הגרעין הקשה של עולם ההנדסה ללמוד הנדסה מכנית

עם כל הכבוד למפתחי תוכנות מתוחמות ושבבים זעירים, אין תחליף למומחי הנדסה מכנית. כן, זה נכון – ההנדסה המכניתהיא הגרעין הקשה של ההנדסה, בלעדיה דבר לא היה מפותח ודבר לא יתפתח. זה נכון לגבי כל תחום בעולם המשלב טכנולוגיה וידע המתועלים ליצירת מוצר מוגמר כלשהו – בניינים, מטוסים, מחשבים, מעליות ואפילו הקופות הרושמות בסופר מרקט. כי כדי לייצר ולפתח את כל הפיתוחים המתוחכמים הללו יהיה צורך תמיד במערכות מכניות בעלות חלקים נעים. וכאן בדיוק נכנסים מומחי הנדסה מכנית לתמונה. 

לרציניים בלבד 

כפי שניתן להבין הנדסה מכנית היא התמחות בתחום ההנדסה אשר עוסקת בפיתוח, בשדרוג ובתפעול המערכות ההנדסיות הבסיסיות ביותר, אלו שעל גביהן בנו מומחי הנדסה אחרים את פיתוחיהם שלהם. לפיכך, משימתם של מהנדסים מכניים חשובה ביותר להתקדמות המדע והטכנולוגיה העולמית, ואפשר למצוא אותם במרכזי פיתוח רבים הדורשים מומחים בעלי ידע בהנדסה. כך למשל ניתן למצוא מהנדסים מכניים בחברות העוסקות באווירונאוטיקה, בספנות, בתכנון עירוני, בבניין, בגרעין, באיכות הסביבה ועוד. מרכזי פיתוח כאלה אפשר למצוא הן במגזר הפרטי הן במגזר הציבורי, כך שאפשרויות התעסוקה וההגשמה העצמית העומדות בפני בוגר הנדסה מכנית רבות מאוד. מן הראוי לציין שאומנם בשוק המקומי בישראל ישנו ביקוש עצום למומחים בתחום זה, אולם ביקוש גדול עוד יותר קיים בשווקים הבין־לאומיים. לכן כשמישהו מחליט להתמחות בסוג זה של הנדסה, הוא אינו פותח לעצמו מאות אפשרויות בארץ, אלא אלפי אפשרויות בכל רחבי העולם, כולל האפשרות להמשיך בלימודי הנדסה מכנית במרכז אקדמי כלשהו בישראל או מחוצה לה. 

מכללת אפקה, כך לומדים הנדסה מכנית 

אם כן, מה לומדים במהלך לימודי הנדסה מכנית כדי להיות מסוגלים לבצע את המשימות הניצבות בפני מהנדס שכזה? 

מכללת אפקה שבתל אביב היא אחד המוסדות המובילים בתחום זה, ולכן מן הראוי לבחון את תוכנית הלימודים שלה במטרה להבין את מסלול הלימודים הרצוי להתמחות בהנדסה מכנית. מסלול הלימודים במכללת אפקה נפרס על פני ארבע שנים שבהן לומדים הסטודנטים שלל נושאים. השנה הראשונה תוקדש למבואות הקשורים לעולם ההנדסה המכנית כמו כימיה, פיזיקה, מתמטיקה ועוד. בשנה השנייה נושאי הלימוד יתקדמו יותר ויכללו בין היתר העמקה בנושאי הפיזיקה, החומרים, יישומי מחשב ועוד. בשתי השנים האחרונות ללימודים, הסטודנטים כבר יהפכו למהנדסים בזעיר אנפין, והקורסים יעסקו באלקטרוניקה, במערכות מתקדמות ועוד. הלימודים יתקיימו בכיתות ובמעבדות, ובסוף התואר נדרש כל סטודנט להגיש עבודת גמר המציגה את האופן שבו הוא הפנים ויישם את כלל הידע שהועבר לו בשנים האחרונות. כפי שאפשר לראות ממסלול הלימוד של מכללת אפקה, הנדסה מכנית היא מקצוע רציני ודורש, אך הגמול הממתין בסוף תקופת הלימודים עולה על כל דמיון.