מסלולי פרויקטי גמר

תואר ראשון

פרויקט הגמר לתואר ראשון הינו השלב האחרון של לימודי הסטודנטים במכללה והוא נועד לאפשר לסטודנטים לסיים את חובותיהם האקדמיים לשם קבלת התואר הנכסף ולסייע לסטודנטים ללא ניסיון קודם לרכוש ניסיון מעשי ולהשתלב במהירות בשוק העבודה.
באפקה פועלת מחלקה יעודית המטפלת בפרויקטי הגמר – מחלקת פרויקטי גמר, כאשר לכל תחום לימודים (בית ספר להנדסה) יש פרויקטור, שהוא האחראי האקדמי על הפרויקטים בתחומו. לכל סטודנט המבצע את הפרויקט, צמוד מנחה פרויקט מסגל המכללה או מהנדס מנוסה מהתעשייה, המלווה את הסטודנט בתהליך ביצוע הפרויקט. מקורם של למעלה מ-30% מהפרויקטים בתעשייה, המחפשת פתרונות לפיתוחים שונים, וחלקם של הפרויקטים אף מיושמים הלכה למעשה.

פרויקט הגמר מבוצע ע"י הסטודנט במשך שלושה סמסטרים, החל מהסמסטר השישי (סמסטר ב' של השנה השלישית). וסיומו בסוף הסמסטר השמיני ואחרון (סמסטר ב' שנה רביעית)

המכללה מייחסת חשיבות רבה ומקדישה משאבים רבים לפרויקט הגמר, אותו חייב להגיש כל סטודנט, במסגרת לימודיו במכללה, כתנאי לקבלת התואר. זאת  בהתאם לתפיסה האסטרטגית, השואפת למצות את מירב הקשר בין תוכנית הלימודים לבין התעשייה והמשק הישראליים, וכדי להכשיר את הבוגרים לקראת התמודדות אמיתית עם שוק ההנדסה.

ניתן ליישם את פרויקט הגמר בכפוף לכל הדרישות הנוהליות של פרויקטי הגמר (כולל דיווחי בינים, אבני דרך, משך הפרויקט ועמידה בבחינות) באחד מ- 3 פורמטים:

  1. פרויקט יחידני לביצוע ע"י סטודנט יחיד
  2. פרויקט קבוצתי רב תחומי לצוות של עד 3 סטודנטים ממחלקות אקדמיות שונות ומאפשר לחברי הצוות לפתח מיומנות

    של עבודת צוות, מנהיגות, וראיה מערכתית והיקפו גדול משמעותית ביחס לפרויקט היחידני.
  3. פרויקט מחקרי המונחה על-ידי איש סגל הוראה ומחייב אישור פרטני.

תואר שני

עבודת הגמר מסמכת את לימודי התואר השני במסלולים השונים. עבודת הגמר נמשכת 10 חודשים (וניתנת להארכה עד 5 חודשים נוספים). העבודה בכללה הינה פרטנית למעט אשור מיוחד לעבודה בזוגות. קיים נוהל כללי לעבודות גמר ונוהל פרטני לכל מסלול המתאר את שלבי עבודת הגמר ותוכנם.

מקימים מיזמים עם אפקה יזמות

בנוסף למחלקת הפרויקטים עומד לרשות הארגונים מרכז "אפקה יזמות" שהוקם ע"י המכללה במיוחד כדי לקדם ולמסחר פרויקטים טכנולוגיים-עסקיים-חדשניים כבסיס להקמת מיזמים וחברות הזנק (סטארט-אפ). צוות "אפקה יזמות" מלווה את קהילת היזמים בכל שלבי התהליך - החל משלב איתור רעיון מתאים ,דרך גיוס צוות, פיתוח דגם להוכחת היתכנות, בניית מעטפת שיווקית-עסקית והגנה על הקניין הרוחני וכלה בהפיכת הפתרון הטכנולוגי שפותח למיזם עצמאי ו/או מסחורו. כמו כן, כל הפרויקטים של אפקה יזמות מתנהלים כשותפות בין הממציא, המכללה, הצוות הטכנולוגי (אנשי סגל או סטודנטים) והמוביל העסקי.