המהפכות התחבורתיות שיוציאו אותנו מהפקקים

משאירים את הרכב בבית: המהפכות התחבורתיות שיוציאו אותנו מהפקקים

התחבורה העולמית נמצאת בשנים אלה בשיאן של מהפכות טכנולוגיות, חברתיות וסביבתיות. אלה דורשות מהנדסים מזן חדש שיובילו את עולם התחבורה אל העתיד

השימוש ברכב פרטי בישראל עלה, בעוד השימוש באוטובוסים ובמוניות יורד, כך פרסמה באחרונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בעוד שבערים רבות בעולם רכבות קלות מנגישות את הניידות, ומאפשרות לנהגים לוותר על רכב פרטי, הישראלים משלמים מחיר - עומסי תנועה כבדים, תאונות, זיהום אויר, הוצאה כלכלית ותסכול גדול. ישנו מגוון רחב של פתרונות תחבורתיים עירוניים - תשתיות להולכי רגל ואופניים, חשמליות, אוטובוסים בתדירות גבוהה ופתרונות תחבורה שיתופית. אבל כמובן שכדי להפחית השימוש ברכב פרטי, יש להציע לציבור אלטרנטיבות נוחות, בין היתר שיפור באיכות התחבורה הציבורית.

"הפינוק של החזקת רכב פרטי עולה לנו הון", טוען ד"ר שי סופר, המדען הראשי במשרד התחבורה. "מדינת ישראל נמצאת בפיגור של כחמישים שנה. ישראל התעוררה מאוחר מדי והבינה שצריך להפסיק לקדש את הרכב הפרטי ולהתחיל להשקיע בתחבורה הציבורית שאין לה תחליף להסעת המונים. הניסיון הירושלמי של כ 150,000 נוסעים ביום ברכבת הקלה הצליח מאד, אבל, להכשיר היום תחנות ולבנות רכבת קלה בתל אביב,סיוט".

הישראלים משלמים מחיר - עומסי תנועה כבדים, תאונות וזיהום אויר
 
בעיית 'המייל האחרון' - דרושים פתרונות מערכתיים: תחבורה חכמה וניהול חכם של מערכות תשתית
"אחת הדרכים הפחות יעילות להתנייד היא בעזרת רכב פרטי", טוען פרופ' אראל אבינרי, ראש מסלול תואר שני בהנדסה וניהול מערכות תשתית, "נתוני השימוש של נוסע אחד בממוצע של כשעה עד שעתיים ליום, מלמדים שהרכב אינו מנוצל בכלל ברוב שעות היום ותופס חנייה ולפעמים אפילו שתיים - אחת בבית ואחת בעבודה. מצד שני, בארץ בונים ללא התחשבות בצרכי מערכות התשתיות המשולבות, ובמיוחד חסרה מחשבה על חלופה נוחה למכוניות או נגישות למערכת הסעת המונים. זאת בניגוד לערים אירופאיות למשל, בהן קודם דואגים לתכנון ארוך טווח וביצוע התשתיות כתנאי מקדים להקמת שכונה או עיר חדשה. בארץ דווקא בערים המתוכננות יותר, כמו מודיעין או שוהם, קשה יותר להתנייד בתחבורה ציבורית, באופניים וברגל, כי אין תכנון תשתיות. במרבית המקרים הבעיה המרכזית היא 'המייל האחרון', ה Last Mile, הקושי במקטע הדרך האחרון של ההגעה ליעד. הציבור נאלץ למצוא לעצמו פתרונות יצירתיים איך לצלוח את בעיות הפקקים והחניה ולהגיע לא רק לגוש דן, אלא גם לנקודה האחרונה ביעד שלו".

התחבורה העולמית בשיאה של מהפיכה ירוקה, חברתית וטכנולוגית
חלק מהפתרון האפקטיבי לבעיית 'המייל האחרון' הוא מערך הרכב השיתופי, ה- Car Sharing. עיריית תל אביב, בשיתוף עם Car 2 Go, תחנוך באמצע 2017 את 'אוטותל', מיזם ציבורי המזכיר את "תל אופן", להשכרת רכב קטן לזמן קצר בנוחות ובמחירים מסובסדים למנויים. הפרויקט מוערך בעלות של כ-100 מיליון שקלים. ניתן יהיה לשכור אחת מ-260 מכונית מיני הפזורות בעיר בנקודה אחת ולהחזירן לנקודה אחרת. הרכבים יהיו מצוידים במערכת GPS לאיתור הרכבים ובחיישנים להתראה על מצב הדלק. התעריף אמור להיות זול בכ-35% מתעריף מונית. מחקר שמנהל מרכז אפקה לתשתיות, תחבורה ולוגיסטיקה בנושא עבור עיריית תל אביב מעלה שהרכב השיתופי יפחית את יוקר המחיה גם בעלויות הישירות וגם הסביבתיות, שכן יקטין זיהום אוויר הודות לצמצום מספר הרכבים בכבישים.

