איך אפשר להגיב באופן יעיל ומדויק לכל פוסט אנטי ישראלי, לחזק את הבעד ולהציג טיעונים מנצחים בשיח פרטי? בוט חכם שפותח בהסברתון, האקתון ההסברה של המכללה האקדמית אפקה, מגשים חלום למשפיעני הרשת ולאלו שבדרך

את זה מכיר היטב כל משפיען שמנסה בימים אלה להסביר את ישראל בעולם: תגובות אנטי חריפות, מבול של הודעות פרטיות עם טענות שקריות לחלוטין, ופוסטים שלא מצליחים להגיע לקהלי היעד החשובים. עכשיו דמיינו שהיה אפשר להלביש בוט חכם על הפרופיל, כזה שיגיב במקומכם למסרים האנטי ישראליים וינהל בשמכם את הדיבייט בהתכתבות הפרטית, עם ביסוס ממקורות אובייקטיביים בינלאומיים. אם זה נשמע לכם טוב, בקרוב לא תצטרכו לדמיין: פרויקט כזה בדיוק פותח במהלך ההסברתון, האקתון בנושא ההסברה הישראלית שנערך לאחרונה באפקה – המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב.

"לא נדרשנו להמציא את הגלגל, אולי רק לחבר את החוטים, לעבוד על באגים וגרסאות ולהוסיף לוגיקה, AI וקצת קוד", אומר דוד קלנדרוב, יוזם הרעיון ומי שהוביל את הצוות בהאקתון. את המנגנון הוא בנה עם חבריו על בסיס הבוט החכם של Chatrace בצד אינטגרציות לפלטפורמות סושיאל מובילות (כפיילוט נבחרה אינסטגרם). על מנת שהכלי יהיה אפקטיבי ויוכל להתייחס גם לאירועי השעה, הוא כולל יכולות למידה על סמך עדכונים בזמן אמת. וכדי לשדרג עוד את העניין, כמו גם לשפר את הניסוח, יצר הצוות קשר עם חמ"ל הסברה גדול בחו"ל וביקש קבצים עם שלל תגובות אותנטיות, בהן ניתן יהיה להזין את הבוט. השיטה העיקרית היא להצמיד את הבוט לפרופיל אמיתי (ודרך התגובות והגברת המעורבות גם לחזק את החשיפה לפוסטים אוהדים), אם כי אפשר לקחת אותו גם לפרופילים שאינם משויכים למשתמש אמיתי, במיזמים העובדים יותר על כמות ומסות.

קלנדרוב, שהשתחרר חודשים ספורים לפני המלחמה משירות עתודה בחיל האוויר – שירות שבמהלכו השלים תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול באפקה – מתגלגל עם הרעיון כבר זמן רב. הקול הקורא שהגיע אליו לקראת ההסברתון היה עבורו הזדמנות להתחבר לצוות רב תחומי ולהרים סוף סוף את העסק. אין ספק שבעיית ההסברה שלנו תעסיק אותנו עוד לא מעט זמן, אבל אולי בעזרת הכלי הזה ועוד כמה פיתוחים מסוגו, נוכל כולנו לעשות את זה חכם יותר, יעיל יותר ועם אימפקט של ממש. 

לקריאה נוספת על הסברתון טכנולוגי 

כתבות נוספות באפקה: לימודי מדעי המחשב ללא פסיכומטרי