מהמועדון הזה תוכלו לצאת עם סטארטאפ או עם עבודה נחשקת בתעשייה

מהמועדון הזה תוכלו לצאת עם סטארטאפ או עם עבודה נחשקת בתעשייה

מועדוני הסטודנטים של אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, הם שנותנים ללומדים את הערך המוסף: הכישורים שנדרשים בתעשייה, הפרויקט שיקרוץ למעסיק הבא שלהם בסוף התואר וידע יזמי שיאפשר להם להפוך את הרעיון שלהם למיזם שישנה את העולם.
אז מי אמר שאין יותר מועדונים
?

תואר ראשון, ברוב המוסדות וברוב תוכניות הלימוד, מורכב כמעט תמיד מסדרה של קורסים ושיעורים, אותם נדרשים הסטודנטים לסיים בהצלחה. לקראת סוף התואר, הם יכולים לבחור התמחות או קורסי בחירה ולהתמקד בתחום מסוים שמעניין אותם.
אבל יש גם מוסדות אקדמיים שחושבים מחוץ לקופסה, מלמדים אחרת – ומקנים לסטודנטים הרבה מעבר לתואר האקדמי. אפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, נמצאת בראשם. באפקה מפעילים מערך שלם של מועדוני סטודנטים ופעילויות משלימות לתוכנית הלימודים הרגילה, אשר מקנים לסטודנטים את ההזדמנות להעמיק בתחום שמעניין אותם, להתנסות בפרקטיקה ולפתח מוצרים הנדסיים בעצמם. הסטודנטים במועדונים נפגשים עם סטודנטים אחרים כמותם ויחד עם הסגל האקדמי ואנשי תעשייה מתנסים בלימוד חווייתי, מעשיר ומהנה. וכשאין מועדון בתחום שמעניין אותם? הסטודנטים באים עם הרעיון ומקבלים את הכלים והמשאבים להקים אותו בעצמם.

הפיתוח וההשקעה של מועדוני הסטודנטים באפקה הוא חלק בלתי נפרד מהחזון של המכללה. באפקה שואפים לחנך מהנדסות ומהנדסים בעלי ידע אקדמי מתקדם ועדכני, אך גם בעלי הכישורים והמיומנויות שחיוניים להשתלבות ומציאת עבודה בתעשייה. כישורים אלו כוללים עבודת צוות, חשיבה יצירתית, יכולת למידה עצמית – שכל אחד מהם בא לידי ביטוי בפעילויות אלה. יתרה מכך, המועדונים השונים מאפשרים לסטודנטים לתכנן, לפתח ולהוביל מיזמים טכנולוגיים ולהתנסות בעבודה מעשית שלא פעם שוות ערך לניסיון מעשי בתעשייה כמו גם מעודדים אותם לחשוב מחוץ לקופסה, להיות יצירתיים ומקוריים ולשאוף לשינוי. לכן, דווקא הפעילות במועדונים היא זו שעשויה לתת ערך מוסף ביום שאחרי התואר, לסלול את הדרך למשרה המבוקשת או לסטארט-אפ הבא שהולך לשנות את העולם.

המועדונים של אפקה

 

מרעיון למועדון

פעילות המועדונים באפקה מתעדכנת כל הזמן, וזאת, שכן המכללה מעודדת את הסטודנטים לבוא עם יוזמות ורעיונות משלהם – ומסייעת להם לפתח ולהוציא אותם לפועל.

המועדון החדש ביותר באפקה – מועדון החללהיה יוזמה של רים גאנם סטודנטית משנה שנייה בהנדסה מכנית שהנושא מעניין אותה. היא גייסה את אנשי סגל אפקה המומחים בתחום, ד"ר עידו ענתבי (מנכ"ל SPACEIL לשעבר) וד"ר אייל כץ (ראש המסלול לעיבוד תמונה) שיסייעו לה ולאורך הדרך הצטרפה גם הבוגרת ספיר לזר שעוסקת בתחום הקרינה בחלל. ההענות של הסטודנטים למועדון החדש היא גדולה מאוד וכעת מתכננים פרויקט אפשרי עם חו"ל.

במועדון "מהנדסים ללא גבולות" הסטודנטים עוסקים במציאת פתרונות טכנולוגיים לאוכלוסיות מוחלשות. במסגרת הפעילות, עמותות וארגונים חברתיים שונים מציגים אתגר או צורך אמיתי בפני הסטודנטים ובשיתוף עמם מגובש לו מענה ופתרון שיהפוך את חייהם לטובים יותר. כך למשל, טסה השנה משלחת מטעם המועדון להתנדב בפולין עם ילדים וילדות, פליטים מאוקראינה שם הם השתמשו בפתרונות הנדסיים מקוריים על מנת לשפר את איכות חיי הילדים שנתלשו מביתם למציאות חדשה ומורכבת. בנוסף, הסטודנטים במועדון שדרגו מכשיר פיזיותרפי בשיתוף בית לוינשטיין המאפשר לשוהים במקום להשתמש בו תוך כדי משחק.

