התמחות בתחום הזרימה והאנרגיה

כמה מילים על זרימה ואנרגיה

אנרגיה והשלכותיה האסטרטגיות, המדיניות והכלכליות נמנית על התחומים המרכזיים בסדר היום הכלכלי והחברתי של ארגונים בינלאומיים, כגון ה- OECD, האו"ם והאיחוד האירופי, ושל משרד התשתיות הלאומיות, משרד האנרגיה והמים, ומשרדי ממשלה אחרים במדינת ישראל.  במגזר העסקי אנרגיה מהווה תחום פעילות מרכזי לחברות רבות בארץ, החל מחברות ותיקות כמו חברת החשמל וסולל בונה שנרכשה ע"י חברת סימנס הגרמנית, וכלה בחברות הזנק צעירות (סטארט אפים) העוסקות בעיקר בתחום האנרגיות המתחדשות. הגילויים האחרונים של מרבצי גז טבעי תת-ימיים סמוך לחופי ישראל יחד עם הפוטנציאל הרב הגלום בהם, מאיצים את התפתחותם של תחומי האנרגיה השונים בישראל ומצטרפים לפרויקטי אנרגיה רחבי היקף המיושמים בארץ על-ידי חברות הנדסה מקומיות ובינלאומיות.

יתרונות ההתמחות במסלול זרימה ואנרגיה של מכללת אפקה

כאחת מהתמחויות היסוד בלימודי הנדסה מכנית זרימה ואנרגיה עוסקת בשינויים ה"נסתרים" המתרחשים בגופים המרכיבים את המערכת המכנית (כמו חום ואנטרופיה), כמו גם בהבנת התהליכים הקשורים בזרמים השונים במערכת, והשינויים החלים בהם. הלימודים במסלול התמחות זה מקנים ידע מקיף וראייה רחבה בתחום הזרימה והאנרגיה, בד בבד עם הכרות מעמיקה עם נושאים רלוונטיים בתרמו-דינמיקה, תורת הזרימה, מערכות ייצור כוח וחום, אנרגיה מתחדשת, מיזוג אויר, אנליזות זרימה ומעבר חום.

העתיד המקצועי של בוגרי מסלול זרימה ואנרגיה

התמחות במסלול הזרימה והאנרגיה של מכללת אפקה פותחת בפני בוגריה מגוון רחב של אפשרויות להשתלב בארגונים הפועלים במשק האנרגיה והמים במגזר המוסדי והציבורי, ובצמתים בהם נידונה תשתית ואסטרטגית האנרגיה בכללם: משרדי ממשלה, מערכת הביטחון, וועדות בניה ושלטון המוניציפאלי. זאת לצד היכולת למלא תפקידים מרתקים בתחומי תכנון מערכות זרימה, תכנון מערכות מיזוג מרכזיות, ניהול מרכזי אנרגיה של צרכנים גדולים (כגון: שדות תעופה, בתי חולים, מחנות צה"ל, נמלים, מכוני מחקר, תעשיות, מערכי רכבות ועוד) ובתפקידי תכנון מפורט של מערכי אנרגיה וזרימה בחברות ייעוץ הנדסי, דלק וגז, ייצור, הולכה והובלה.

כמו כן, הכלים והידע שמקנה ההתמחות במסלול זה מאפשרים לבוגרים לשמש בתפקידי הנדסה ופיתוח בחברות העוסקות בתחום האנרגיה המתחדשת (גיאותרמית, סולרית, תרמית, פוטו-וולטאית, הידרו-אלקטרית, רוח וגלי ים) ובתפקידי ייעוץ טכנולוגי ואנליטי למקבלי החלטות.