מדוע כדאי ללמוד הנדסת תוכנה במכללת אפקה?

מדוע כדאי ללמוד הנדסת תוכנה במכללת אפקה?

16.11.2013

מאת: ד"ר יצחק אביב,
ראש המחלקה להנדסת תוכנה, מכללת אפקה להנדסה בתל אביב 

 נפתח בכמה עובדות על עולם התעסוקה הממתין לבוגרים וסטודנטים במסלול הנדסת תוכנה:

  • לאור הביקוש הרב למהנדסי תוכנה בקרב מעסיקים, קיים מחסור הן בסטודנטים והן בבוגרים מתחום הנדסת תוכנה.
  • השכר ההתחלתי של מהנדס תוכנה, כבר בראשית דרכו בתעשייה, הוא, לפי רוב הסקרים, הגבוה ביותר לעומת אקדמאים המגיעים ממקצועות אחרים.
  • למעלה מ-90% מבוגרי המחלקה להנדסת תוכנה באפקה – המכללה האקדמית להנדסה בת"א, השתלבו במשרות פיתוח,  בדיקות, הדרכה והטמעת תוכנה והתקדמו למשרות של ניהול צוותי תוכנה, בחברות מובילות במשק, ביניהן: אמדוקס, קומברס, רד-בינת, צ'קפוינט, SAP, NICE, מיקרוסופט, סטארטאפ-ים, תעשייה צבאית, תעשייה אווירית, צה"ל  ועוד.

נתונים אלו התקבלו לאחרונה מסקרים שנערכו בתעשייה. אין ספק שהם משקפים את המציאות בענף התוכנה בתקופה הנוכחית. קיים כיום מחסור של בוגרי הנדסת תוכנה ביחס למספר המשרות המוצעות עבור אנשי המקצוע שהמשק צריך. לפי כל התחזיות, הצורך לאנשי מקצוע בתחום התוכנה ילך ויגבר בשנים והצפי בתחום התוכנה הוא לביקוש הגדול אף מהביקוש כיום ובאופן משמעותי.

כל הסיבות ללמוד הנדסת תוכנה במכללת אפקה

בנוסף, נתונים אלו משקפים את איכותו המקצועית של בוגר הנדסת תוכנה באפקה – מהנדס תוכנה בעל תואר B.Sc (התואר המוענק באפקה), איכות שנובעת מהסיבות הבאות: 

  • סגל המרצים במכללת אפקה משלב ניסיון אקדמי עם ניסיון תעשייתי מוכח. רוב הסגל בעלי  תואר שלישי ובעלי ניסיון בפיתוח וניהול מערכות עתירות תוכנה.
  • המכללה ערה להתפתחות הטכנולוגית בתעשייה ומתאימה את תוכנית הלימודים  של הנדסת תוכנה לצרכי השוק.
  • פרויקט הגמר הוא סטאג' אמיתי שהופך את הבוגר, בנוסף להיות אקדמאי, גם  למהנדס תוכנה בעל ניסיון וזאת הודות לעובדה שפיתח מערכת תוכנה בהיקף של מאות שעות.

קיימים הבדלים מהותיים המקנים יתרון למסלול הנדסת תוכנה על פני מסלולים אחרים ללימוד תוכנה בפרט מול מדעי המחשב

  • כשם שבוגר בפיסיקה אינו מהנדס מכונות או מהנדס חשמל ואלקטרוניקה, למרות שלמד קורסים במכאניקה, חשמל ואלקטרוניקה, ובאופן דומה בוגר בכימיה אינו מהנדס כימיה, כך גם בוגר מדעי המחשב אינו מהנדס תוכנה. הנדסה היא, בנוסף לתואר אקדמי, מקצוע בו המהנדס לומד ויודע לחדש, להמציא, ליצור, ליישם ולבקר.
  • כל תוכנית הלימודים של מדעי המחשב (תוכנית שלוש שנתית) כלולה בתוכנית הלימודים של הנדסת תוכנה (תוכנית ארבע שנתית).
  • כתוצאה מקורסים ופרויקטים שרק מהנדס תוכנה לומד ומתנסה בהם (בשנת הלימוד הנוספת), הוא מקבל ידע ומיומנות רחבים ועמוקים בפיתוח מערכות תוכנה  בכל מחזור החיים שלהם. 

כל אלו יוצרים מהנדס תוכנה שבנוסף להיותו בעל ידע במדעי המחשב הוא בעל ניסיון מעשי מוכח בפיתוח תוכנה ומעסיק פוטנציאלי יראה בכך יתרון. את כל אלו רוכש הסטודנט והבוגר באפקה כפי שמעיד השוק.