שיר אמסלם

במרתון בן 26 שעות במכללה האקדמית להנדסה אפקה נולדו 35 כלים ותוצרים, שיעזרו לנו לעזור למדינה. בוגרת המוסד האקדמי שיזמה את האירוע: "כל פרויקט נותן תחושה של וואו ואיך לא עשו את זה קודם"

ימים ספורים לתוך המלחמה, כמו אצל כל ישראלי כנראה, הדחף לעשות משהו בער בקרבה. שיר אמסלם, מהנדסת QA בחברת הציוד הרפואי Estar Medical, החליטה להתגייס להסברה. "מישהו זרק באחת הקבוצות בפייסבוק שצריך ליזום האקתון בנושא. נדלקתי". כבוגרת אפקה – המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב (תואר ראשון בהנדסה רפואית), לשיר לא היה ספק איפה כדאי לה להתחיל. "יצא לי להשתתף בכמה אפקתונים – האקתונים  באפקה – וידעתי שהם מתמחים באירועים מהסוג. בלהרים משהו כזה מעכשיו לעכשיו. גם היה לי ברור שהם יירתמו למאמץ הלאומי החיוני הזה". תחת הכותרת "דחוף" עם נהר של סימני קריאה, היא שלחה אימייל לדגנית ציטרין בר-און, מנהלת מדור קשרי הבוגרים של אפקה. משם כבר קצרה הדרך להסברתון – האקתון לפיתוח כלים להצגת הקייס שלנו בעולם.   

באירוע לקחו חלק 250 הייטקיסטים, יזמים ומהנדסים עם התמחויות שונות, חלקם התארגנו בצוותים מיד עם פרסום הקול הקורא וחלקם צוותו יחד על ידי המארגנים. ב-26 שעות של עבודה אינטנסיבית הם העמידו 35 כלים ומוצרים אפקטיביים, רובם אחרי PoC (הוכחת היתכנות) וחלקם כבר רצים ברשת. בין היתר: אתר בסגנון Grammarly המתקן תוכן הסברתי בהתאם לקהל היעד על בסיס AI; אפליקציה לאיתור כותבי פוסטים אנטישמיים ודיווח אוטומטי למעסיק; יצירה אוטומטית של סרטוני הסברה בשלל שפות ועוד.
ההסברתון, שנערך בחסות ובהשתתפות חברות מובילות ומטות הסברה, הוא רק ההתחלה: הצוותים ממשיכים בפיתוח התוצר באמצעות חממה טכנולוגית וליווי של אפקה ומיקרוסופט. 

את מה שקרה שם, ביוזמה שלה שקרמה עור וגידים, שיר מתארת במונחים של קסם: "כל מיזם יותר מוצלח מהשני. כל תוצר נותן תחושה של 'וואו', של איך לא עשו את זה קודם, וכמה קריטי שזה יהיה. הייתה אומנם ועדת שיפוט שבחרה את המקומות הראשונים, כסוג של action item, אבל בשונה מהאקתונים אחרים, הרעיון הפעם לא היה להתחרות זה בזה אלא לפרגן ולסייע ככל שרק ניתן. בסוף, לכולנו יש מטרה משותפת – לתת כלים ללוחמי הרשת, שזה כל אחת ואחד מאיתנו, בארץ ובחו"ל, ולעזור למדינה בשעה הכי מורכבת שיש".

לקריאה נוספת על הסברתון טכנולוגי 

צילום: נמרוד ארונוב