כך הפכה הקורונה את ההנדסה הרפואית לתחום הרלוונטי ביותר כיום

בזמן שהעולם כולו מתמודד עם הקורונה, ברור כי תחום ההנדסה הרפואית הולך להיות הדבר הבא בשוק התעסוקה. הצורך בבדיקות יעילות ומהירות, טכנולוגיות לטיפול מרחוק ומכשור רפואי חכם רק יגבר וחלקם של המהנדסים הרפואיים בתכנון ופיתוח מערכות מורכבות וייחודיות אלו יתרחב ויקבל משקל משמעותי בפיתוחים מצילי חיים אלו.

אף אחד לא חשב ששנת 2020 תהיה השנה שבה נשאר בביתנו, נצא רק לצורך חיוני ונשמור על מרחק של שני מטר (לפחות) זה מזה. אלא שבחודשיים האחרונים העולם כולו עובר טלטלה חסרת תקדים, שבה הקורונה משנה ומשבשת לחלוטין את שגרת חיינו. דברים שעד לא מזמן נראו לנו בדיוניים הפכו לכמעט מובנים מאליהם – מסכה היא פריט חובה בעת יציאה מהבית, מחקר לאבחון קורונה באמצעות הקול כבר יצא לדרך והמוסד מנהל מבצעים להטסת מכונות הנשמה לישראל. 

מסכות, טכנולוגיות אבחון חכמות, טיפול מרחוק, מכונות הנשמה ומכשירים רפואיים אחרים הם כולם יישומים של הנדסה רפואית, העוסקת בגיבוש פתרונות הנדסיים לבעיות וצרכים רפואיים. גיבוש פתרונות הנדסיים לבעיות וצרכים רפואיים מסתמנים יותר מתמיד כחשובים לחיים של כל אחת ואחד מאתנו.

חולי קורונה רבים, לצד כאלו השוהים בבידוד מטופלים מרחוק למניעת הדבקה והתפשטות הנגיף, התאוששות בסביבה נוחה יותר (בית, מלונות) ומעקב שוטף אחר מצבם הרפואי. הטיפול מרחוק מתאפשר בזכות מצלמות, חיישנים, אלגוריתם לעיבוד מידע ומכשור רפואי חכם, המפותח על ידי מהנדסים רפואיים ומאפשר את האבחון, המעקב והתאמת טיפול מדויק לחולה. על אף שבשנים האחרונות בוצע טיפול מרחוק במקרים "שגרתיים" יותר, ברור שהקורונה הוכיחה והבליטה את נחיצותו ולכן נראה צמיחה, חדשנות וביקוש רב לתחום מרתק זה בשנים הקרובות.

תחום התעניינות הנדסת תעשייה וניהול הנדסה מכנית הנדסת תוכנה הנדסת חשמל הנדסה רפואית מדעי המחשב מדעי הנתונים הנדסה רפואית .M.Sc הנדסת אנרגיה .M.Sc מערכות תבוניות .M.Sc הנדסת מערכות .M.Sc הנדסה וניהול M.Sc מכינה בדרך להנדסה 
נגיף הקורונה ממחיש גם את הצורך באיסוף, עיבוד וניתוח שוטף של מידע רפואי, הן בימי שגרה ובפרט במקרים של מגפה חדשה. תהליכים אלו מאפשרים זיהוי תסמינים יעיל וברור (כך למשל חלק מהחולים בקורונה סובלים מחום, שיעול וקשיי נשימה, בזמן שאחרים רק מאובדן חוש הטעם), זיהוי קבוצות סיכון ובניית אלגוריתם הממפה חולים עתידיים, שיעורי התפשטות ועוד. על סמך נתונים אלו ניתן להיערך מראש למגפה הבאה ולהשתמש במודלים שיצביעו על שיטת הטיפול הטובה ביותר. כבר בימים אלו אנו רואים עוד ועוד חברות בתחום המכשור הרפואי וההנדסה הרפואית נרתמות למאמץ במאבק הקורונה, לצד חברות אחרות המסבות את פעילותן לייצור ציוד רפואי (יצרנית הרכב פורד החלה לייצר מכונות הנשמה ומערכות לטיהור אוויר). לצדם, גופים בישראל ובעולם עובדים מסביב לשעון לשם מציאת פתרונות רפואיים עד הבית, הגדלת כמות הבדיקות והפיכתן ליעילות, נגישות ומהירות. מגמות אלו וההתפתחויות הטכנולוגיות אותן מוביל המהנדס הרפואי, הופכות אותו למהנדס מציל חיים אשר יסייע אף בהתמודדות עם המגפה הבאה ובכל תחומי הרפואה. תוכניות הלימוד שלנו בהנדסה רפואית ובהנדסה רפואית עם מדעי המחשב (הנלמדת באופן בלעדי באפקה), מעניקות לכם את כל הידע, המיומנויות הרב תחומיות, הכישורים והניסיון הרלוונטי לקחת חלק במציאת פתרונות חדשניים ופורצי דרך לאתגרים הרפואיים העתידיים.