"מדובר במיזם חברתי שדורש שינוי תפיסתי, זה ייקח זמן", משתף אשר בן שושן מנהל רשות התחבורה התנועה והחנייה בעיריית תל אביב, "אבל ככל שניצור מערכת יעילה איכותית ושירותית, כך יגדל הסיכוי שהמנויים יוותרו על רכב פרטי, ובוודאי על רכב שני".
רכב שיתופי יפחית את יוקר המחיה גם בעלויות הישירות

חדשנות ועתידנות - רכב אוטומטי ללא נהג בניסוי ראשון בנתניה בעוד כחצי שנה
מיזמי רכב שיתופי ורכב אוטונומי ללא נהג הם הטרנדים החמים בעולם התחבורה המאתגרים את תעשיות הרכב העולמיות להשקיע סכומי עתק ולהוביל בחדשנות יחד עם ענקיות הטכנולוגיה: על פי "האקונומיסט", רכב שיתופי שפועל כבר בערים ברחבי העולם, משמש בממוצע כ- 20 נהגים ביום. מספר החברים במועדוני מנויים בעולם יגיע על פי ההערכות לכ-26 מיליון עד ל 2020.

הממשל האמריקני משקיע כ-100 מיליון דולר בניסוי הרכב העצמאי בארבע ערים בארה"ב. רובוטיקה, כטבמים ומנועי חיפוש עוזרים להנחות מכונית ללא נהג איך להימנע ממכשולים ולפענח כמויות מידע גדולות שמתקבלות בחיישנים בתוך ומחוץ למכונית. צי הרכבים האוטונומיים של גוגל נהג עד כה כ-3 מיליון קילומטרים והיה מעורב בכשני תריסר תאונות, כשרק אחת מהן הייתה אשמת הרכב האוטונומי.

"בארץ כבר מכינים תשתית למערכת הסעה אוטומטית של רכבים פרטיים וציבוריים", מגלה ד"ר שי סופר. "בעוד כחצי שנה יחל בנתניה ניסוי ראשון של רכבים מקושרים שבמסגרתו יותקנו רכיבי תשדורת במכוניות ובאוטובוסים, ברמזורים ובתמרורים. הטכנולוגיה קיימת, העניין הוא רמת הסיכון של רכב אוטומטי והרגולציה."

מערכות תשתיות תחבורה משתלבות: הצורך במהנדס החדש בעל ראייה רב מערכתית
"ישראל הגיעה למצב של עומס תשתיות", מסכם פרופ' אראל אבינרי, "גוש דן, לדוגמא, צפוף ביותר ומכיל מערכות תשתית תלויות ומשתלבות ולפעמים עולות אחת על השנייה. להמחשה, תקלה בת מספר שעות במערכת חשמל בעיר תל אביב יכולה להשפיע על מערכת התחבורה ומערך הרמזורים וליצור פקקים כבדים. לכן, בעת תכנון, הקמה וניהול מערכות תשתית, חשוב להסתכל בראייה מרחבית ומערכתית ולקחת בחשבון גם היבטים סביבתיים, חברתיים, כלכליים ותפעוליים וגם את השילוב המיטבי של המערכות השונות, כך שבוודאי לא יפריעו אחת לשנייה." 
פרופ' אראל אבינרי
אבינרי מוסיף כי "בשנים האחרונות חל שינוי בתפיסת מקצוע המהנדס שעוסק בתשתיות. בניגוד לעבר, מתכנן תחבורה או מנהל תשתיות בימינו יידרש להכשרה אינטר-דיסציפלינרית. תכנית הלימודים לתואר השני בהנדסה וניהול מערכות תשתית במכללת אפקה נולדה בדיוק מתוך הצורך בתעשייה במהנדסים בעלי ראייה רב תחומית אשר יובילו פרויקטים משפיעים על החברה והסביבה. סגל התכנית והסטודנטים בוחנים שיפור מערכות תשתית של העיר החכמה ובתוכן חלופות לניידות ברכב פרטי."

לא רק בארץ, גם בעולם קיים חוסר במהנדסי תנועה ותשתית בעלי הכשרה מתאימה", מסכים ד"ר שי סופר, "תואר ראשון בתחום אינו מספק, ואין בארץ הרבה מוסדות ללימוד התחום ברמות מומחיות גבוהה ובראייה רחבה. המקצוע מאד נדרש ולכן כל בוגרי התכנית נחטפים לתעשייה. זהו מקצוע מעניין ומתגמל. ראוי שמעסיקים בעמדות מפתח בתחום התשתיות העירוניות והלאומיות יעסיקו מהנדסים בעלי ראייה כוללת כדי להתמודד עם האתגרים המורכבים, כדי מלכתחילה לתכנן בצורה חכמה, וגם כדי לפתור בעיות מערכתיות שנוצרו במשך שנים".

רוצים לשמוע עוד על מסלול הלימודים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: