ההייטק הישראלי קפץ מדרגה – ומסלול הקריירה של המהנדסים משתנה

תקופת הקורונה הייתה שעתה היפה של תעשיית ההייטק והובילה לקפיצת מדרגה שלה. כתוצאה מכך, מהנדסים נדרשים לידע נוסף, מיומנויות חדשות והעמקה של הידע המקצועי שיקנה להם ערך מוסף מתמשך להמשך הקריירה

מגפת הקורונה הובילה לטלטלה משמעותית בכלכלה ולשינויים דרמטיים בשוק העבודה, שהשפעתם ניכרת גם בימים אלו. אלא שמאידך, תעשיית ההייטק הישראלית עשתה דווקא בתקופה זו את אחת מקפיצות המדרגה המשמעותית בתולדותיה – החל מגל ההנפקות ששוטף בימים אלו את הבורסות בתל אביב ובניו יורק, דרך גיוסי הון משמעותיים וכלה בעוד ועוד סטארט-אפים וחברות שזוכות למעמד של חד-קרן (Unicorn – כינוי לחברות ששוות מיליארד דולר ומעלה).

נקודת המפנה שבה נמצאת תעשיית ההייטק בשנה האחרונה מובילה גם לשינויים מהותיים בהתפתחות הקריירה של המהנדסים. הפרויקטים בתעשייה הופכים למורכבים יותר ומרובי ממשקים, וניהול שלהם מצריך מהנדסים בעלי ראייה מערכתית רחבה והבנה מקיפה של תהליכים. במקביל, לא מעט חברות ותאגידים בתעשייה למהנדסים בעלי ידע ומומחיות ספציפית – דבר שעשוי להעניק להן יתרון אסטרטגי ממשי על פני מתחרות ולהקנות להם הובלה של שוק או סגמנט מסוים. ראו גם, מאמר העוסק בהשפעת הקורונה על ההנדסה

מגמה זו מצריכה ממהנדסים להמשיך ולרכוש ידע ומיומנויות לאורך הקריירה – הן אם ברצונם להתקדם לאורך שרשרת הניהול ולהתקדם לדרגים ניהוליים ובכירים יותר, והן אם ברצונם להתקדם ולהעמיק בתחום עיסוקם – דבר שלא פעם מתגמל עוד יותר מתפקיד ניהולי.

זו הסיבה שלימודי תואר שני בהנדסה הופכים לרלוונטיים מתמיד. התארים המתקדמים של אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, מעניקות ידע הנדסי עמוק ברמה אקדמית גבוהה, מיומנויות יישומיות וכלים ניהוליים ומקצועיים, המאפשרים להם להתקדם לשלב הבא בקריירה. התוכניות החדשניות מותאמות לצרכי התעשייה ולמגמות בשוק, ומאפשרים לסטודנטים לבסס את מעמדם ולזכות בערך מוסף ארוך טווח. ראו גם, כך תגיעו לעמדות מפתח בהייטק דרך תואר שני בהנדסה.

שילוב אידיאלי של לימודים ועבודה

כיום אפקה מציעה ארבע תוכניות לימוד לתואר שני, המותאמות לאנשים עובדים ומאפשרות שילוב עם מסגרות, עיסוקים ושגרת חייהם:

תואר שני בהנדסה וניהול – מהנדסים בתפקידי ניהוליים פועלים בסביבה ייחודית ומורכבת, המחייבת שילוב בין ידע והבנה הנדסית מעמיקה לצד מיומנויות ניהול הרלוונטיות לאופי העבודה שלהם. התוכנית בהנדסה וניהול היא תוכנית ייחודית ומתקדמת המעניקה להם את סט הכלים הדרוש להם ומאפשרת להם לנהל ולשפר תהליכים הנדסיים, לקדם מהלכים עסקיים, ליזום ולפתח חדשנות ולנהל פרויקטים הנדסיים מרובי ממשקים. סטודנטים בתוכנית יכולים לבחור בין שלוש התמחויות (מערכות עסקיות, מערכות שירות ומערכות שירות) בהתאם לתחום עיסוקם או תחום העניין שלהם.

תואר שני במערכות תבוניות – אין תחום שבו מערכות בינה מלאכותית לא נמצאות – עוזרות קוליות, רובוטים, חיישנים המתקשרים זה עם זה ומערכות המסננות קורות חיים של מועמדים. בתוכנית תקבלו ידע וכלים פרקטיים על בנייה והפעלה של מערכות תבוניות, כריית נתונים, עיבוד אותות וכן תתנסו בפרויקטים מסקרנים בשיתוף עם התעשייה.

 תואר שני במערכות אנרגיה והספק חשמלי עם ובלי תזה – תוכנית בין-תחומית ראשונה מסוגה המשלבת בין הנדסה מכנית להנדסת חשמל ומקנה ראייה מקיפה על כל תחום האנרגיה והחשמל. ההבנה העמוקה שהסטודנטים מקבלים מאפשרת להם לתכנן, לפתח ולבקר את פעילותן של מערכות מתקדמות דוגמת כבישים חכמים שנטענים תוך כדי הנסיעה עליהם, פיתוח דלקים ואנרגיות חליפיות ועוד. לסטודנטים מצטיינים, העומדים בתנאי הקבלה, מוצע מסלול מחקר יוקרתי המאפשר כתיבת תזה במהלך התואר וקבלת מלגה לשם כך. לחצו כאן למידע נוסף אודות התכנית.

הנדסת מערכות – תואר המקנה למהנדס את מגוון הכלים ההנדסיים והמעשיים להובלה וניהול פיתוח טכנולוגי, ומקנה לו ידע ממגוון תחומי הנדסה, ראייה מערכתית, יכולת אינטגרציה, סנכרון וניהול פרויקטים. בסביבה טכנולוגית עתירת ידע, ידע ומיומנויות שכאלו הופכות לנכס חשוב עבור מהנדסים.