לימודי ערב - למי זה מתאים?

לימודי ערב - למי זה מתאים?

אם אתם מעוניינים לפנות אל מסלול ההשכלה הגבוהה עומדות בפניכם כמה מסגרות לימוד, אשר תאפשרנה לכם להשלים את הלימודים האקדמיים שלכם. ככלל, מרבית מוסדות הלימוד מאפשרים לימודי יום בלבד, כאשר לימודי ערב הם בגדר בעיה ולא כל מוסדות הלימוד מאפשרים אותם. מסלול לימודי יום הכוונה היא למערכת לימוד בשעות הבוקר, בדרך כלל בין השעות שמונה ועד ארבע אחר הצהריים, כמובן בהתאם לכמות הקורסים אותם אתם לקוחים במהלך הסמסטר. מעבר לשעות הלימוד, יש לקחת בחשבון את העובדה שמערכת השעות מתפרסת על מהלכו של כל שבוע הלימודים, כלומר לא רק ששעות הלימוד הן במהלך שעות היום, הרי שבדרך כלל שבוע הלימודים מורכב מארבעה ואפילו חמישה ימי לימוד, כאשר במסלולים אינטנסיביים לעיתים אף שישה ימי לימודים.

במה שונה מסלול לימודי ערב מהמסלול הרגיל?

לימודי ערב זהו מסלול לימודים אשר מיועד לאנשים שאינם משתייכים להגדרה "המסורתית" של סטודנט מין המניין. סטודנט מן המניין הוא בדרך כלל אדם בתחילת שנות העשרים שלו, לאחר שסיים את השירות הצבאי, ובדרך כלל לאחר טיול, כאשר במרבית המקרים, סטודנטים אינם עובדים, או עובדים בעבודות זמניות, כך שלמעשה היום שלהם פנוי ומוקדש כל כולו ללימודים בלבד. מסלולי לימוד לתואר ראשון הם מסלולי לימוד אינטנסיביים, אשר אורכים בממוצע בין שלוש לארבע שנות לימוד, מה שאמור למעשה שהסטודנט אמור להקדיש את כל השנים הללו אך ורק ללמידה, משום שמעבר לשעות הלימוד, מהסטודנט נדרש להתכונן לבחינות וכך גם להגיש עבודות הגשה במהלך הסמסטר.

למרות הדרישות האינטנסיביות, לא כל האנשים יכולים להרשות לעצמם להקדיש כל כך הרבה שנים ללימודים בלבד, שכן ישנם אנשים רבים אשר נאלצים לעבוד מעבר לשעות של משרה חלקית, כך גם ישנם אנשים אשר החלו את הקריירה שלהם ועובדים במשרה מלאה בשעות היום, מה שאומר שאין באפשרותם להקדיש את שעות היום ללימוד, והם נדרשים להיות בעבודה.

פתרון מותאם אישית

עבור אנשים כאלה ישנו מסלול מיוחד שנקרא לימודי ערב. המסלול מאפשר לסטודנט לבנות מערכת שעות אשר מורכבת משיעורים בשעות אחר הצהריים ובשעות הערב, על מנת לאפשר לו לשלב את לימודיו עם עבודתו. חשוב לציין שמי שמעוניין במסגרת של לימודי ערב, הרי שלא כל מוסדות הלימוד מאפשרים זאת, בייחוד אם מדובר על מסלולי לימוד ספציפיים.

אחד ממסלולי הלימוד בהם יש יותר קושי למצוא מסגרות המאשפרות לימודי ערב אלה הם מסלולי הנדסה, יחד עם זאת, אנשים רבים אשר עוסקים בתחום כהנדסאים וכבר החלו את תהליך הקריירה שלהם, מעוניינים לפנות אל המסלול האקדמי אשר יאפשר להם להשלים את הכשרתם למהנדס.

אחד ממוסדות הלימוד הבודדים אשר מותאמים לצורך זה זוהי מכללת אפקה אשר מאפשרת לימודי ערב במסלולי הנדסה שונים, מתוך הבנה, התחשבות והתייחסות לצורך הקיים אצל אנשים עובדים למסלולי לימודי ערב.