מערכות תבוניות כובשות את עולם ההייטק

מעמק הסיליקון ועד מרכזי הפיתוח בישראל: המערכות התבוניות כובשות את עולם ההייטק

מערכות תבוניות היא הטרנד לוהט של עולם ההיי טק בימים אלה. ענקיות טכנולוגיות כמו גוגל, טוויטר, פייסבוק, ומייקרוסופט, חברות סטארט אפ וחוקרים באקדמיה, כולם עוסקים בפיתוח אלגוריתמים של למידה על ידי מכונה עבור מערכות חכמות. מיקרוסופט לדוגמא, חוקרת דרך דפוסי גלישה סוגיות בבריאות הציבור, כמו זיהוי תחילתה של מגפה.

פייסבוק משתמשת בבינה מלאכותית (AI) בכדי לעזור לעיוורים "לראות" תמונות בעזרת סיפור באפליקציה. אפל מתכוונת לשפר את העוזרת האישית סירי ולהשקיע בטכנולוגיה של ממשק קולי עם המכשיר הסלולרי. גוגל, הנחשבת שחקן מרכזי גלובלי, רכשה בחמש שנים האחרונות תשע חברות סטארט-אפ בתחום הבינה המלאכותית. אחת הרכישות, שנערכה ב-2014 הייתה של סטארט אפ שנרכש במחיר דמיוני של כ-600 מיליוני דולר כדי להתרכז בלמידת מכונה.

גוגל הכריזה שהמערכת תהיה פתוחה לשימוש הציבור בנושאי עיבוד תמונה, זיהוי דיבור ותרגום. איילון מאסק ומובילים טכנולוגיים נוספים מהתחום התחייבו בדצמבר 2015 להשקיע מיליארד דולר בכדי לעזור לממן את Open AI, מעבדת מחקר שתפרסם את כל הממצאים, כדי שגם הציבור יצא נשכר מהתפתחות הטכנולוגיה ולא רק החברות הפרטיות. ענף נוסף שנעזר ב-AI הוא אבטחת המידע. הצבא האמריקני אף הוא משקיע מיליוני דולרים בפיתוח מערכת סייבר חכמה שחוסמת איומי פריצה, תוקפת בחזרה ויודעת לשדרג את עצמה. 

אז מהן מערכות תבוניות?
מערכות תבוניות מבינות את הסביבה, מזהות דפוסים, מתאימות עצמן לשינויים, ומבצעות פעולות חיזוי, התרעה ותמיכה בהחלטות. בענפי תעשייה שונים, בהם קיים היקף נתונים רחב, מתבצעים פרויקטים שמבוססים על אלגוריתמיקה של למידה חישובית, מבניית רכב אוטונומי- Machin learning, מערכת בית חכם, עיר חכמה, מערכות אבטחה וסייבר, מערכות תומכות החלטה ברפואה ופיננסים, ועד לפיתוח עוזר אישי וירטואלי שיכול להבין דיבור אדם ולבצע משימות מורכבות. מי שמפתחים את האלגוריתמים האלה הם מהנדסים ואנשי תוכנה המתמחים בתחום מערכות תבוניות. נכון להיום ישנו מחסור גדול בעולם בכח אדם מיומן בתחום וכך גם בארץ, ועל כן פוטנציאל השכר שלהם משמעותי. איפה לומדים מערכות תבוניות?
"החלטנו לפתוח תכנית לתואר שני במערכות תבוניות, תכנית ראשונה מסוגה בארץ, בשל חשיבות התחום, הן בתעשייה והן באקדמיה, והביקוש האדיר לכוח אדם מקצועי", אומרת ד"ר יהודית אפרשטיין ראש התכנית לתואר שני במערכות תבוניות וראש המרכז לכריית מידע וקבלת החלטות במכללת אפקה בתל אביב."התכנית מתמקדת בנושאים הקשורים ל-Big Data, למידה חישובית (Machine Learning), עיבוד שפה טבעית, בינה מלאכותית ל-IoT ועוד. כל סטודנט לתואר שני בתוכנית לתואר שני במערכות תבוניות יבצע פרויקט גמר שבמסגרתו אנו מעודדים התמודדות עם בעיות אמיתיות בשיתוף פעולה עם התעשייה. לבוגרי התכנית החדשה יהיה יתרון ברור בשוק". לתנאי הקבלה לתואר שני במערכות תבוניות >>

