תואר ראשון בהנדסה רפואית עם מדעי המחשב

מהי התוכנית לתואר ראשון בהנדסה רפואית עם מדעי המחשב*?

תואר ראשון בהנדסה רפואית משלב בין יסודות ההנדסה למדעי הרפואה כדי למצוא פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לצרכים רפואיים. הנושאים המרכזיים שבהם עוסקת ההנדסה הרפואית הם פיתוח של מכשור רפואי מתקדם לאבחון, טיפול ושיקום רפואי, ביו-חומרים ומשתלים, חיישנים רפואיים, שיטות מתקדמות בתחום עיבוד אותות ותמונה רפואיים, הנדסה קלינית, הנדסת תאים ורקמות ומערכות מידע רפואיות. במסגרת לימודי מדעי המחשב, לומדים הסטודנטים על הבנת מערכות ממוחשבות ועקרונותיהן וכן בניית, ניתוח ויישום של אלגוריתמים. כמו כן התוכנית מעניקה לסטודנטים כלים לחשיבה אנליטית מובנת ובסיס לתיאוריה של מדעי המחשב ויישומה. השילוב בין התחומים מקנה לבוגרי התואר בהנדסה רפואית עם לימודי מדעי המחשב, מיומנויות פרקטיות וידע עדכני בתחומי הבריאות והרפואה הדיגיטלית, ויכולת לתכנן ולפתח יישומים ומערכות בתחומים אלו.

אפקה היא מוסד הלימוד היחיד בישראל שמעניק תואר ראשון בהנדסה רפואית עם מדעי המחשב. כמו כן היא המכללה היחידה שמעניקה תואר בהנדסה רפואית. בוגרי התוכנית לתואר ראשון בהנדסה רפואית עם לימודי מדעי המחשב באפקה סוללים את דרכם לעיסוק בתחום הרפואה הדיגיטלית – הנחשב לאחד מהתחומים הצומחים והמבטיחים ביותר של ההייטק.

*בסיום הלימודים יקבלו הבוגרים תעודת תואר ראשון בהנדסה (B.Sc.) עם “חוג לאחר התואר” במדעי המחשב

הנדסה רפואית ומדעי המחשב

מה ההבדל בין לימודי הנדסה רפואית עם מדעי המחשב ובלעדיו?

התואר בהנדסה רפואית משלב ידע רב תחומי הכולל את יסודות ההנדסה, מדעי הרפואה והנדסה קלינית לצורך מציאת פתרונות טכנולוגיים לצרכים רפואיים. התואר מעניק לבוגרים ידע הנדרש הן בתעשייה והן באקדמיה בתחום זה. התכנית להנדסה רפואית ומדעי המחשב משלבת בין היבטי התוכנה וההנדסה, וסוללת את דרכם של הבוגרים להשתלב בתעשיית ההייטק המתפתחת בתחום הבריאות הדיגיטלית, ביג דאטה ורפואה מרחוק. תחום הנחשב לצומח, דינמי ומבוקש.

אפשרויות תעסוקה


בוגרי התכנית יוכלו לעסוק בתפקידי מחקר ופיתוח בחברות ההייטק השונות בתחום, במרכזים רפואיים ומכוני מחקר, במערך שירותי הרפואה והבריאות הציבוריים והפרטיים, בארגונים מובילים בתחומי התעשייה הרפואית.

דבר ראש התוכנית ד"ר שרה נפתלי

התוכנית להנדסה רפואית ומדעי המחשב גובשה לנוכח הצורך ההולך וגובר בתעשייה בבוגרים בעלי ידע אקדמי עדכני ואיכותי בתחום ההנדסה הרפואית, לצד יכולת יישומית והבנה של מערכות ממחושבות בתחום הרפואה. שילוב ייחודי זה סולל את דרכם להשתלבות בתחום הבריאות והרפואה הדיגיטלית, טיפול מרחוק ועוד. תחומים אלו נמצאים בשנים האחרונות במגמת התפתחות ואפשרויות התעסוקה בהם צפויות לצמוח ולגדול בשנים הקרובות. תוכנית הלימודים בתואר מעניקה הכשרה מקצועית רב תחומית של מהנדסים רפואיים, המשלבת לימודי הנדסה יחד עם הקניית ידע, הבנה ומיומנות במערכות מכשור רפואי, מערכות קליניות, מערכות מידע רפואיות ומערכות ממוחשבות, תכנות אלגוריתמים וניתוח מידע.

הלימודים כוללים לימודים תיאורטיים לצד סיורים במרכזים רפואיים ובחברות בתעשייה של הנדסה רפואית, התנסות מעשית במעבדות ושיתופי פעולה מחקריים ויזמיים עם חברות וגופים בתחום. מלבד זאת, הסטודנטים נחשפים לעשייה המשגשגת והדינמית של ההנדסה הרפואית בארץ ובעולם במסגרת כנסים מקצועיים ופעילויות שונות, כמו גם התנסות מעשית במסגרת פרויקט הגמר בתחומי הביג דאטה, הבריאות הדיגיטלית והרפואה הדיגיטלית.