כנס אפקה ה-7 לפיתוח הון אנושי לאומי בהנדסה 


אחרי שנתיים במתכונת מקוונת, בשבוע שעבר סוף סוף התקיים במכללה כנס אפקה ה-7 לפיתוח הון אנושי לאומי בהנדסה בסימן "חינוך מהנדסים להצלת בעולם" אשר עסק בהשפעה ההדדית של אתגרי הסביבה והקיימות הגלובליים על חינוך מהנדסים, החברות המעסיקות מהנדסים, ההשלכות על תפקיד וההגדרה העצמית של המהנדסים והמהנדסות ועל תהליכי הגיוס והשימור.

את הכנס הוביל אלון ברנע, סגן הנשיא לפיתוח של אפקה, והנחתה לי ירון, כתבת משבר האקלים ותחקירי סביבה בעיתון הארץ.

בין הדוברים בכנס היו דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות, שסקר את האתגרים העומדים בפני האנושות וכיצד תעשיית החדשנות הישראלית יכולה להירתם ולסייע. "ההייטק הישראלי באמת פותר בעיות גלובליות" אמר בין בדבריו, "ושנת 2021 הייתה שנת שיא בגיוס כסף מהון סיכון אבל כשעושים ניתוח לאן זרם הכסף רואים ש-2/3 זרם לאזורים שישראל ממילא חזקה בהם כמו סייבר, פינטק, מסחר מקוון: בעוד שיש 'לונג טייל' של דברים שמקבלים כסף קטן יחסית דוגמת תקשורת, ייצוא, תחבורה, חקלאות וכד'. אלה דברים שבסוף נוגעים בעולם האמיתי ובעולם שקשור לאקלים, והמכנה המשותף של כולם זה עולמות ההנדסה, כי שום מתכנת לא יכול לתפור את הבעיה לבדו, בסוף צריך מהנדסים ודברים מוחשיים שישפיעו על העולם האמיתי" הוסיף.
עוד הרצאה מרתק הייתה זאת של אבי בלאו ראש מכון אפקה להנדסה וכלכלה מעגלית אשדר דיבר על מודלים טכנולוגיים ועסקיים של כלכלה מעגלית.
בכנס השתתפה גם, בשיחת זום חיה מדנמרק, המזכירה הכללית של ארגון המהנדסים הנורדי, ד"ר אינס פודגייסקה, ארגון המייצג 500 אלף מהנדסים, שדיברה על חינוך לקיימות בר מגיל גן בחינוך מדעי-טכנולוגי. עוד עלה לבמה ח"כ לשעבר ויו"ר פורום האקלים הלאומי דב חנין, התייחס לענייני אקלים, תחבורה ציבורית ואנרגיה מתחדשת.

בין המושבים גם הוצגה אתנחתא מוזיקלית טכנוליגית עם איש התות האגדי והסקסו-דיג’י.

בכירי התעשייה נכחו והשתתפו אף הם בכנס, בשני פאנלים מרתקים. האחד, פאנל מנכ"לים, בהובלת מנכ"ל לשכת המסחר ישראל אמריקה, עודד רוז ובהשתתפות מנכ"לי IBM בישראל סיסקו דניאל מלכה ואורן שגיא וירון סבדלוב מנהל חטיבת השירותים הגלובלית באמדוקס ישראל. הפאנל השני עסק במשאב האנושי, ובו השתתפו ד"ר טלי איכנוולד תמיר מומחית להכשרת מנהלים, ברק שטרוזברג סמנכ"ל ההון האנושי של התעשייה האווירית והילה אוביל ברנר מנכ"לית TechstarsTLV.

שתי שיחות אישיות נערכו על במת הכנס, האחת עם פרופ' יוסי רוזנוקס  ונוספת עם נשיא המכללה, פרופ' עמי מויאל.
הדוברים כולם, בחרו לאורך היום ובזמנם על הבמה להתייחס להשלכות של האתגרים הגלובליים על עבודת המהנדסים בתעשייה ועל חינוך מהנדסים באקדמיה.

כנס אפקה לפיתוח הון אנושי בהנדסה התקיים זו השנה השביעית ברציפות. הכנס נוסד על מנת לאפשר דיון בהכשרת ההון האנושי הלאומי בהנדסה ולקדם פעילות הנוגעת לכך. התפיסה ביסוד הכנס היא הצורך בהתייחסות לאומית רב מערכתית הכוללת שיח ותיאום בין מקבלי ההחלטות בכלל המשק הישראלי – מערכת החינוך, מערכת ההשכלה הגבוהה, התעשייה, משרדי הממשלה, צה"ל וארגונים ואיגודים רלוונטים.
כמוסד אקדמי-ציבורי לחינוך מהנדסים, אפקה החליטה לספק את התשתית לשיח בין הגורמים הרלוונטיים בתחום.

לצפייה במצגות שהוצגו בכנס לחצו כאן