מהי הנדסה מכנית?


בכל תכנון, פיתוח וייצור של מוצר הנדסי מוחשי מעורב מהנדס מכני. מעורבות זו כוללת תכנון מבנה המוצר, מנגנון מכני, תהליך העברת חום, חוזק, או החומרים מהם הוא עשוי. תחומי הנדסה אלו הם חלק מידע הנדרש ממהנדס מכני. אם אתם מעוניינים להיות חלק מפיתוח מוצר, אם אתם רוצים לתכנן ולראות את המוצר נבנה בהתאם לתכנונכם, הנדסה מכנית היא המקצוע עבורכם.


מהי הנדסה מכנית?

הנדסה מכנית משלבת בין מדעי היסוד (פזיקה, כימיה ומתמטיקה) להנדסה ונועדה לפתח, לתכנן, לייצר ולתחזק מערכות מכניות מורכבות ומערכות אנרגיה. מערכות שכאלו עשויות להיות מערכות רכב ורכב אוטונומי, רובוטים, בתים ומבנים חכמים, מכונות הנשמה בהן נתקלנו לאחרונה בנגיף הקורונה ולמעשה כל מערכת המכילה חלקים או משלבת שימוש באנרגיה. מהנדס או מהנדסת מכנית אמונים למעשה על פיתוחם ותכנונם של המערכות השונות ולכן נדרשים לידע בתחומי הנדסה מגוונים כמו תכנון מבנה, תכנון מוצר, מנגנון מכני, הנדסת חומרים ועוד.

מדוע התואר נקרא הנדסה מכנית ולא הנדסת מכונות?

הנדסה מכנית מתייחסת למגוון רחב של מכונות מסוגים שונים (רכבים, רובוטים, מנועים, מערכות להפקת וניצול אנרגיה ועוד) ולא רק להנדסה ספציפית של מכונות. כמו כן על פי הנחיות המועצה להשכלה גבוהה, זהו שמו של התואר.

מהן אפשרויות התעסוקה בסיום התואר?

בוגרי תואר ראשון  בהנדסה מכנית יכולים לעבוד במגוון רחב של משרות בתחומי פיתוח ותכנון הנדסי, תחזוקה, שיווק ומכירות. בוגרי המכללה השתלבו במגוון רחב של חברות ביניהן בין היתר התעשייה האווירית, צה"ל, אלביט, תעשייה צבאית, חברת חשמל, מקורות, צינורות המזרח התיכון, הרשות לפיתוח טנקים, אפלייד מטריאלס, אורבוטק, קודאק-סיטאקס וחברות בתחום האנרגיה המתחדשת. 97% מבין הבוגרים שלנו משתלבים בתעשייה לאחר הלימודים.

מהי ההתמחות במערכות רכב?

מדובר בהתמחות בלעדית לאפקה, המכשירה את הסטודנטים לעסוק בתחום הרכב. במסגרת ההתמחות לומדים הסטודנטים על תכנון ואחזקה של מערכות הרכב, לצד ידע חיוני בנושא חקיקה, איכות סביבה וכלכלה. ההתמחות מתמקדת במערכות המורכבות הייחודיות לכלי הרכב, החל ממערכות המנוע, ההיגוי, העברת הכוח והבלימה וסוקרת אותן לעומק. סטודנטים בהתמחות לוקחים חלק באתגר בינלאומי להרכבת מכונית המתחרה במירוץ פורמולה 1.

מהן שאר ההתמחויות בתואר?

  • חומרים - התמחות בלעדית לאפקה, המכשירה את הסטודנטים לעסוק בתחומים הקשורים במבנה ותכונות החומר, ומסייע להם לפתח חומרים חדשים וטכנולוגיות ייצור חדשניות
  • מכטרוניקה-רובוטיקה - התמחות המשלבת לימודי תוכנה ואלקטרוניקה המכשירה את הבוגרים לעבודה רב תחומית עם מערכות מורכבות ואתגרים טכנולוגיים מתקדמים
  • זרימה ואנרגיה - התמחות המקנה לבוגריה ידע מקיף וראייה רחבה בתחום הזרימה והאנרגיה. בוגרי ההתמחות מקבלים כלים להשתלבות בתפקידי פיתוח ויעוץ הנדסי בחברות אנרגיה קונבנציונאלית ומתחדשת.
  • מכניקת מוצק - בוחנת את השינויים בגופים מוצקים בהיבטי דינימיקה, חוזק חומרים, קריסה, שבר, אלסטיות, התעייפות ותנודות בעקבות כוחות הפועלים עליהם

מהי התוכנית ללימודי הנדסה מכנית ומדעי המחשב?

התוכנית ללימודי הנדסה מכנית ומדעי המחשב נלמדת באופן בלעדי באפקה, ומיועדת לסטודנטים בעלי הישגים גבוהים. הסטודנטים המתקבלים לתוכנית לומדים במקביל את הקורסים בהנדסה מכנית ובמדעי המחשב ומתמחים גם בכתיבת קוד, אלגוריתמיקה ותכנות. שילוב זה מרחיב עוד יותר את אפשרויות התעסוקה שלהם בסיום התואר ומקנה להם ערך מוסף בתכנון והפעלת מערכות מכניות.

מדוע ללמוד הנדסה מכנית דווקא באפקה?

ביה"ס להנדסה מכנית נהנה ממוניטין ארוך שנים וממרצים מובילים בתחומם, תוכניות לימוד והתמחויות בלעדיות וסביבה לימודית הדומה לסביבת העבודה העתידית של המהנדסים. יתרה מכך, הלימודים באפקה כוללים סיורים חווייתיים, פעילויות יצירתיות וחדשניות מחוץ לכיתות הלימוד, עידוד מעורבות ויזמות של סטודנטים, הענקה של כישורים חיוניים לתעשייה ולהמשך הקריירה כמהנדס, טיפוח חיי חברה פעילים ותוססים לצד מעורבות חברתית ותרומה לקהילה.