דבר הנשיא

דבר הנשיא

 

השנה, שנת תשפ"א, תחגוג מכללת אפקה את שנתה ה־25. במהלך השנים שחלפו מאז היווסדה בנינו מוסד לחינוך מהנדסים ייחודי, איכותי, גדול ושוקק, שזוכה למעמד אקדמי ולאומי מכובד.

בעולם שבו ההתפתחות הטכנולוגית המואצת מובילה לשינויים עמוקים בכל תחומי החיים – ובהם גם בשוק התעסוקה – אנו מחויבים לעצב מחדש את תהליך החינוך של הסטודנטים שלנו, שכבוגרים יצטרפו לשורות המהנדסים בישראל.

המהנדס הישראלי הוא סוד כוחו האמיתי של שוק ההיי־טק הישראלי. כדי שמדינת ישראל תוכל לשמר את מעמדה הבין־לאומי בתחום, לפתח את הכלכלה ולהמשיך להגדיל את היצוא היא זקוקה למהנדסים מצוינים שימשיכו לפתח מוצרים משני חיים ומצילי חיים. היום, נוסף על ידע מקצועי רחב ומיומנויות הנדסיות, בוגרי הלימודים האקדמיים, המשתלבים בשוק העבודה נדרשים להפגין כישורים אישיים – כגון עבודה בצוות רב־תחומי, יכולות תקשורת גבוהות, חשיבה ביקורתית ויצירתיות.

כמי שמחנכים את הדור הבא של המהנדסים, מוטלת על כתפינו אחריות הן להתפתחות האישית של כל אחד ואחת מהסטודנטים והסטודנטיות שלנו והן לתרומתם לתעשייה ולחברה. כדי לשמור על הרלוונטיות של החינוך שמקבלים הסטודנטים באפקה, התחלנו בתהליך של שינוי עמוק וחוצה־ארגון במכללה: בתוכניות הלימודים, בפדגוגיה בכיתות, בפעילות מחוץ לתוכנית הלימודים, במרחבים הפיזיים של הקמפוס ובקשר עם התעשייה שמעסיקה את הבוגרים שלנו ועם מערכת החינוך שממנה הם מגיעים אלינו בתחילת דרכם האקדמית. אפקה מתרעננת ומתחדשת, ויחד אנו יוצרים מוסד אקדמי מזן אחר – שבו מצוינות שלובה בהנאה, שההווי בו שוקק ושמטרתו לחנך מהנדסים שמוכנים לעבודה בתעשייה המודרנית ולספק להם את הפלטפורמות שיאפשרו להם גם ליהנות מהדרך.

בשנה האחרונה חווינו – עם כל העולם – את משבר נגיף הקורונה, משבר שטלטל את כל מערכת ההשכלה הגבוהה. בתחילת המשבר נאלצו מוסדות אקדמיים ברחבי העולם לעבור להוראה ולמידה מרחוק. זהו שינוי יסודי שהתרחש בן-לילה בשל איום, ואשר לצערנו הפך את הקמפוס השוקק של אפקה לשומם.

אני מאמין בכל לב שלנוכחות הפיזית בקמפוס יש תפקיד מכריע בתהליך חינוך הסטודנטים. הקמפוס הוא מרחב שבו אפשר לפתח כישורים חיוניים כגון עבודת צוות, חשיבה יצירתית ופתרון בעיות באמצעות למידה חווייתית ופעילויות מחוץ לתוכנית הלימודים. הקמפוס הוא גם מקום שבו יכולים הסטודנטים להיפגש ולחוות את החיים הסטודנטיאליים במלואם.

לכן, במהלך שנה"ל תשפ"א נמשיך לעמול לשמר את ההווי הייחודי לאפקה ולייצר חיי קמפוס חדשים המותאמים לרוח התקופה; נמשיך למנף את השינוי שזימן לנו המשבר – לנצל את הניסיון שרכשנו בהוראה ולמידה מרחוק, לגבש שיטות פדגוגיות עדכניות המשלבות הוראה פרונטלית ומקוונת; ונמשיך לעצב הוראה מעוררת סקרנות, מקנה מוטיבציה ומעודדת דיון אינטראקטיבי ולמידה עצמית, כזו שתתרום לרצונם של הסטודנטים להפוך למהנדסים שמשנים עולם.
ולמרות הכול, כמו שאנחנו יודעים היטב באפקה – נמשיך ליהנות מהדרך.

אני מאחל לכולנו שנה אקדמית מצוינת,

פרופסור עמי מויאל,

נשיא מכללת אפקה