התעשייה זקוקה למהנדסי אנרגיה בעלי ראייה רב מערכתית

מפעלי תעשייה, ארגונים וחברות, פועלים רבות בשנים האחרונות בכדי לחסוך ולצמצם בעלויות האנרגיה. מי שאחראיים על הובלת השינוי הם מהנדסי האנרגיה. איך מתקדמים לתפקיד שבידיו הכוח להביא לשינוי ולחסוך מיליוני שקלים לתעשייה ולציבור?

כצרכנים פרטיים רובנו לא מודעים לעלות הפעלת מקרר, מזגן או כל מכשיר צורך אנרגיה אחר. מפתיע לגלות שגם בתעשייה, לא תמיד מודעים להשפעה הגדולה שיש לעלויות האנרגיה על מחיר המוצר הסופי.

מפעלי תעשייה שמחפשים דרכים לחסוך בהוצאות ולהוזיל עלויות ייצור, זקוקים יותר מתמיד למהנדס אנרגיה שייעץ איך ניתן להתייעל אנרגטית בעזרת טכנולוגיות מתקדמות במערכות משולבות, תוך שמירה על הסביבה. בשנים באחרונות ניתן לראות שינוי בהתייחסות ובהבנה שהתייעלות וניהול נבון של מערכות האנרגיה יכול להיות הגורם שהופך את החברה לרווחית.

"היה לי חלום להפוך את העולם לירוק יותר." מספר אוהד אבירם, בעל חברת הייעוץ האנרגטי Evergreen Energy, שהגיע ללימודי תואר שני בהנדסת אנרגיה במכללת אפקה, לאחר לימודי גאופיזיקה ועבודה של כמה שנים בתחום הקידוחים. "רציתי להקים עסק שייעץ למפעלים איך לצמצם פליטת הפחמן. רק תוך כדי לימודי התואר השני בהנדסת אנרגיה במכללת אפקה, הבנתי כמה ידע עלי לצבור כדי בכלל לקבל כרטיס כניסה לתעשייה בתחום ההתייעלות האנרגטית". 


לפני כמה שנים, לאחר ששמע על הכרזת שר האנרגיה לגבי מחסור צפוי במהנדסי אנרגיה, במיוחד לאור הצורך המתגבר של המשק בהתייעלות, החליט אבירם להסב מקצועית לכיוון הנדסת אנרגיה ולהתמחות בייעוץ התייעלות אנרגטית למפעלים. "בתור פיזיקאי בעל ידע בתחומים מקבילים, חשבתי שהרקע שלי יספיק בנושאים כמו התחממות גלובלית, פליטות פחמן וסביבה ירוקה. אבל אני יכול לומר בוודאות שלימודי התואר השני בהנדסת מערכות אנרגיה במכללת אפקה, הם שהעניקו לי יתרון שסייע לי להיכנס לתחום". מוסיף אבירם, "התואר השני הוא המקפצה להצלחה שלי בתחום ההתייעלות האנרגטית. היום, שנתיים לאחר סיום התואר, ייעצתי למעל ל-100 מפעלים, חברות ומשרדי ממשלה שמשתמשים בכל סוגי האנרגיה, ברוב המקרים בחשמל אבל גם בגז ונפט. חסכון במעלה אחת בתהליך הפיסטור מספיק כדי להשפיע בחסכון של עשרות אלפי שקלים בחודש. אני בונה בעזרת צפיות ומדידות מעין 'דיאטה אנרגטית' מותאמת אישית. חשוב לי "לכבות שריפות" ולייעל בזבוז אנרגטי". 

