מהנדס
מחשב

הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות מערכות מידע 

הנדסת תעשייה וניהולהיא ללא ספק תחום רב פנים שלו מגוון יישומים. בוגרי לימודי הנדסה בתחום זה משתלבים לרוב בתפקידים שמהותם ניהול הון אנושי וייעול תהליכים, אך בשנים האחרונות משמשים יותר ויותר מהנדסים כמנתחי מערכות המאפיינים מערכות ממוחשבות בחברות היי-טק ובמחלקות מערכות המידע של ארגונים רבים. תפקיד שהיה עד לא מזמן, נחלתם הבלעדית של המתכנתים. 

עולם פיתוח התוכנה גדל והסתעף לאין ערוך מאז שעשה את צעדיו הראשונים, וכיום נדרש כל מתכנת להתמחות בתחום צר יחסית בכדי שיוכל לעשות את עבודתו נאמנה. עובדה זו יצרה צורך הולך וגובר באנשי מקצוע בעלי ראיה רחבה ורב תחומית שיוכלו לגשר בין גופים שונים בעולם מערכות המידע באופן אופטימלי. משימה שאותה יכול רק מהנדס תעשייה וניהול לבצע בהצלחה. 

מהנדס תעשייה וניהול, המתרגם של עולם ההיי-טק 

תפקידו של מהנדס תעשייה וניהול המשמש מנתח ומאפיין מערכות הוא למעשה לתרגם את הצרכים והשאיפות של הלקוחות או המשתמשים לכדי תוכנית עבודה בהירה ומוגדרת אותה יוכלו המתכנתים ליישם. לתפקיד זה שני פנים, מחד, עליו להבין את יכולות המערכת עליה הוא אחראי ולדאוג שדרישותיהם של הלקוחות יהיו ריאליות וישימות. מאידך, עליו להגדיר בבהירות דרישות אלו ולפרק אותן למקבץ של הוראות ברורות אותן יישמו המתכנתים. בוגר לימודי הנדסת תעשייה וניהול המשמש מנתח מערכות אמור גם לגשר בין גופי הפיתוח והבדיקות (QA) בארגון, הוא זה שמגדיר מהן הנקודות הקריטיות במערכת, מתעדף את הבדיקות שיבוצעו וקובע את חומרת התקלות שנמצאו על ידי צוותי הבדיקות. 

למה דווקא הנדסת תעשייה וניהול? 

הסיבה העיקרית שבעטיה נבחרים בוגרים רבים כל כך של לימודי הנדסת תעשייה וניהול לשמש בתפקיד קריטי כמו מנתח מערכות טמונה במסלול הלימודים עצמו. מהנדס תעשייה וניהול עובר במהלך לימודיו הכשרות במגוון רחב מאוד של תחומים, כל זאת תוך התמחות בשיטות ניהול מתקדמות המעניקות לו יכולות הבנה וייעול מפותחות. מסלול לימודים מאתגר זה מכין את הבוגרים בצורה מושלמת לתפקיד בו עליהם להגדיר באופן מדוייק את דרכי פעולתן של תוכנות שונות. מעבר לכך, העובדה שלימודי הנדסת תעשייה וניהול מחברים בין עולם התעשייה לעולם מערכות המידע מאפשר למהנדסי תעשייה וניהול לגשר בהצלחה גם בין דרישותיהם של לקוחות שאין להם כל הבנה בעולם המחשבים לבין מתכנתים שמשתמשים בכלים הנמצאים בחזית הטכנולוגייה. 

מהנדס תעשייה וניהול, מה צופן לך העתיד? 

אין ספק, כי מערכות מידע ממוחשבות ימשיכו להתפתח, להסתעף ולתפוש מקום מרכזי יותר כמעט בכל ארגון. אפשר לומר בדרגה גבוהה מאוד של ביטחון כי הכישורים אותם רוכש מהנדס תעשייה וניהול במהלך לימודיו יהפכו אותו למבוקש ביותר ויאפשרו לו להשתלב לא רק בתפקיד של מנתח מערכות, כי אם במגוון רחב מאוד של תפקידי מפתח, בכל ארגון.