גאווה ללא גבולות

במלאת שנה ללחימה באוקראינה: משלחת שניה של מועדון "מהנדסים ללא גבולות" המורכבת מסטודנטים של מכללת אפקה חזרה ממשימת התנדבות עם ילדי פליטים אוקראינים בפולין.

המשלחת, שיצאה בפברואר 2023, הורכבה משבעה סטודנטים מתחומי ההנדסה השונים בהובלתה של אילנה קולמין, סטודנטית שנה רביעית להנדסת תעשיה וניהול.
עבודת ההכנה למשלחת התחילה עוד טרם היציאה למסע כשחברי המשלחת יצרו קשר עם קהילת הפליטים השוהים בעיר בירוסלב שבפולין על מנת להבין ולמפות את צרכיה. מהשיחות המקדימות עלה כי חברי הקהילה חשו צורך בחיזוק תחושות המסוגלות והקניית ידע. 

במהלך זמן שהות המשלחת בפולין הצליחו הסטודנטים ליזום ולקדם שלושה פרויקטים עיקריים-

-בניית חממה אשר תספק תעסוקה כמו גם גידולים ותוצרים לחברי הקהילה
- יצירת מגרש משחקים לילדים, מקום בטוח לשחק ולפרוק אנרגיה לטובת התפתחותם האישית
- שיעור קידוד יומי לילדים מתוך רצון לחשוף אותם אל עולם התכנות. במסגרת הפרויקט יצרו חברי המשלחת שאלון על ישראל באמצעותו למדו הילדים על האורחים ועל המקום ממנו הם באו ולאחריו שאלון דומה על אוקראינה. 

אילנה קולמין, סטודנטית שנה רביעית להנדסת תעשייה וניהול סיפרה על התחושות עימם חזרה ארצה: "כמהנדסת לעתיד, בפרט מהנדסת תעשיה וניהול, היה לי ממש חשוב להוביל משלחת בסדר גודל כזה. זכיתי לראות איך כל אחד מהפרויקטים שיזמנו הצליח לחזק את הקהילה וזכיתי שכולנו תרמנו מהיכולות שלנו".
"עבודת ההכנה ארכה כחודשיים וחצי" מספרת אילנה, "במהלכן ביצענו אפיון מצב ומיפוי צרכים. גם ניהול לוגיסטי התחיל עוד טרם הנסיעה ונמשך לכל אורכה. בנוסף כולנו חידדנו היטב את מיומנות פתרון הבעיות שכן הן צצו לעיתים תכופות וגם את יכולת ההתאמה שלנו למצב קיים על פי האילוצים בשטח".
אילנה מספרת על האווירה הטובה ששררה בין חברי המשלחת ועל האנרגיות הטובות שליוו אותם לאורך הימים ומסכמת: "אין תחושה מדהימה מלראות את הרעיון הופך לתוכנית ואת התוכנית מתממשת במציאות".

גל בן עמי, סטודנט שנה ד' להנדסה מכנית וראש פרויקט החממה סיפר עם חזרתו כי המשלחת תרמה לו רבות באופן אישי שכן הוא זכה להתנסות בתכנון פרויקט מתחילתו- החל מקניית חומרים ובניית לו"ז ועד לתוצאה הסופית שעמדה לנגד עיניו. "למדתי המון על עבודת צוות ועל ניהול צוות, על יצירת תחושת שיוויון בין כולם" הוא מספר ומוסיף "וכמובן על התמודדות עם אתגרים- בלת"מים שהופיעו ושינוי תוכניות תוך כדי תנועה".

קרן בן חיים, ראש אופק- מרכזים לפיתוח מיומנויות: המשלחת הזאת יצאה לשטח עם המון יעדים והשיגה את כולם למרות קשיים בלתי צפויים שלא הקלו עליהם. ההצלחה בהתמודדות על אף הקושי היא זאת שמפתחת את המיומנויות בצורה הטובה ביותר. מאוד גאה בחברי המשלחת.