לימודי תואר ראשון במדעי המחשב באותה כיתה יחד עם מהנדסים מאפשרים לסטודנטים לקבל ידע נרחב, להכיר את הדרישות המקצועיות ולצבור ניסיון בעבודה בצוותים רב-תחומיים. נשמע מעניין? הנה המסלול שכדאי להכיר

יש לכם ראש טכנולוגי ואתם רוצים להבטיח לעצמכם קריירה משגשגת עם פוטנציאל בלתי נגמר ומשכורות יפות להמשך החיים, תנו לנו לנחש – אתם שוקלים תואר במדעי המחשב. שזה בהחלט כיוון נכון רק שבעולם של היום, "תואר במדעי המחשב" זה מושג כללי מדי, כמו לאכול "אוכל" או לעשות "ספורט".

אוניברסיטאות, מכללות ובתי ספר מקצועיים שונים משתמשים במטרייה הזו של "מדעי המחשב" כדי לאגד לימודים של תחומים, שפות והתמקצעויות שונות. אז לפני שאתם מתחייבים על תוכנית של כמה וכמה שנות לימוד, כדאי מאוד שתחשבו בצורה ספציפית יותר – איזה סוג של תואר במדמ"ח כדאי לכם ללמוד, ואיך לבחור מסלול שיקדם אתכם בצורה הכי טובה לכם? הנה כמה יתרונות בולטים של למידת התואר בסביבת מהנדסים:

1. תוכנית לימודים ממוקדת ומוכוונת מטרה

אמנם הביקוש למהנדסים ומפתחי תוכנה רק הולך וגובר עם השנים, אך הבעיה היא שדרישות ותנאי השוק לא בהכרח באים לידי ביטוי בתוכניות הלימודים השונות באקדמיה. כלומר, אתם חייבים לחפש את המקום הנכון ללמוד בו – זה שיעזור לכם להשתלב לבסוף בתעשיית ההנדסה והתוכנה.

למשל, במכללת אפקה תוכלו לקבל ידע נרחב ורלוונטי עוד בשלב התואר: כבר בתקופת הלימודים תקבלו את הכלים הנכונים, תכירו מקרוב את הדרישות המצופות מכם בתעשייה ואת סביבת העבודה המצפה לכם. כשלומדים בכיתה אחת עם סטודנטים מתחומי ההנדסה השונים, מקבלים ידע נרחב יותר מאשר תואר הנמצא תחת פקולטה כמו מדעי הטבע – שם לומדים תארים שאינם רלוונטיים למהנדסי התוכנה, והסטודנטים לא יכולים ללמוד מחבריהם לפקולטה או בקורסים לצידם.

ממש כמו בשוק ההייטק - במהלך התואר בסביבת לימודי הנדסה תוכלו להתנסות בעבודת צוות, תכירו את השפה והסלנג ששולטים בתחום ותתנסו בפרויקטים שמביאים לשיח ופיתוחים טכנולוגיים מדויקים. בוגרי מדעי המחשב במכללת אפקה יכירו את סביבת העבודה העתידית שלהם בצורה הטובה ביותר, מאחר וכבר בתחילת הדרך של חייהם האקדמיים הם צברו ניסיון וידע של עבודה בצוות רב תחומי.

2. הכשרה והתמקצעות כבר בשלב הלימודים

הנה עוד שאלה – למה שלא תנצלו את שנות הלימודים התאורטיים כדי להרוויח גם קצת ניסיון פרקטי בתחום שבו אתם רוצים להשתלב? התואר הראשון במדעי המחשב של מכללת אפקה כולל גם קורסים המעניקים רקע מתמטי נרחב וקורסים תאורטיים שעיקרם ייצוג מידע ואלגוריתמים, וזאת לצד קורסים בנושאים מערכתיים כמו ארכיטקטורה ומערכות הפעלה, ובנושאים פרקטיים כמו ניתוח ויישום אלגוריתמים לפתרון בעיות מעשיות, בנוסף למגוון של קורסי בחירה.

