ד"ר יהודית אפרשטיין

ד"ר יהודית אפרשטיין
דבר ראש התוכנית
, ד"ר יהודית אפרשטיין  

העולם סביבנו משתנה בקצב מסחרר. טכנולוגיות חדשניות הופכות מוצרים לחכמים יותר ויותר, וכיום הן המשתמשים והן התעשייה מצפים לקבל מוצרים עם יכולות של בינה מלאכותית ותכונות של למידה. לאור זאת, אנשי ונשות טכנולוגיה ומהנדסים ומהנדסות נדרשים להחזיק בידע ובמיומנויות בתחום המערכות התבוניות. תוכנית הלימודים במערכות תבוניות באפקה היא יחידה מסוגה בארץ, ואושרה על ידי המועצה להשכלה גבוהה. התוכנית מקנה ידע אקדמי ומעשי כאחד, ומציעה התנסות בשימוש בבינה מלאכותית ובלמידת מכונה ועיסוק בסוגיות ובמקרי בוחן מהתעשייה.  
 

ייחודם של הלימודים  

מערכות ומכשירים חכמים הכוללים מגוון חיישנים ואלגוריתמים מורכבים נעשו לחלק בלתי נפרד מחיינו. פיתוח מערכות חכמות מצריך אנשי מקצוע בעלי ידע נרחב בכמה וכמה תחומים, כגון שיטות ואלגוריתמים של כריית מידע, כלים וטכנולוגיות Big Data, מנגנוני קבלת החלטות והצגה חזותית של נתונים. מכללת אפקה מציעהתוכנית ייחודית לתואר שני, המכשירה מומחים בתחום של מערכות חכמות. התוכנית מתמקדת בהקניית ראייה מערכתיתוהבנה מעמיקה של כל מרכיבי המערכת, ההכרחיות למחקר ולפיתוח של מערכות תבוניות. 

סגל התוכנית  

עם סגל התוכנית נמנים חוקרים המתמחים בענפים וביישומים שונים של מערכות תבוניות, כגון בינה עסקית, מערכות תומכות החלטה ברפואה ופיננסים, אלגוריתמים לומדים ועיבודי אות וטקסט. הם עוסקים במחקר אקדמי ובפיתוח מערכות עבור התעשייה במרכזי הידע רלוונטיים במכללה. כל חוקר מביא עימו את הידעוהניסיון שצבר בתחומו, להעשרה ולהעמקה של הקורסים שהוא מלמד ופרויקטיהגמר שהוא מנחה.