מערכות הספק

כמה מילים על מערכות הספק

הביקוש של גופים תעשייתיים, מוסדות ומשקי בית לאנרגיה חשמלית הולך וגובר, והיכולת לספק לכך מענה מהווה את אחד מאתגרי המאה ה- 21 העיקריים. הידלדלות מקורות האנרגיה הגלובליים מחייבת התייחסות מיוחדת לתחום ההתייעלות האנרגטית בכל המישורים - החל מתהליכי ייצור האנרגיה החשמלית, דרך הולכתה וכלה באופן צריכתה ע"י הצרכן הסופי. לנוכח העלייה בהיקף הפעילויות בתחום, ועקב כך בביקוש למהנדסים בשוק המקומי והעולמי, חלה עלייה משמעותית במספר הסטודנטים המבקשים ללמוד מקצועות בתחום מערכות ההספק.

יתרונות ההתמחות במערכות הספק במכללת אפקה

הלימודים במסלול ההתמחות במערכות הספק מכשירים את הסטודנטים לעבוד בתחום מרתק ומאפשרים להם לנתח ולתכנן מערכת הספק חשמלית על מגוון היבטיה ההנדסיים והטכנו-כלכליים - החל מייצור אנרגיה והולכתה וכלה בחלוקת ההספק לצרכנים תעשייתיים, ציבוריים ופרטיים. תכנית הלימודים הייחודית נבנתה על בסיס מתכונת הלימודים הנהוגה באוניברסיטאות מובילות בארץ ובעולם, באופן שיאפשר לסטודנטים להעמיק את כישוריהם בתחום הדעת וההנדסה של מערכות הספק, ובדגש על תכנון מערכות הספק במתחי על, עליון גבוה ונמוך.

בנוסף לרקע המדעי, תכנית הלימודים מרחיבה משמעותית את העיסוק בפיתוח היכולות והראיה ההנדסית והטכנו-כלכלית של הסטודנטים בבואם לתכנן מערכת הולכת ההספק ולטפל בחלוקתה לצרכנים השונים, ואף מקנה להם מגוון כלים הנדסיים הנדרשים למהנדסים מקצועיים.

העתיד של בוגרי מסלול התמחות במערכות הספק

חוק החשמל קובע כי על מנת לעסוק בהנדסת חשמל, על כל מהנדס לשאת רישיון חשמלאי מהנדס, אשר קבלתו מותנית ברישום מקדים בפנקס המהנדסים והאדריכלים במדור חשמל - מערכות הספק. הזכאות להירשם בפנקס ולקבל רישיון חשמלאי מהנדס נתונה אך ורק לבעלי תואר בוגר במדעים B.Sc. בהנדסת חשמל, אשר התמחו במסלול מערכות/הנדסת הספק ("זרם חזק") המוכר על ידי המל"ג.

מכללת אפקה נמנית על המוסדות הבודדים בארץ המכשירים לתואר בהנדסת חשמל עם התמחות בהנדסת הספק ואנרגיה, והינה מוסד אקדמי המוכר על ידי רשם המהנדסים והאדריכלים. התכנית ללימודי חוץ של מכללת אפקה מאפשרת לבוגריה, כמו גם לבוגרי מוסדות אחרים, להשלים את המקצועות הנדרשים לשם קבלת רישיון חשמלאי מהנדס.

בתום הלימודים במסלול התמחות זה יהיו בוגריו זכאים להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים, לקבל את הרישיון הנדרש לעסוק בהנדסת חשמל, ולהשתלב במגוון תפקידים מרתקים בארגונים וחברות בגזר העסקי והפרטי בתחומי ההייטק, הביטחון, התקשורת ועוד.

מסלול התמחות במערכות הספק, ראש ההתמחות: דוקטור דוד ברלה

קורסי חובה:

Energy Production & Conversion
 Power System I
 Energy Conversion Lab

קורס בחירה אחד לפחות מתוך היצע הקורסים הבאים:

 Power System II
 Low Voltage Devices
 High Voltage Devices & Networks
 Introduction to PV
 Power Control & Management of Low and High Voltage Devices

לטבלת הקורסים המלאה של מסלול התמחות במערכות הספק לחץ כאן