התוכנית אף מעניקה לסטודנטים כלים לחשיבה אנליטית ומובנית ובסיס להבנת התאוריה של מדעי המחשב וליישומה, מה שאומר שהסטודנטים מקבלים הכשרה מקיפה שהיא הרבה מעבר למדעי המחשב: הם לומדים גם את עקרונות ההנדסה הכוללים ידע במתמטיקה, פיזיקה, ניתוח בעיות והבנה מערכתית. ובמקביל - הנדסת גורמי אנוש ועיצוב, בכדי לתכנן ולפתח מוצרים נוחים, אמינים ובטוחים למשתמש. הסטודנטים לומדים כיצד המערכות אותן הם בונים מתפקדות באופן אינטגרטיבי עם מערכות תוכנה נוספות ומערכות מתחומי הנדסה אחרים.

3. הכרה ספציפית של סביבת העבודה והדרישות שלה

אחת הטענות הכי גדולות כלפי האקדמיה, בכל תחום שהוא, היא שהיא מנותקת מהמציאות, ושהיא למעשה מכשירה בוגרים על עיוור ומוציאה אותם לסביבת עבודה ששונה לחלוטין מכפי שהוצגה להם בחממת הלימודים האקדמיים. בדיוק כדי למנוע מצב כזה, סטודנטים למדעי המחשב בסביבת הנדסה מקבלים כבר בתקופת הלימודים ידע נרחב בתחומים שונים ולומדים בכיתה אחת עם סטודנטים מתחומי ההנדסה השונים, מה שחושף אותם כבר אז לגוונים הרבים של המקצוע. המינגלינג הזה של אנשי תוכנה, אנשי חומרה, אנשי פיתוח ומהנדסים מתחילים יוצרים למעשה לימודים בקבוצות למידה המדמות את שוק ההיי טק שם בחוץ, שבנוי מצוותים רב תחומיים המושתתים על שיח ושילוב מיומנויות בצוות, אשר מביא לפיתוחים והמצאות טכנולוגיות עשירות ומדויקות יותר. בצורה כזו אף מגלים הסטודנטים כבר בשלב הלימודים מה הדרישות המצופות מהם בתחומים הרלוונטיים, ומה נדרש מהם במסגרת העבודה וההתממשקות עם תחומים אחרים בתעשיית ההיי טק.

4. מרצים מקצועיים ואנשי מקצוע מיומנים

כחלק מהמגמה להכשיר את בוגרי התואר במדעי המחשב בסביבת הנדסה לשוק העבודה הרלוונטי שלהם, הפקידו במכללת אפקה את תוכנית הלימודים שלהם בידי אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים שהרכיבו סילבוס מדויק המותאם לצרכי ההכשרה הרלוונטיים. מדובר על מרצים מצוינים מהשורה הראשונה, בראשותה של ד"ר דגנית ערמון. סגל התוכנית למדעי המחשב מכיל כ-60 מרצים ומתרגלים בעלי ניסיון מוכח באקדמיה ובתעשייה שכשליש מהם בעלי תואר שלישי. כמו כן, חוויית הלמידה בכיתות קטנות מאפשרת לסגל המרצים לשמור על קשר אישי עם הסטודנטים, ללוות אותם במשך כל תכנית הלימודים ולהעניק להם ייעוץ, הדרכה והכוונה פרטניים.

5. עבודה, עבודה, עבודה

נאמר זאת כך:97 אחוז מבוגרי התארים בהנדסה של מכללת אפקה מועסקים בתעשייה, וזה לא במקרה: לבוגרי אפקה יתרון בשוק העבודה, שבו הדרישה היא לסטודנטים שיש להם ידע מעשי ולא רק תאורטי. מה שקורה בפועל הוא שכיום, הבוגרים של אפקה מועסקים בחברות פיתוח תוכנה וחומרה, בחברות תקשורת, בחברות אינטרנט ובמחלקות מערכות מידע, בארגונים כמו בנקים וחברות ביטוח. בין המשרות שהם מאכלסים: מפתחי תוכנה, מתכנתים, מנהלי צוותים, מנהלי פרויקטים, בודקי תוכנה, מנתחי מערכות, מנהלי מסדי נתונים ועוד, והיד עוד נטויה.

הודות ללימודים בצוותים רב-תחומיים הכוללים אנשי מדעים ואנשי הנדסה, בוגרי מדעי המחשב באפקה יוכלו גם הם להשתלב בכל סביבת עבודה, ללמוד ולהבין טכנולוגיות קיימות ולעסוק בפיתוח של טכנולוגיות חדשות, ולפתח קריירה בחברות גדולות ומבוססות בשוק, בחברות סטארט-אפ וגם בחברות שעיקר עיסוקן אינו רק תוכנה.