבי מתמטיקה ופתרון בעיות, הנוטים מטבעם למחקר, מתאימים יותר ללימודי מדעי המחשב; לעומת זאת, בעלי ובעלות ראייה מערכתית וחיבה לבנייה עשויים למצוא את ייעודם דווקא בהנדסת תוכנה. לימודי מדעי המחשב נמשכים שלוש שנים ומקנים תואר ראשון במדעים. לימודי הנדסת תוכנה נמשכים ארבע שנים ומקנים תואר בהנדסה. בשנה הרביעית ללימודי הנדסת תוכנה מוציאים לפועל פרויקט גמר, בתהליך המדמה סביבת עבודה בתעשייה ומספק ניסיון מעשי בתחום. גם במדעי המחשב מוציאים לפועל פרויקט גמר, אך בהיקף מצומצם יותר. 

מאמרים באותו נושא: תוכנית לימודים במדעי המחשב | מהי הנדסת תוכנה