טכנולוגיה וחדשנות בלימודי האנרגיה - חסכון של מיליארדים תוך שימור הסביבה

פרויקט הגמר של אוהד אבירם בתואר שני בהנדסת אנרגיה עסק בהקמת מערכת אינטליגנטית לניווט כלי שיט ומציאת הנתיב הירוק ביותר, שיצרוך פחות אנרגיה על סמך שיתוף מידע. אם לוקחים בחשבון שכעשרה אחוזים מצריכת הדלק בעולם מנוצלים לתובלה ימית, התייעלות אנרגטית של אפילו שלושה אחוזים בלבד תוביל לחיסכון של מיליארדים. בניתי מערך ניווט שמאד מזכיר את WAZE, אבל מיועד לשייט ירוק בים, בו הנתיבים לא מוגדרים מראש והחוקים פרוצים. זיהיתי את הצורך והיתרון במאגר מידע אינטרנטי גדול שמודד אנרגיה. המערכת החכמה תבין את הקשר בין הספינות במצב ימי מסוים ומכך תסיק ותמליץ אף על פי השוני והחוסר הנתונים על מסלול אנרגטי אידאלי.

התייעלות אנרגטית והמהפכה הירוקה - בית חולים ירוק
מערכות האנרגיה בבתי חולים מורכבות ביותר וכוללות מיזוג אויר, אוורור ופילטרים מיוחדים, מערכות קיטור, ציוד רפואי שצורך חשמל בצורה ייחודית ומערכות תאורה, ועוד. מכללת אפקה משתתפת בתכנית האירופאית למחקר ופיתוח של האיחוד האירופאי בנושא התייעלות אנרגטית בבתי חולים. בית החולים בילינסון לדוגמא, שמתפרש על כ-100,000 מר הוא צרכן גדול מאד של אנרגיה. 

"אנרגיה היא עלות מרכזית בבית חולים וצריך לצרוך אותה בחוכמה." כך אומר אריה שיף, מהנדס ראשי בבית חולים בילינסון. שיף מסביר כי בערך כ 40% מהאנרגיה מופנית למערכת מיזוג האוויר, ובמקביל קיים צורך בייצור מים חמים. רק מהנדס אנרגיה מומחה שרואה את התמונה הגדולה ומבין בטכנולוגיות של המערכות המורכבות הללו, יכול לתכנן מערכת יעילה חסכונית ומשולבת כך שיהיה בה שימוש דו-ערכי של מים קרים ומים חמים. בנוסף, אנו ממחזרים מים שנאספים מהמיזוג ובמקום שיזרמו לביוב, המים חוזרים לשימוש במגדל הקרור. אנו מחממים מים בקולטי שמש לייצור קיטור. כמו כן אנו ממתינים למעבר לשימוש בגז טבעי ב 2018 כדי לחסוך עוד בעלויות האנרגיה. בית החולים בילינסון הוא מוסד ירוק ומהנדס האנרגיה הוא כמו מנצח על תזמורת. כשהמכונות עובדות ביעילות, בשיתוף פעולה ובתזמון נכון, חוסכים המון, מייעלים ושומרים על הסביבה. 


ד"ר משה תשובה, ראש החוג לתואר שני בהנדסת אנרגיה במכללת אפקה, כיצד מהנדס אנרגיה יכול להשפיע על כלכלת המשק ברמת עסק וברמה הלאומית
?

"מהנדס אנרגיה אחראי על כל משק האנרגיה בארגון, החל בהפקת האנרגיה, המרה, הולכה ועד לחלוקה לצרכנים. הוא מנהל את משאבי האנרגיה בצורה יעילה, בודק אלטרנטיבות ומציע דרכים הנדסיות טכנו כלכליות להתייעלות אנרגטית להפחתת הצריכה. במקביל, נושאי הקיימות ואיכות הסביבה חשובים לא פחות. בסופו של דבר אם לא נהיה צרכנים אחראים, מאגרי הנפט הפחם והגז יגמרו וההשפעות יהיו הרסניות על איכות הסביבה, התחלואה מזיהום, הכלכלה ומשאבי דור העתיד. בוגרי התוכנית להנדסת אנרגיה הם מהנדסים בעלי ראייה רוחבית אשר יוכלו להוביל שינוי כלכלי סביבתי חשוב זה." 

רוצים לשמוע עוד על מסלול הלימודים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: