מהי הנדסה מכנית?מהי הנדסה מכנית?

הנדסה מכנית משלבת בין מדעי היסוד (פיזיקה, כימיה ומתמטיקה) להנדסה, במטרה לתכנן, לפתח, לייצר ולתחזק מערכות מכניות מורכבות ומערכות אנרגיה. הנדסה מכנית נוגעת לתכנון של כל מערכת המכילה חלקים או משלבת שימוש באנרגיה, כמו מערכות רכב, כולל רכב אוטונומי, רובוטים, בתים ומבנים חכמים ומכונות הנשמה, אשר כידוע חיוניות לטיפול בחלק מחולי הקורונה. מהנדס מכני או מהנדסת מכנית אמונים למעשה על פיתוח ותכנון של מערכות שונות, ולכן נדרשים לידע במגוון תחומי הנדסה, כמו תכנון מבנה, תכנון מוצר, מנגנון מכני, הנדסת חומרים ועוד. 

מדוע התואר נקרא הנדסה מכנית ולא הנדסת מכונות?

הנדסה מכנית מתייחסת למגוון רחב של מכונות מסוגים שונים (רכבים, רובוטים, מנועים, מערכות להפקת וניצול אנרגיה ועוד) ולא רק להנדסה ספציפית של מכונות. כמו כן על פי הנחיות המועצה להשכלה גבוהה, זהו שמו של התואר.

מה הייחוד בלימודי הנדסה מכנית?

הנדסה מכנית היא תחום הנדסי מרתק ורלוונטי, המתפתח ללא הרף. בוגרי הנדסה מכנית יכולים לעסוק במקצוע יציב ולפתח קריירה ארוכה ומגוונת. לימודי הנדסה מכנית במכללת אפקה מקנים לסטודנטים רקע וניסיון מעשי בכל ההיבטים של הנדסה מכנית, ומציעים להם מסלוליהתמחות בנושאים ספציפיים, לבחירתם.לאורך הלימודים מתנסים הסטודנטים והסטודנטיות בעבודה מעשית, בקורסים יישומיים במעבדות, בשיתופי פעולה עם התעשייה ובפעילויות העשרה.  

אפשרויות התעסוקה בסיום התואר

בוגרי ובוגרות תואר ראשון בהנדסה מכנית באפקה משתלבים עם סיום התואר במגוון רחב של תעשיות וחברות. למעשה, 97% מבוגרי המכללה השתלבו בתעשייה בתום הלימודים. מנעד המשרות בתחום ההנדסה המכנית רחב במיוחד, וכולל משרות פיתוח ותכנון הנדסי, תכנון, ניהול ותחזוקה של מערכות מכניות, ניהול הנדסי ועוד. בוגרי התואר עובדים בחברות היי-טק, בתאגידים בין-לאומיים, בחברות ממשלתיות, בחברות סטארט-אפ, בתעשייה הרפואית, בתעשייה הביטחונית וכו'.  

ההתמחויות בתוכנית

חומרים התמחות בלעדית לאפקה, המכשירה את הסטודנטים והסטודנטיות לעסוק בתחומים הקשורים במבנה ובתכונות החומר, ובפיתוח חומרים חדשים וטכנולוגיות ייצור חדשניות. 

מערכות רכב התמחות בלעדית וממוקדת במערכות רכב ובמערכות רכב אוטונומי. במסגרת ההתמחות נלמד ביסודיות ידע הקשור למערכות ייחודיות לכלי רכב, כמותכנון ואחזקה, לצד ידע חיוני בנושאים משיקים, של חקיקה, איכות סביבה וכלכלה.  

מכטרוניקה-רובוטיקה התמחות המשלבת לימודי תוכנה ואלקטרוניקה, ומכשירה את הבוגרים לעבודה רב-תחומית עם מערכות מורכבות ולהתמודדות עם אתגרים טכנולוגיים מתקדמים. 

זרימה ואנרגיה התמחות המקנה ידע מקיף ותפיסה רחבה בתחום הזרימה והאנרגיה. בוגרי ההתמחות מקבלים כלים להשתלבות בתפקידי פיתוח וייעוץ הנדסי בחברות אנרגיה. 

מכניקת המוצק התמחות הבוחנת את השינויים בגופים מוצקים בהיבטי דינמיקה, חוזק חומרים, קריסה, שבר, אלסטיות, התעייפות ותנודות בשל כוחות הפועלים עליהם.  

מהי התוכנית ללימודי הנדסה מכנית ומדעי המחשב?

התוכנית ללימודי הנדסה מכנית ומדעי המחשב נלמדת באופן בלעדי באפקה, ומיועדת לסטודנטים בעלי הישגים גבוהים. הסטודנטים המתקבלים לתוכנית לומדים במקביל את הקורסים בהנדסה מכנית ובמדעי המחשב ומתמחים גם בכתיבת קוד, אלגוריתמיקה ותכנות. שילוב זה מרחיב עוד יותר את אפשרויות התעסוקה שלהם בסיום התואר ומקנה להם ערך מוסף בתכנון והפעלת מערכות מכניות.

למה ללמוד הנדסה מכנית דווקא באפקה?

בית הספר להנדסה מכנית נהנה ממוניטין ארוך שנים, וגאה להעסיק מרצים מובילים בתחומם, ולהציעתוכניות לימוד והתמחויות בלעדיות וסביבה לימודית דומה לסביבת עבודה של מהנדסות ומהנדסים. הלימודים באפקה כוללים סיורים חווייתיים ופעילויות יצירתיות וחדשניות מחוץ לכיתות הלימוד. הם מעודדים מעורבות ויזמות של סטודנטים, מקנים ידע ומיומנויות החיוניים לתעשייה ולקריירה בהנדסה, ותומכים בטיפוח חיי חברה פעילים ותוססים לצד מעורבות חברתית ותרומה לקהילה.