להתמחות כבר בזמן הלימודים
אחד הדגשים של תכנית הלימודים החדשה היא התמחות יישומית כבר בזמן הלימודים עצמם. בשנה האחרונה ערכו סטודנטים ממכללת אפקה מחקר פורץ דרך בשיתוף בית החולים בילינסון. אחד האתגרים של בית החולים בילינסון הוא לטייב את המערכות הממוחשבות שמסייעות לצוות הרפואי לחזות אירועים קריטיים במהלך הטיפול. המערכות הנוכחיות אינן לוקחות בחשבון את העלייה בתוחלת החיים ובשל כך את מורכבות התיק הרפואי של החולה, כמו לדוגמא, חולה מבוגר עם מספר מחלות כרוניות וסוגי סרטן במקביל.

הספרות הרפואית שלא תמיד מעודכנת, כמו גם המשאבים המוגבלים, כח אדם המצומצם, הצפיפות הקשה של מאושפזים במצב מורכב, העדר הניסיון והלחץ בו נמצאים רופאים צעירים במחלקת טיפול נמרץ מקשים על בית החולים להתמודד עם האתגרים והדחיפות בקבלת החלטות קריטיות. לאור זאת, פרופ' פייר זינגר, ראש מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים בילינסון במרכז הרפואי רבין, פנה לד"ר יהודית אפרשטיין, בהצעה לשיתוף פעולה בפיתוח מערכת תומכת החלטה לרופאים. במהלך השנה האחרונה ביצעו ארבעה סטודנטים ממכללת אפקה מחקר במחלקת טיפול נמרץ, בהנחיית ד״ר אפרשטיין, תוך שיתוף פעולה צמוד עם הצוות הרפואי. הצוות פיתח אב-טיפוס של מערכת תומכת החלטה, שכלל מודולים חישוביים לחיזוי תחלואה ותמותה, מבוססים על ניתוח נתוני עבר. הסטודנטים הצליחו לבנות מספר כלים, אחד מצליח בקלות יחסית לזהות קבוצת חולים דומים מהעבר, ואחר שחוזה מה יקרה עם החולה בפרמטרים של סיבוך בטווח הארוך ומתריע על כך. תוצרי הפרויקט כללו אלגוריתמים וניתוח תאורטי כמו גם כלים שימושיים וקונקרטיים לפעולה.

"זוהי הגשמת חלום", אומר פרופ' זינגר, "אנחנו תמיד רוצים לדעת מה יהיה בעתיד מצב החולה ולהקדים אבחון בכדי לדעת לטפל בו בצורה נכונה". מה מייחד את המערכות תומכות ההחלטה מהסוג שפיתחתם ביחד עם מכללת אפקה?
"למיטב ידיעתי, ישנו ניסיון בעולם לפתח מערכות דומות, היתרון במקרה שלנו הוא שהפיתוח משמש כבר כאב-טיפוס לשימוש ניסיוני במחלקה על מקרים נפוצים או מסובכים שעליהם רצינו לקבל התרעה מוקדמת יותר, למשל בתמותה גדולה או סיבוכים שמייצרים תסכול גדול. התוצאות מדהימות".
"כמו ברפואה, יישום מערכות תבוניות בתחומים אחרים מביא מהפך בתהליכי עבודה", מסכמת ד"ר אפרשטיין, "ארגונים שעוסקים במסחר, מערכות מידע, ייצור, בטחון, פיננסים ועוד מבינים את הצורך במערכות תבוניות ונתקלים במחסור של אנשי מקצוע בתחום".רוצים לשמוע עוד על מסלול הלימודים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: