וירוס קורונה

ירדן סוויד, בונבדיה הדר, מלאכי אביעד

בהנחיית: ד"ר גדי פנקס

איתור קורונה מהקלטות שמע

וירוס קורונה

ירדן סוויד, בונבדיה הדר, מלאכי אביעד

בהנחיית: ד"ר גדי פנקס

דיבור, קול

מסלול הלימודים:

הנדסת תוכנה והנדסת חשמל

מטרת/מהות פרויקט הגמר

מטרתו העיקרית של הפרויקט הינו זיהוי מוקדם של נגיף הקורנה, לפני הופעת התסמינים המוכרים. כיום ישנן שתי דרכים עיקריות לזיהוי הנגיף, הראשונה היא בדיקת PCR והשניה היא בדיקת סרולוגית. שתי הבדיקות הללו הן פולשניות ובנוסף הזמן עד קבלת התוצאה הוא ארוך יחסית. נגיף הקורונה הוא בעל יכולת התפשטות גבוהה וזיהוי מוקדם יכול לעצור את שרשת ההדבקה. הפרוייקט שלנו נותן תשובה מיידית (לא צריך לחכות מספר ימים לתוצאה) ובנוסף הבדיקה עצמה אינה פולשנית, אלא מתבססת על  הקלטות אודיו בלבד.

תארו את פרויקט הגמר

פרויקט מחקרי העוסק בתחום הרפואי. מטרת המחקר שלנו היא פיתוח אלגוריתם ייחודי, המבוסס על שיטות למידת מכונה ועל מאפייני הקול שיוכל לאפשר למערכת הבריאות לבצע הערכות מצב ראשוניות, ולזהות האם הקלטה קולית שייכת לחולה קורונה או לא.

מדוע בחרתם בפרויקט הגמר הזה?

בשנה שעברה בעקבות התפרצות הקורנה, ACLP התחילו עם הפרוייקט החשוב הזה. ידענו שיש לנו אפשרות לפתח מודל בעל פוטנציאל שימוש גבוה שיכול לעזור לכולם ולכן החלטנו להמשיך במחקר ולשפר את התוצאות הראשוניות שפורסמו. 

איזה מענה הפרויקט נותן ולאיזה אוכלוסייה?

אנחנו חיים בעולם עם קורונה, זיהוי קורונה בצורה מהירה ולא פולשנית יכולה לאפשר לכולנו לחזור לשגרה שכולנו מצפים לה וכל זה באמצעות מערכת בינה מלאכותית שצריכה רק הקלטות אודיו של האדם בתור קלט. השיטה שלנו אינה פושלנית והינה בעלת פוטנציאל להחליף את השיטה בה משתמשים כעת לביצוע אבחון זיהוי קורנה.