כל מה שנחוץ לדעת על הנדסה רפואית


הנדסה רפואית היא אחת מהמקצועות המתפתחים ביותר במשק, ומשבר הקורונה הופך את התחום לרלוונטי ונחוץ מתמיד. ד"ר שרה נפתלי, ראש ביה"ס להנדסה רפואית באפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, התייחסה לשאלות נפוצות של מתעניינים על תוכנית הלימודים, אפשרויות התעסוקה וההתמחויות הייחודיות.

מהי למעשה הנדסה רפואית?

הנדסה רפואית משלבת את יסודות ההנדסה ומדעי הרפואה למציאת פתרונות טכנולוגיים לצרכים רפואיים. פתרונות אלו יכולים להיות מכשירים וטכנולוגיות למניעה, אבחון וטיפול במחלות כמו גם לצורך שיקום ושיפור איכות החיים של חולים, מכשירים, חיישנים וטכנולוגיות לאבחון וטיפול מרחוק (שהפכו לנפוצים בימי הקורונה וצפויים לצבור תאוצה לאחריהם), עיבוד מידע רפואי, הנדסת תאים ורקמות לפיתוח שתלים יעילים, שיטות ריפוי חדשניות ומחקר רפואי מתקדם.

האם נדרש ידע קודם ללימודי הנדסה רפואית?

אין צורך בידע קודם, לתנאי הקבלה ללימודי הנדסה במכללה.

מהן אפשרויות התעסוקה בתחום?

השימוש הנרחב שעושים רופאים בכל העולם במערכות טכנולוגיות לפתרון בעיות רפואיות, מגביר את הדרישה למהנדסים רפואיים שיעסקו בפיתוחם של כלי אבחון וטיפול מדויקים וכן מכשור רפואי מתקדם. בוגרי התוכניות יוכלו להשתלב בחברות המפתחות ציוד ומכשור רפואי, כמו מנשמים, חיישנים ומשתלים, לעסוק בפיתוח אלגוריתמים לעיבוד אות ותמונה רפואיים, בתכנון ובקרה של ניסויים קליניים, להשתלב בניהול מערכות טנכו-רפואיות ובמחלקות להנדסה רפואית במרכזיים הרפואיים בארץ. 97% מבין בוגרי המכללה מצאו עבודה בסיום התואר, ובוגרי התואר בהנדסה רפואית השתלבו בחברות כמו Q Core Medical, GE Healthcare, Novo Group, Mazor Robotics, Medinol ועוד.

מהן ההתמחויות בתוכנית הלימודים?

 •  
 • מכניקה של מערכות פיזיולוגית – התמחות בה לומדים את ההיבטים המכניים של מערכות פיזיולוגיות ויישום טכנולוגיות חדשות בפיתוח מכשור רפואי לאבחון וטיפול.
 • מערכות מידע רפואיות – התמחות המשלבת למידה של כלים לכריית נתונים ושיטות של למידה חישובית לעיבוד נתונים רפואיים (Big Data) המסייעים באבחון, קבלת החלטות ופיתוח מערכות רפואה מרחוק.

 • כיצד בנוי המסלול לתואר ראשון בהנדסה רפואית עם מדעי המחשב?

  אפקה היא המוסד היחידי בישראל המלמד תואר ראשון בהנדסה רפואית עם מדעי המחשב. השילוב בין התחומים מקנה לבוגרי התואר ידע אקדמי עדכני ואיכותי בתחום ההנדסה הרפואית, לצד יכולת יישומית והבנה של מערכות ממחושבות בתחום הרפואה. מסלול זה סולל את הדרך להשתלבות בתחום הבריאות והרפואה הדיגיטלית, טיפול מרחוק ומקנה את היכולת לתכנן ולפתח יישומים ומערכות בתחומים אלו. במסגרת הלימודים משולבים לימודי מדעי המחשב יחד עם לימודי ההנדסה הרפואית.

  מדוע ללמוד הנדסה רפואית באפקה?

  שיטת הלימוד באפקה כוללת סיורים חווייתיים, פעילויות יצירתיות וחדשניות מחוץ לכיתות הלימוד, טיפוח יזמות ומעורבות חברתית וכן חיי חברה פעילים. תוכנית הלימודים מעניקה לסטודנטים את כל הידע האקדמי הנחוץ להם בתחום ההנדסה הרפואית אך גם כישורים חיוניים להמשך הקריירה שלהם כמהנדסים כחשיבה יצירתית, עבודת צוות, עמידה מול קהל ועוד. שילוב זה הופך את בוגר התואר למהנדס רחב אופקים, המסוגל להשתלב בקלות בתעשייה ולהתקדם בה.

  יש לכם שאלות נוספות? זקוקים למענה אישי? 
  השאירו פרטים ויועץ לימודים יחזור אליכם -