מועדון הרכב צילום: רונן טופרברג
מועדון הרכב צילום: רונן טופרברג
מועדון הרכב צילום: רונן טופרברג

לפני כשנתיים, ביוזמת סטודנט להנדסה מכנית מהתמחות הנדסת רכב ובעידוד והובלה של דן הרמן, ראש ההתמחות, הוקם באפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, מועדון רכב.

המועדון מפגיש על בסיס קבוע סטודנטים מכלל תוכניות הלימוד במכללה וביניהם הנדסה מכנית, הנדסת תעשיה וניהול והנדסת חשמל, אשר חולקים אהבה משותפת לתחום הרכב ומבקשים ליישם את לימודי ההנדסה, הלכה למעשה, באמצעות תכנון ובניה של כלי רכב.
לאחרונה השיק המועדון את הרכב הסולארי הראשון- אשר בסיסו רכב שטח מסוג איזי ריידר. הבסיס עבר התאמות ושינויים במבנה ובמימדים ועליו הותקנו יריעות סולאריות אשר סופקו לסטודנטים על ידי Ecowatt Energy יחד עם החברה הבריטית Trailar המפתחת ומייצרת פתרונות סולארים לרכבים כבדים ובהם משאיות ואוטובוסים במטרה לצמצם צריכת הדלק וחיסכון בפליטות גזים.
החבירה לשתי החברות הסולאריות הייתה צעד מתבקש במסגרת הערכים והשאיפה של חברי המועדון לקחת חלק במאבק הגלובלי לצמצום פליטת גזי חממה ולקידום המודעות לצורך במעבר לאנרגיה מתחדשת.
לאחרונה הוצג הרכב הסולארי של אפקה בתערוכת Ecomotion לתחבורה חכמה שם זכו חברי מועדון הרכב לשבחים רבים מאנשי תעשיית הרכב חברי קהילת היזמות, התקשורת ושותפים פוטנציאליים לעתיד.
בימים אלה נמצא המועדון בעיצומן של הכנות לקראת מסע חוצה ישראל בן מאות קילומטרים במסגרתו יציגו הסטודנטים את הרכב לתלמידי בית ספר במטרה לחשוף ולעודד אותם ללימודי הנדסה ולהעלות את המודעות של דור העתיד לחשיבות המעבר לאנרגיות מתחדשות.

דן הרמן, ראש התמחות רכב במכללת אפקה: מכללת אפקה, כמוסד מוביל לחינוך מהנדסים, והיחיד שמפעיל התמחות רכב, רואה בפרויקט הרכב הסולארי ביטוי לערכים ולעקרונות המכללה. הפרויקט מאפשר לסטודנטים לעשות שימוש בכישוריהם ויכולות הלמידה שלהם במטרה להשפיע על החברה באמצעות חשיפת ילדים, ילדות ונוער ל- STEM, לנושאי סביבה ואנרגיה,  ולעורר השראה ללמידה ולשינוי.
אני גאה ושמח על כך שאפקה תומכת במועדון הרכב ופרויקט הרכב הסולארי ומעניקה לו את התמיכה הנדרשת וגאה במיוחד בסטודנטים שלנו- צוות מגובש ומלא במוטיבציה שכבר מתכנן את הפרויקט השאפתני הבא.

דורון לוי, סטודנט שנה ד' להנדסת תעשייה וניהול וראש מועדון הרכב: חלק בלתי נפרד ממטרת הפרויקט היא לפגוש ילדים וילדות מפריפריה חברתית וגאוגרפית, להעצים אותם ולהגיד להם שגם הם יכולים אם הם רק רוצים. עם פתיחת שנת הלימודים הקרובה נמצא למסע שהוא לא פחות משליחות לאומית ובו נפגוש את הדור הבא של המהנדסים בישראל ונשתול בו את התשוקה להנדסה.

עדן עמרן, סטודנט שנה ג' להנדסה מכנית, חבר מועדון הרכב: בניית רכב סולארי הייתה עבורי משימה אישית, קבוצתית וחברתית. יחד עם סטודנטים נוספים ובעבודה מאומצת, הצלחנו ליישם את לימודי ההנדסה בצורה מעשית ולייצר משמעות וערך נוסף ללימודים.

 

קרדיט צילום: רונן טופרברג