תואר ראשון הנדסה מכנית עם מדעי המחשב

מהי התוכנית בהנדסה מכנית עם מדעי המחשב*?

תואר ראשון בהנדסה מכנית משלב בין מדעי היסוד למדעי ההנדסה. מהנדס מכני מפתח, מתכנן ושולח לייצור לתחזוקת מערכות מכניות מורכבות. דוגמאות למערכות אלו הן כלי רכב ורכבים אוטונומיים, מנועים, בתים חכמים ומבנים, מערכות להפקה וניצול אנרגיה, מערכת מיזוג אוויר, מערכות ייצור ועוד. למעשה, כל מערכת הכוללת חלקים נעים או שימוש באנרגיה, מצריכה מעורבות של מהנדס מכני בפיתוחה, תכנונה וייצורה. מטרת התוכנית היא להכשיר מהנדס בעל ידע רחב במקצועות יסוד הנדסיים וניסיון מעשי בטכנולוגיות לפיתוח מערכות מכניות ומערכות מורכבות המשלבות מספר תחומים. השילוב עם לימודי מדעי המחשב, כולל בתוכו הבנת העקרונות של מערכות ממוחשבות, רקע מתמטי נרחב, קורסים בייצוג מידע, אלגוריתמים, ארכיטקטורה ומערכות הפעלה לצד ניתוח ויישום אלגוריתמים לפתרון בעיות. השילוב בין התוכניות מקנה לבוגרים ערך מוסף בבואם לתכנן ולהפעיל מערכות, כמו גם יכולות תכנות ויישום של יישומים שונים בתחום ההנדסה המכנית.

מכללת אפקה היא המוסד האקדמי היחיד בישראל שמוסמך להעניק תארים בהנדסה מכנית עם מדעי המחשב, וזאת לאחר שזיהתה את הביקוש למהנדסים המחזיקים גם ביכולות ומיומנויות מעולמות מדעי המחשב. שילוב ייחודי ובלעדי זה, מקנה לסטודנטים לראשונה אפשרות לצאת בתום ארבע שנות לימוד עם תואר אקדמי איכותי, מיומנויות פרקטיות ומבוקשות בתעשייה ואף חוסך מהם את הצורך בהשלמות או רכישת ידע נוסף בסיום התואר.

*בסיום הלימודים יקבלו הבוגרים תעודת תואר ראשון בהנדסה (B.Sc.) עם “חוג לאחר התואר” במדעי המחשב

הנדסה מכנית ומדעי המחשב

מה ההבדל בין לימודי הנדסה מכנית עם מדעי המחשב ובלעדיו?

תכנית הלימודים של בהנדסה מכנית באפקה מאפשרת לסטודנטים לרכוש תואר פרקטי במקצוע מרתק ומוערך באחד מתחומי ההנדסה הקלאסיים והיציבים, המציע תנאי שכר ועבודה מהטובים במשק הישראלי. בוגרי התוכנית בהנדסה מכנית עם חוג לאחר תואר במדעי המחשב יוכלו להשתלב בתחומי התכנות, הרובוטיקה, הייצור המתקדם, הבינה המלאכותית – המהווים את העתיד של תחום ההנדסה המכנית ותעשיית ההייטק.

אפשרויות תעסוקה 


בוגרי התוכנית יוכל להשתלב בתפקידי מפתח שונים במחלקות התכנון, הפיתוח, הייצור, והתחזוקה ואף להתפתח מקצועית לתפקידי ניהול בכירים בארגונים, חברות ומוסדות מובילים בתעשייה במגזר העסקי והפרטי בתחומי: ההייטק, הטכנולוגיה, הביטחון, הממשלה, הרפואה, התשתיות, ועוד.

נתוני הלמ"ס מצביעים על ביקוש הולך וגובר למהנדסים ומפתחי תוכנה, ונכון לנובמבר 2019, קיימות במשק 9,100 משרות פנויות של מהנדסים – המהוות כ-10% מכלל המשרות הפנויות במשק. גם ברשות החדשנות מדווחים על מחסור של כ-15 אלף משרות של מהנדסים בתעשייה.

דבר ראש התוכנית ד"ר משה תשובה

התואר הראשון בהנדסה מכנית במכללת אפקה, בשילוב עם לימודי מדעי המחשב, גובש על רקע דרישה הולכת וגוברת בתעשייה למהנדסים בעלי ידע ויכולות תכנות ויישום בתחום מדעי המחשב. תוכנית זו, בדומה לכל התוכניות במכללה, מתכתבת עם מדיניות המכללה להענקת הכשרה אקדמית מקצועית ואיכותית, לצד פיתוח יכולות אישיות ומיומנויות חיוניות להמשך העבודה במקצוע. לפיכך, חלק ניכר מקורסי הלימוד בתוכנית כוללים בתוכם חשיבה יצירתית, פדגוגיה ושילוב של שיטות הוראה מתקדמות. תוכנית הלימודים בתואר החדש מקנה לסטודנטים ידע מקיף מגוון ועשיר של כלים החיוניים למהנדסים מכניים, לצד רקע במדעי המחשב. מלבד זאת, הסטודנטים מתנסים בתכנון מוצר או מערכת תוך ליווי של אנשי מקצוע מהתעשייה, ועבודה לאורך כל שלבי התהליך – הרעיון, בחירת מוצר הגלם, תכנון מכני, אינטגרציה והכנת תיק ייצור. הפרויקטים מנוהלים בתהליך מקצועי וניהולי, כפי שהדבר מתבצע במקומות עבודה עתידיים ובגופים מובילים בתחום. המרצים בסגל מחזיקים בניסיון תעשייתי עשיר לצד מחקר בתחומים שונים, ובכך מעניקים לסטודנטים ערך מוסף ייחודי ותורמים לאיכות ורמת ההוראה. השילוב הבלעדי עם לימודי מדעי המחשב מקנה לסטודנטים יתרון תעסוקתי חשוב ופותח בפניהם אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות עם סיום לימודיהם. לכך מצטרפת אווירת הלימוד הנעימה והתומכת, חווית הלמידה בכתות הקטנות והקשר האישי עם סגל המרצים, המלווים את הסטודנטים לאורך כל תוכנית הלימודים ומעניקים להם ייעוץ, הדרכה והכוונה פרטניים.