מהנדסים את הקוד להצלחה: הנדסת תוכנה היא המקפצה שלכם לתעשייה

תוכנה נמצאת בכל תחום בחיינו, וגם מבלי שנשים לב אנחנו משתמשים בה כל הזמן. זו הסיבה שמהנדסי תוכנה נמצאים בחוד החנית של תעשיית ההייטק, מפתחים טכנולוגיות פורצות דרך וסוללים את דרכם למשרות מבוקשות ויוקרתיות.

אנחנו לא תמיד שמים לב לזה, אבל תוכנה מעורבת ברוב הפעילויות שלנו במשך היום. רכיבי תוכנה נמצאים בטלפון, במיקרוגל, במזגן, ובמכונית. אפליקציית וויז (Waze), שמנווטת אותנו בין הפקקים, מבוססת על תוכנה ואלגוריתמים שמתעדכנים בזמן אמת. תוכנה מניעה את ZOOM, שהפכה לסמל של תקופת הקורונה, את אתרי הקניות מהם אנחנו מזמינים, וגם את אפליקציות ההיכרויות ששואפות למצוא לנו את בן או בת הזוג המושלמים.

וזה רק על קצה המזלג. מערכות תוכנה מתקדמות כוללות יישומים של בינה מלאכותית המאפשרת את הפעלת הרכב האוטונומי, כמו גם עיבוד של נתוני עתק (Big Data), פיתוח אפליקציות וטכנולוגיות החוזות את התפשטות הקורונה ומחלות אחרות, וכן הגנה מפני תקיפות סייבר שהופכות להיות יותר ויותר נפוצות.

לכן מהנדסות ומהנדסי תוכנה תופסים מקום דומיננטי יותר ויותר בכל חברה או ארגון עסקי, ובפרט בתעשיית ההייטק. הם אלו שמבינים את הצרכים והבעיות שמערכת התוכנה אמורה לפתור, מאפיינים את הפתרון ואת התוכנה, ומפתחים אותה תוך התייחסות לחוויית המשתמש, לעיצוב ולממשקים עם רכיבי תוכנה אחרים שאיתם היא אמורה להסתנכרן.

"הנדסת תוכנה היא לא רק כתיבת קוד או הכרת שפות תכנות. ברור שאלו מיומנויות הכרחיות שנרכשות לאורך התואר ובאופן יסודי ועמוק, אולם הדגש בהנדסת תוכנה הוא על הראייה המערכתית וההבנה שמערכת תוכנה נדרשת לתת מענה למגוון רחב של דרישות וצרכים בצורה יעילה, מהירה ונוחה למשתמש", מסבירה ד"ר דגנית ערמון, ראש בית הספר להנדסת תוכנה באפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב. "באמצעות הידע העמוק אותו רוכש המהנדס בלימודיו והמיומנויות שהוא מביא מתחומי ידע שונים הוא בונה מערכות תוכנה יציבות ואמינות שפועלות ללא באגים ומספקות פתרון איכותי לצרכים של משתמשים או ארגונים".

הערך המוסף אותו מביאים מהנדסי תוכנה עמם מתבטא באפשרויות תעסוקה מגוונות ורבות – מפתחי תוכנה, מנתחי נתונים באמצעות למידת מכונה ובינה מלאכותית, מנהלי מוצר ואף מנהלי פרוייקטים גדולים של תוכנה. אחרים יכולים למצוא תפקידים הכוללים עיסוק בממשקי לקוח, הטמעה ותמיכה שוטפת, שיווק ומכירות. לנוכח הביקוש הרב למהנדסי תוכנה, הם זוכים לשכר גבוה במיוחד, תנאי העסקה מפנקים, אפשרויות מגוונות לתעסוקה וקידום וסביבת עבודה דינמית ומאתגרת.

תוכנית הלימודים של אפקה לתואר ראשון בהנדסת תוכנה מכינה אתכם לשוק העבודה, ומציידת אתכם בידע אקדמי איכותי, עדכני ועמוק, לצד ניסיון מעשי, שיתוף פעולה עם התעשייה וכישורים שחיוניים להמשך דרככם. כמחצית המרצים בתוכנית מועסקים בתעשייה ובחברות הייטק וחושפים את הסטודנטים למגמות ולשיטות העבודה העדכניות שלהן, מנתחים עמם מקרי בוחן שקרו בפועל ומאפשרים להם לבצע פרויקטים אמיתיים בשיתוף החברות.

כחלק מתוכנית הלימודים בתואר, נחשפים הסטודנטים לשיטות לימוד עדכניות וחדשניות הכוללות לימודים מחוץ לכיתת הלימוד, לימודים מבוססים פרויקטים, קורסי בחירה ייחודיים כגון קורס שייט למהנדסים, קמפוס שוקק הכולל מועדוני סטודנטים, מרכז חדשנות המהווה בית לפיתוח וטיפוח יזמות של סטודנטים ועוד. כמו כן נהנים הסטודנטים ממערך תמיכה הכולל מלגות, סיוע וליווי אקדמי ואישי לאורך כל התואר.