מועדון הרובוטיקה של אפקה מאפשר ללמוד ולהעמיק בתחום תוכן זה ואף להתנסות בעבודה מעשית בסדנאות המייקרים. הסטודנטים במועדון, שנחשב לאחד התוססים והפעילים באפקה, הם אלו שבוחרים את הפרויקטים, האתגרים, התחרויות וההקאתונים בהם ישתתפו.

CTRL FREAK הוא מועדון המאפשר לעסוק ולהתנסות בתחום הבקרים (התקנים ממוחשבים המאפשרים לשלוט, לבקר ולפקח על ציוד קצה(. הסטודנטים במועדון הם אלו שמוביליםאותו, בליווי של ד"ר טל אלון מביה"ס להנדסה מכנית של אפקה.

מועדון המנטורים שלFIRST  מיועד בעיקר לבוגרי תוכנית FIRST (תוכנית חינוך מהמובילות בעולם המקדמת את מקצועות המדע והטכנולוגיה) שלומדים באפקה, ומאפשרת להם ללוות תלמידים המשתתפים בתחרויות השונות של הפרויקט. סטודנטים שלא השתתפו בתחרות בתיכון יכולים לקבל הכשרה במועדון ולהצטרף אליו. מועדון זה היה הצוות הראשון מחוץ לצפון ארצות הברית שהשתתף באתגר RI3D – בניית הרובוט של התחרות בשלושה ימים בלבד.

מועדון אפקה VISION מאפשר לסטודנטים לקחת חלק בתחרויות בתחום הראייה הממוחשבת (Kaggie), כאשר הסטודנטים זוכים להכשרה ממוקדת לתחום זה. בימים אלו נערכים הסטודנטים במועדון לתחרות בינלאומית ובמסגרתה יפתחו אלגוריתם מבוסס עיבוד תמונה שמאפשר לזהות דולפינים ולוויתנים באמצעות הסנפיר שלהם.

מועדון האומנות וההנדסה, מתוקף שמו, משלב בין טכנולוגיה ואומנות ומציב אתגר מרתק למשתתפים: מציאת פתרונות טכנולוגיים לאתגרים אומנותיים או אתגרי יצירה. את המועדון מובילה האומנית הרב-תחומית נירית לבב פקר, שבין היתר בנתה מיצג בדמותה של זוכת האירווזיון נטע ברזילי.

נבחרות הספורט של אפקה מוגדרות גם הן כמועדון וכוללות קבוצות ריצה, כדורסל, טיפוס, שחמט וענפי ספורט נוספים שמתעדכנים מעת לעת. משתתפי המועדון מייצגים את אפקה בתחרויות ספורט של מוסדות אקדמיים.

עמותת ProWoman (עמותה בינלאומית הפועלת לקידום נשים לתפקידים בכירים ןצמתי השפעה) מפעילה  בשיתוף עם אפקה מועדון ייחודי המיועד להעצמה נשית בתחומי הטכנולוגיה, ומקדמת במסגרתו מגוון רחב של תוכניות ופעילויות בנושא.

"המועדון של גדעון", הוא מועדון בתחום התכנות במסגרתו פועלות הרצאות העשרה אקטואליות בתחומי התכנות. את המועדון המוביל גדעון קוך, מרצה בביה"ס להנדסת תעשייה וניהול. קודם תחום המועדון -תכנות ואז מי מוביל)בהובלת גדעון קוך, מרצה בביה"ס להנדסת תעשייה וניהול, ובמסגרתו מתקיימות הרצאות העשרה אקטואליות בתחומי התכנות.

המועדונים החדשים יוצאים לדרך

בימים אלו מוקמים באפקה כמה מועדונים חדשים, ששמים זרקור על תחומי פעילות רלוונטיים ובעלי עניין וביקוש בתעשייה:

מועדון אנרגיה, בהובלת פורום אקדמיה-תעשייה לפיתוח שוק האנרגיה בישראל, שיקדם פעילויות ומהלכים חדשנים בעולם התוכן הזה

מועדון הרכב בהובלת דן הרמן, ראש התמחות רכב, שעתיד לבצע פרויקטיים חדשניים ופורצי דרך בעולמות הרכב.

מועדון האנגלית המאפשר שיפור ותרגול של השפה האנגלית העסקית, המבטא והשפה המדוברת,

מעבר לכך, בתחילת כל שנת לימודים מתקיים יריד לחשיפת כל הפעילויות וכל סטודנט או איש סגל המעוניין להקים מועדון חדש בנושא הקרוב לליבו, מוזמן לפנות לדקאנט הסטודנטים באפקה.