התמחות במכניקה של מערכות פיזיולוגיות
התמחות במכניקה של מערכות פיזיולוגיות

כמה מילים על מכניקה של מערכות פיזיולוגיות 

כמסלול קלאסי בתחום ההנדסה הרפואית, מכניקה של מערכות פיזיולוגיות משלבת הבנת מערכות פיזיולוגיות מההיבט המכני. תומכנים להרחבת עורקים, מנשמים וכלי דם מלאכותיים, הינן דוגמאות לפיתוחים טכנולוגיים רפואיים המבוססים על עקרונות פיסיקליים מתחום המכניקה, ומאפשרים אבחון אנטומי ותפקודי לצד מעקב וטיפול רפואי אמינים. 

יתרונות ההתמחות במסלול מכניקה של מערכות פיזיולוגיות 

 מסלול ההתמחות במכניקה במערכות פיזיולוגיות במסגרת הלימודים לתואר ראשון בהנדסה רפואית באפקה, מכשיר את בוגריו להשתתף בתכנון, פיתוח וייצור של מכשור רפואי מתקדם לשם מניעה, אבחון וטיפול במחלות, ולצורך שיקום ושיפור איכות חייהם של חולים. התוכנית הייחודית של אפקה מציעה קורסים מתקדמים במכניקה פיזיולוגית של מערכת השלד והשרירים, מכניקת זורמים בכלי דם ובדרכי אוויר, קורסים מתקדמים במעברי חום ומסה, ושיטות חישוביות בהנדסה וחומרים. בוגרי מסלול התמחות זה יוכלו להגות פיתוחים חדשניים בתחום הרפואי ולהציגם בתחרות הנערכת בקרב הסטודנטים, להתנסות במעבדה למכניקה רפואית, ולהיחשף למערכות ניסוי מתקדמות, אשר מדמות את פעולת חדרי הלב, זרימה בעורקים בריאים ועורקים "חולים", תכונות של חומרים ביולוגיים, תפקוד מערכת הנשימה, ואף לתכנן ולבצע ניסוי קליני מלא.  

העתיד המקצועי של בוגרי ההתמחות במכניקה של מערכות פיזיולוגיות 

 
הלימודים במסלול התמחות זה, פותחים בפני הבוגרים של אפקה מנעד רחב של הזדמנויות להשתלב ביותר מ- 600 חברות לפיתוח וייצורמכשור רפואי הפועלות בישראל, אשר מדורגת במקום השני בעולם כספקית של פתרונות רפואיים מתקדמים, ובמקום הרביעי בעולם בפיתוח טכנולוגיות רפואיות. התפקידים השונים המצפים לבוגרים בתעשייה כוללים פיתוח התקנים מכניים כדוגמת מעקפים, קפיצים בכלי דם, צנתרים, משתלים אורטופדים, מנשמים ועוד. סטודנטים המשלבים בתוכנית הלימודים קורסים מהחטיבה להנדסה קלינית ומשלימים את לימודיהם בחטיבה יוכלו לעסוק גם בהובלת מוצר משלב הייזום ועד לשלב החדרתו לשוק, תוך ניהול רגולציה, תקנים ומחקרים קליניים בכל אחת מהחברות העוסקות בהנדסה רפואית.